go to top

کابل های درون چاهی

کابل های درون چاهی

نصب و راه اندازی تجهیزات چاه آب شرب

بشر در طول تاریخ همواره به دنبال تامین آب به عنوان اساسی ترین عامل شکل گیری تمدن خود بوده و در هر شرایطی به آب ، این مایع حیات دسترسی پیدا کرده است . بدون شک ایرانیان باستان از اولین کسانی هستند که در حفر چاه آب و قنات پیشقدم بوده‌اند . حفر چاه آب و تجهیز آن به وسیله پمپ شناور به منظور دستیابی به منابع آب موجود در سفره های زیر زمینی صورت می گیرد. این عملیات شامل حفاری ، جدار گذاری ، نصب پمپ شناور چاه و لوله گذاری می باشد .

عملیات حفاری چاه آب به دو صورت دستی و یا مکانیکی صورت می گیرد.

از آنجاییکه سهم زیادی از آب شرب مورد نیاز از منابع زیرزمینی ، خصوصا” چاه های عمیق و نیمه عمیق تامین  می گردد و با عنایت به صرف هزینه های قابل توجه در تجهیز  چاه و لزوم استمرار و عدم وقفه در سیستم پمپاژ آب ،  توجه به انتخاب و نصب صحیح این تجهیزات اهمیت دوچندانی می یابد .

از منظر دیگر با توجه به این موضوع که طراحی و انتخاب تجهیزات چاه نیازمند برخورداری از اطلاعات بخش های الکتریکی و مکانیکی می باشد ، لذا همفکری متخصصین این دو رسته در انتخاب تجهیزات چاه ها ، نقش مهمی در تداوم و افزایش طول عمر این تجهیزات خواهد داشت .

 کابل های درون چاهی

انتخاب تجهیزات راه اندازی چاه آب شرب

مهمترین بخش در راه اندازی سیستم استحصال آب ، انتخاب تجهیزات چاه می باشد . تجهیزات می بایست متناسب با کاربری و موقعیت و شرایط محل نصب انتخاب گردد . در ادامه به شرایط انتخاب این تجهیزات خواهیم پرداخت  .

 • ترانسفورماتور

در انتخاب ترانسفورماتور علاوه بر قدرت تجهیز مصرف کننده ، شرایط محیطی نیز اثرگذار می باشد که این شرایط بستگی به محل نصب ترانسفورماتور خواهد داشت .

توان نامی ترانسفورماتور روغنی توزیع ، با توجه به بیشینه دمای محیط و ارتفاع محل نصب از سطح دریا تغییر  می کند . تاثیر شرایط محیطی در انتخاب ترانسفورماتور از طریق اعمال ضرایب ویژه بر اساس جداول مربوطه انجام   می پذیرد . که در ادامه به این جداول خواهیم پرداخت .

 

 

 

 • جدول ضرایب شرایط محیطی برای انتخاب ترانسفورماتور
بیشینه دمای محیط ( درجه سانتیگراد )گروهضریب
کمتر از ۴۰ A۱
بین ۴۰ تا ۴۵ B۸۸/۰
بین ۴۵ تا ۵۰C۸۰/۰
بیش از ۵۰D۷۲/۰

 

بر اساس این جدول ، برای مناطقی که در گروه A واقع شده اند ، میزان توان مجاز ترانسفورماتور ، برابر توان نامی آن   می باشد .

برای مناطقی که در گروه B واقع شده اند میزان توان مجاز ترانسفورماتور برابر ۸۸/۰ توان نامی ، برای مناطق گروه C ، ۸/۰ توان نامی و برای مناطق که در گروه D واقع شده اند ، میزان توان مجاز ترانسفورماتور برابر ۷۲/۰ توان نامی آن     می باشد .

همانگونه که پیشتر اشاره گردید ، ارتفاع محل نصب از سطح دریا نیز در انتخاب ترانسفورماتور موثر است .

 • جدول ضرایب شرایط ارتفاعی برای انتخاب ترانسفورماتور
میزان ارتفاع از سطح دریا ( متر )گروهضریب
کمتر از ۱۰۰۰A۱
بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰B۹۷۵/۰
بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰C۹۵۰/۰
بیشتر از ۲۰۰۰D۹۲۵/۰

 

ضرایب این جدول نیز تاثیر مستقیم در محاسبه توان مجاز ترانسفورماتور خواهد داشت .

بعنوان مثال بیشینه توان مجاز یک ترانسفورماتور ۲۰۰ کیلو ولت آمپری که از نظر درجه حرارت محیط در گروه B و از نظر ارتفاع از سطح دریا نیز در گروه B واقع شده است برابر با ۶/۱۷۱ کیلو ولت آمپر خواهد بود .

در نهایت با مشخص شدن توان ترانسفورماتور و با توجه به قدرت الکتروپمپ مورد نیاز می توان مطابق با جدول مربوطه نسبت به انتخاب تجهیز مناسب اقدام نمود .

 

قدرت الکتروپمپ ( کیلووات )قدرت ترانسفورماتور ( کیلو ولت آمپر )
تا ۱۵۲۵
از ۵/۱۸ تا ۳۰۵۰
از ۳۷ تا ۵/۶۲۱۰۰
از ۵/۷۳ تا ۱۳۰۲۰۰
از ۱۵۰ تا ۲۰۰۳۱۵

 

 • الکترو پمپ شناور

علاوه بر دو فاکتور اصلی هد و دبی مورد نیاز جهت انتخاب الکتروپمپ ، دمای آب ، میزان EC و PH  ، فاکتورهای دیگری مانند کمیت و کیفیت آب ، میزان رسوبات ، میزان خورندگی و نیز میزان ماسه موجود در آب در انتخاب الکتروپمپ نقش اساسی دارد .

 

 

 

 

بعد از محاسبه هد و با توجه به دبی مورد نیاز ، با مراجعه به اطلاعات ارائه شده توسط سازنده الکتروپمپ ، با رعایت موارد زیر الکتروپمپ مناسب انتخاب می گردد .

 • داشتن بالاترین راندمان
 • توان مصرفی کمتر
 • تناسب قطر الکتروپمپ با قطر چاه یا جدار چاه
 • توجه به کیفیت آب از نظر میزان خورندگی و املاح موجود در آب

در این بین بایستی توجه داشت در صورتیکه آب استحصالی دارای ماسه باشد به هیچ عنوان نبایستی از پمپ های تخت استفاده کرد .

 

 • کابل سرویس

یکی از حساس ترین تجهیزات سیستم پمپاژ ، کابل می باشد و به دلایل زیر بایستی در انتخاب آن دقت نمود :

 • به دلیل وجود مس ، پلیمرها و مواد مختلف در ساختار کابل ، کابل گرانقیمت ترین بخش تجهیز چاه می باشد . بی شک هرچه عمق چاه و به طبع آن عمق نصب الکتروپمپ بیشتر باشد این هزینه قابل توجه تر خواهد بود .
 • تغذیه الکتروپمپ از طریق کابل صورت می گیرد لذا کیفیت کابل نقش مهمی در طول عمر الکتروپمپ دارد .
 • با توجه به مشکلات موجود در جدار چاه ها امکان آسیب دیدن کابل نسبت به سایر تجهیزات بیشتر است .

 

نحوه انتخاب مقطع مناسب کابل به عوامل زیر بستگی دارد :

 • نحوه راه اندازی تک ضرب یا دو ضرب
 • طول کابل از الکتروپمپ تا تابلو راه انداز
 • آمپر یا توان مصرفی الکتروپمپ
 • درجه حرارت محیط

بایستی توجه داشت که طول عمر کابل ارتباط مسقیمی با کاهش هزینه های نگهداری سیستم استحصال آب دارد . از این رو وجود ویژگی هایی همچون ثبات مقاومت عایقی پلیمر در دوران بهره برداری ، استحکام مکانیکی پلیمر ، مقاومت در برابر نفوذ آب درکابل باعث افزایش طول عمر آن خواهد گردید .

همچنین با توجه به این نکته که در چاه های آب شرب حفظ ویژگی های بهداشتی آب مطابق با استانداردهای ملی از الزامات می باشد ، لذا توجه به پارامترهای بهداشتی ازجمله عدم وجود فلزات معدنی سمی همچون سرب ، آرسنیک ، کادمیوم  و نیز مواد آلی شیمیایی  همانند فتالات ها در ساختار پلیمر کابل بسیار حایز اهمیت می باشد .

 

 

 

 

 • تابلو راه انداز

نوع راه انداز بر اساس شرایط پمپاژ انتخاب می گردد .

روش ستاره و مثلث در حال منسوخ شدن بوده و به تدریج جای خود را به راه اندازهای الکترونیکی داده است  . از مزایای مهم این راه اندازها حفاظت کامل الکتروپمپ ، راه اندازی و توقف نرم و کنترل شده می باشد . در این روش ضربات مکانیکی و ضربه قوچ به حداقل ممکن می رسد .

 

بایستی توجه داشت که هرچند راه اندازی با درایو نسبت به سافت استارتر مزایای بیشتری دارد اما به خاطر داشته باشیم این دو راه انداز باید متناسب با نوع سیستم پمپاژ بکار گرفته شود .

از سافت استارترها در راه اندازی الکتروپمپ های شناور در چاه ها و از درایو در راه اندازی الکتروپمپ های افقی در ایستگاه های پمپاژ با دبی ثابت یا متغیر ، ایستگاه های پمپاژ تزریق به شبکه ، الکتروپمپ های شناور در چاه های دارای ماسه یا کدورت با رعایت کاهش دور در حد آسیب ندیدن کف گرد استفاده می گردد .

همانطور که پیشتر نیز اشاره گردید استفاده از الکتروپمپ ها برای استخراج آب از دل زمین امری ضروری و اجتناب ناپذیر است . اما این الکتروپمپ ها برای بهره برداری باید از طریق کابل سرویس مناسب تغذیه گردند که این کابل ها در محل اتصال با تکنولوژی خاصی  می بایستی مفصل بندی گردند . از آنجا که کیفیت مفصل بندی کابل های شناور در آب مستقیما” در طول عمر الکتروپمپ ها تاثیر گذار می باشد ، لذا مفصل بندی مناسب باعث کاهش  هزینه ها و افزایش بهره وری می گردد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصولات