سیم برق

سیم برق یک رشته هادی فلزی منفرد است که قادر به انتقال نیرو یا داده از یک منطقه به منطقه دیگر است. سیم ها تقریباً همیشه در یک پوشش پلاستیکی که عایق نامیده می شود محافظت می شوند . این عایق مانع از برقراری تماس های ناخواسته می شود و از برقراری تماس ناخواسته و شوکه کردن خود جلوگیری می کند. عایق در سیم ها دارای رنگ هستند تا در شناسایی بتوانند کمک کنند .

امروزه در انتقال نیروی برق خصوصا” در مصارف خانگی و نیز در تابلوهای برق از سیم های مختلفی استفاده می گردد  . در  سیم های برق با توجه به نوع ممصرف از هادی های مختلفی استفاده می گردد . به صورت کلی ساختار هادی در سیم ها به انواع زیر می باشد :

     یکپارچه  یا تک مفتولی هادی                                    solid . class1

    هادی تابیده منظم یا نیمه افشان                          stranded. class2

    هادی انعطاف پذیر یا افشان                                    felaxible.class5

   هادی  بسیار انعطاف پذیر یا خیلی افشان      Super flexible . class6

هادی تک مفتولی هادی است که فقط از یک مفتول تشکیل شده باشد و ممکن است مقطع گرد یا غیر گرد داشته باشد .

 هادی نیمه افشان هادی متشکل از چند تک مفتول که همه یا بعضی از آنها دارای تاب منظم ( طول تاب و جهت مشخص) باشند . این نوع هادی ممکن است مقطع گرد یا غیر گرد داشته باشد .

هادی افشان نیز هادی عبارتست از چند مفتولی که قطر مفتولهای آن آنقدر کوچک است که مناسب استفاده در کابلهای انعطاف پذیر  باشد .

 

بیشتر بخوانید : 

مقاله خرید سیم برق 

در تولید سیم های برق از استاندارد مختلفی استفاده می گردد نکته قابل اهمیت در این بین ولتاژ کاری سیم ها می باشد بر این اساس و با توجه به استانداردهای ملی ایران سیم ها با ولتاژ نامی 500/300 ولت و 750/450 ولت تقسیم بندی می گردند . بر طبق این استانداردها در ولتاژ نامی 500/300 ولت هادی هایی با مقاطع 5/0 و 75/0 و 1 میلی متر مربع و در ولتاژ نامی 75/450 هادی هایی با سطوح مقطع بیش از 1 میلی متر مربع قرار گرفته اند .

همچنین در سیم ها عمدتا” از پلیمر پلی وینیل کلراید نوع C  به عنوان عایق استفاده می گردد .

مقاله فروش سیم برق 

رای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به دیگرمکان از سیم  استفاده می‌شود. انتقال انرژی در سیم ها همانند سایر محصولات مشابه توسط بخش داخلی که هادی نامیده می شود صورت می پذیرد . در حقیقت هادی بخشی از سیم برق است که وظیفه انتقال جریان برق را برعهده دارد . همچنین لایه های از پلیمر با هدف جلوگیری از هدایت برق بر روی هادی قرار می گیرد این لایه که اصطلاحا” عایق نامیده می شود وظیفه ممانعت از هدایت جریان برق را برعهده دارد .

 

بیشتر بخوانید : 

شرایط نگهداری ، طول عمر و تعویض روغن کشش

سیم برق

هادی سیم برق

مطابق استاندارد بین المللیIEC  هادی به بخشی از سیم اطلاق می گردد که وظیفه عبور جریان برق را به عهده دارد .

هادی های را به صورت زیر تقسیم بندی می کنند :

  • هادی های تک مفتولی
  • هادی های گرد تابیده منظم ( نیمه افشان )
  • هادی های انعطاف پذیر ( افشان )
  • هادی های فشرده گرد تابیده منظم

هادی تک مفتولی (کلاس ۱ ) و تابیده منظم ( کلاس ۲ ) برای کاربرد نصب ثابت و هادیهای انعطاف پذیر یا افشان ( کلاس ۵ ) و بسیار انعطاف پذیر (کلاس ۶)  برای کاربرد با انعطاف پذیری در نظر گرفته می شوند .

سیم برق

انواع سیم های برق 

 سیم های برق –   سیم و کابل ساختمانی  –  سیم های قابل انعطاف  – سیم افشان

بیشتر بخوانید : 

رزین پی وی سی ( PVC ) و روشهای تهیه آن

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *