آشنایی با سیم و کابل برق

قیمت سیم و کابل برق :  سیم وکابل برق دو اصطلاح مهم در زمینه برق و ارتباطات هستند که به صورت مداوم از آن‌ها استفاده می‌شود. سیم و کابل برق دو مورد از پرکاربردترین و مهم‌ترین لوازم برقی هستند که در همه جا از آن‌ها استفاده می‌شود و به هر طرف که نگاه کنید نمونه‌ای از آن‌ها را خواهید دید. قیمت سیم و کابل برقکاملا به صرفه و مناسب است و به راحتی می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید و برای کارهای خود از آن‌ها استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که سیم و کابل برق در انواع مختلفی ساخته شده‌اند و قیمت آن‌ها متفاوت است.

ممکن است فکر کنید که سیم و کابل مشابه هستند و تفاوت چندانی ندارند اما این‌چنین نیست و سیم و کابل تفاوت‌های زیادی دارند که برخی از آن‌ها به صورت زیر می‌باشد:

 • سیم به صورت یک سیم واحد و جدا ساخته شده است اما کابل به صورت گروهی از هادی‌ها می‌باشد. البته توجه داشته باشید که ماده‌ی سازنده‌ی آن‌ها یکسان است و از مس یا آلومینیوم ساخته شده‌اند. برای آگاهی از قیمت سیم و کابل برق هم بهتر است به الکتریکی‌ها و مراکز معتبر آن مراجعه کنید.
 • سیم‌ها معمولا خالی هستند و به صورت پیچ خورده ساخته شده‌اند. البته بعضی از سیم‌ها را به کمک لایه‌های نازک PVC پوشانده‌اند. اما کابل‌ها به صورت موازی با یکدیگر کار می‌کنند و بهم متصل می‌شوند که بتوانند یک واحد جدا تشکیل دهند. نحوه ساخت آن‌ها هم تاثیر فراوانی در قیمت سیم و کابل برق دارد.

سیم برق

عوامل موثر در قیمت سیم و کابل برق

همانطور که گفته شد عوامل زیادی در قیمت سیم و کابل برق تاثیر گذار هستند که در این قسمت شما را با این عوامل آشنا خواهیم کرد.

عوامل موثر در قیمت سیم و کابل برق به شرح زیر می‌باشند:

 • نوع کابل: نوع کابل استفاده شده یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت سیم و کابل برق می‌باشد که باید به آن توجه شود.
 • مواد اولیه: مواد اولیه‌ای که برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود هم تاثیر زیادی در قیمت سیم و کابل برق دارد. هر چه از مواد اولیه بهتر و مرغوب‌تر استفاده شود قیمت آن هم بالاتر است. البته توجه داشته باشید که برای ساخت سیم و کابل برق از فلز مس یا آلومینیوم استفاده می‌شود.
 • نوع عایق: اگر برای ساخت سیم و کابل برق از عایق استفاده شود باعث می‌شود که قیمت سیم و کابل برق بیشتر از حالت عادی و بدون عایق باشد. توجه داشته باشید که نوع عایق استفاده شده هم تاثیر زیادی در قیمت آن‌ها دارد.
 • اندازه: اندازه سیم و کابل هم تاثیر زیادی در قیمت آن دارد. اینکه چه اندازه کابل یا سیم نیاز دارید به شما و کاری که انجام می‌دهید بستگی دارد. به طور مثال ممکن است برای کارهای مربوط به برق کشی، سیم و کابل زیادی لازم داشته باشید.
 • عملکرد کابل: عملکرد کابل هم یکی از عوامل مهمی می‌باشد که باید به آن توجه شود و تاثیر زیادی در قیمت سیم و کابل برق دارد. به طور مثال اگر می‌خواهید کابل به صورت زیرزمینی استفاده شود باید از کابل‌های مخصوصی که دارای روکش ضد خورندگی و جوندگی جانوران است، استفاده کنید. اگر قرار است در محیط‌های شیمیایی از کابل استفاده کنید، بهتر است از کابل‌هایی که غلاف سربی دارند استفاده کنید. در این صورت طبیعی است که قیمت کابل‌ها با یکدیگر متفاوت باشد زیرا هر چقدر شرایط محیط سخت‌تر باشد، تولید کابل مورد نظر پیچیده‌تر خواهد بود و به زمان بیشتری برای ساخت نیاز دارند.
 • مقدار مس مصرف شده: مقدار مس مصرف شده در کابل هم یکی از عوامل مهمی می‌باشد که باید به آن توجه کنید زیرا قیمت مس همواره در حال تغییر و نوسان است و تغییر قیمت آن هم تاثیر مستقیمی در قیمت سیم و کابل برق دارد.
 • هزینه‌ی حمل و نقل، دستمزد افراد، هزینه انرژی مصرف شده و … هم در قیمت سیم و کابل برق تاثیرگذار هستند.

فروشگاه سیمند کابل یکی از معتبرترین فروشگاه‌هایی می‌باشد که به فروش سیم و کابل برق در بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت می‌پردازد، بهترین گزینه برای خرید سیم و کابل می‌باشد.

سیم برق

سیم را با قطر اندازه گیری می‌کنند یعنی به کمک یک عدد سنج قطر سیم مورد نظر را اندازه گیری می‌کنند و هر چقدر عددسنج بزرگتر باشد، سیم نازک‌تر است. سیم‌های برق در دو نوع جامد و استاندارد ساخته شده‌اند.

 

سیم برق استاندارد

 

سیم برق کاربردهای مختلفی دارد و می‌توان گفت در همه‌ی مشاغل و بخش‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. به طور مثال می‌توان گفت که از سیم برای حمل کردن برق، تحمل بارهای مکانیکی، انتقال دادن سیگنال‌های مخابراتی، گرمایش جواهرات، خودرو و سایر قطعاتی که در صنعت تولید می‌شوند، استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که برق یکی از مهم‌ترین شکل‌های انرژی می‌باشد که در همه‌ی جهان از آن استفاده می‌شود و می‌توان گفت که زندگی کردن بدون برق امکان ندارد. اگر به اطراف خود نگاه کنید متوجه می‌شوید که برق در همه جا وجود دارد و وجود آن بسیار با ارزش است.

برخی از کاربردهای برق به صورت زیر می‌باشد:

 • مصارف صنعتی: برق در مصارف صنعتی کاربردهای زیادی دارد. موتورهای الکتریکی و انواع لوازم صنعتی که با برق کار می‌کنند.
 • کشاورزی: برق در کشاورزی هم کاربرد فراوانی دارد و به کمک آن کارهای کشاورزان راحت‌تر از گذشته شده است و تولید محصولات کشاورزی هم بیشتر شده است.
 • در شهرها: اگر به سطح شهر نگاه کنید خواهید دید که وجود برق همه جا حس می‌شود. در بیمارستان‌ها، هتل‌ها، اداره‌ها، خانه‌ها، مساجد و … که هر کدام از آن‌ها به صورتی از آن استفاده می‌کنند در شهرها: اگر به سطح شهر نگاه کنید خواهید دید که وجود برق همه جا حس می‌شود. در بیمارستان‌ها، هتل‌ها، اداره‌ها، خانه‌ها، مساجد و … که هر کدام از آن‌ها به صورتی از آن استفاده می‌کنند.
 • در حمل و نقل، مخابرات و … از آن استفاده می‌شود.

کابل برق

کابل برق شامل چند قسمت می‌باشد که به صورت زیر است:

کابل برق شامل یک سیم گرم می‌باشد که جریان را حمل می‌کند، یک سیم خنثی دارد که برای تکمیل حلقه است و یک سیم اتصال به زمین هم دارد. توجه داشته باشید که کابل‌ها بر اساس سیم‌های ساخته شده و اندازه‌ی آن‌ها طبقه بندی می‌شوند.

کابل برق هم مانند سیم کاربردهای مختلفی دارد. به طور مثال از کابل برای انتقال نیرو، انتقال برق یا سیگنال‌های مخابراتی استفاده می‌شود.

 

انواع کابل‌های برق

 1. کابل جفت پیچ خورده: شامل دو کابل بهم تابیده شده می‌باشد که در مخابرات و ارتباطات داده کاربرد دارد.

قیمت سیم و کابل برق

 1. کابل چند رسانا: شامل 2 هادی یا بیشتر از 2 هادی می‌باشد که عایق بندی شده‌اند و از یکپارچگی سیگنال محافظت می‌کنند.

قیمت سیم و کابل برق

 1. کابل کواکسیال: این نوع کابل یک هادی داخلی دارد که به وسیله‌ی یک هادی فویل خارجی احاطه شده است و به کمک لایه‌های عایق از آن محافظت می‌شود. در کابل تلویزیون از این نوع کابل برق استفاده می‌شود.

 

قیمت سیم و کابل برق

قیمت سیم و کابل برق

برای خرید سیم و کابل برق می‌توانید به صورت حضوری به فروشگاه سیمند کابل مراجعه کنید و با کیفیت‌ترین محصولات را از این فروشگاه معتبر تهیه نمایید.

قیمت سیم و کابل برق در فروشگاه سیمند کابل کاملا به صرفه و مناسب می‌باشد زیرا این محصولات به صورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می‌گیرند.

اگر امکان مراجعه حضوری به این فروشگاه برای شما وجود ندارد می‌توانید به فروشگاه اینترنتی آن مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را به صورت غیر حضوری سفارش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *