کابل افشان 2 در 1

معرفی کابل افشان 2 در 1 و ویژگی ها و کاربردهای آن

کابل افشان 2 در 1 یکی از انواع سیم های افشان است که سطح مقطع آن 1 میلی متر مربع بوده و در آن دو رشته سیم هادی از جنس مس به کار رفته است. غلاف پوششی این کابل هم از نوع پی وی سی است که باعث می شود رشته های هادی از انواع آسیب های مکانیکی و فیزیکی در امان بمانند.

در واقع این غلاف پی وی سی باعث می شود که رشته های مسی در برابر رطوبت، روغن ها، خوردگی ها و فرسایش هایی که می توانند به خاطر قرار گرفتن در مجاورت اسیدها و بازها و یا نور خورشید رخ دهند، مقاوم بوده و آسیب نبینند.

 

این نوع کابل ها به خاطر کیفیت بالا و انعطاف پذیری که دارند برای انواع کابل کشی در ساختمان ها و یا در صنایع مختلف به کار می روند. در این نوشته به معرفی این کابل و ویژگی ها و کاربردهای آن پرداخته ایم.

ویژگی های کابل افشان 2 در 1

مهم ترین و اصلی ترین ویژگی کابل افشان 2 در 1 منعطف بودن این نوع کابل است. این سیم هم مثل سایر انواع سیم های افشان سبک هستند. ولتاژ نامی این کابل افشان بین 300 تا 500 ولت است. ابعاد مناسب آن باعث می شوند که خطرات آتش سوزی ناشی از سیم کشی به حداقل برسد، گرچه باید در نظر داشت که این امر در صورتی در مورد انواع سیم های افشان صدق می کند که سیم ها باکیفیت و مرغوب باشند. سیم های نامرغوب به هر حال باعث ایجاد خطر شده، احتمال بروز حریق و آتش سوزی را به شدت افزایش می دهند.

ضخامت غلاف پی وی سی کابل افشان 2 در 1 0.6 میلی متر است. این محصول می تواند دمایی تا منفی سی درجه سانتی گراد را تحمل کند، همانطور که می تواند تا 80 درجه بالای صفر را نیز تاب آورد.

کابل های افشان دو در یک، مانند سایر انواع کابل های افشان موجود در بازار به صورت حلقه های یکصد متری موجود هستند، ولی در صورت نیاز به خرید آنها، می توان میزان مورد نظر را محاسبه کرده و به همان مقدار خریداری کرد.

کابل افشان 2 در 1

کاربردهای سیم افشان دو در یک

کابل افشان 2 در 1 را تقریبا همه جا می توان نصب کرد؛ درون ساختمان ها، درون وسایل برقی خانگی، به عنوان محافظ سیستم های روشنایی ساختمان ها، در محیط های خشک مثل زیر یا روی گچ ها و یا درون لوله ها مختلف تنها استثناء برای استفاده از این نوع کابل ها، سینی های کابل، مخازن و یا کانال های مربوط به کابل کشی ها هستند که نمی توان به صورت مستقیم از سیم افشان دو در یک در چنین مواردی استفاده کرد.

نحوه تشخیص کابل افشان مرغوب از کابل های نامرغوب

اولین نکته برای شناسایی کابل های مرغوب از نامرغوب قیمت آنهاست. اگر در بازار کابل افشان 2 در 1 با قیمتی بسیار ارزان به شما ارائه شد، باید در مرغوبیت کالا شک کنید. امروزه برخی از تولیدکنندگان به خاطر افزایش قیمت مس، از فلزاتی مانند آلومینیوم و یا آهن در تولید این محصول استفاده می کنند.

در واقع استفاده از آلومینیوم در مواردی اشکال ندارد، هرچند نمی توان از آن در مصارف الکتریکی خانگی استفاده کرد، اما استفاده از آهن کار بسیار خطرناکی است که می تواند منجر به اتفاقات ناخوشایندی شود. از طرف دیگر برخی از تولید کنندگان تعداد رشته ها را کمتر می کنند و یا اینکه سعی می کنند با کم کردن قطر رشته ها، وزن کابل افشان 2 در 1 را کاهش دهند تا هزینه هایشان را کمتر کنند.

این افراد برای اینکه کاربران و مصرف کنندگان متوجه کاهش وزن رشته های مسی نشوند، سعی می کنند وزن غلاف کابل را بیشتر کنند تا به صورت کلی وزن محصول استاندارد به نظر برسد. نکته بسیار مهم آن است که استفاده از چنین محصولاتی می تواند باعث ایجاد آتش سوزی و حریق شود.

اما چگونه می توانیم متوجه مرغوبیت و کیفیت کالا شویم؟

اولین قدم آن است که به سطح خارجی کابل دقت کنیم. این سطح باید عاری از هرگونه فرورفتگی، برآمدگی، خراش و پارگی باشد. همچنین باید کاملا صاف و براق باشد. اگر کابل را ببرید، باید دقت کنید که آیا رشته ها در قسمت مرکزی غلاف قرار گرفته اند، یا خیر.

در واقع باید دقت کنید که آیا ضخامت غلاف در همه قسمت ها به یک اندازه است یا خیر. نکته دیگری که باید به آن دقت کنید، رنگ قسمت داخلی غلاف و نیز رنگ رشته های مسی است. اگر در این قسمت رگه هایی از رنگ سیاه دیدید، احتمالا در ساخت کابل افشان 2 در 1 از فلزی غیر از مس استفاده شده است. معمولا فلزی که باعث می شود چنین رنگی ایجاد شود، آهن است.

دقت کنید که وقتی غلاف را از رشته ها جدا می کنید، نباید با کار سختی روبرو شوید، بلکه باید غلاف به سادگی و راحتی از قسمت رشته های مسی جدا شود.

در مورد رشته های مسی هم دقت کنید که سطح آنها برق و کاملا صاف باشد. رشته ها باید منعطف باشند و به راحتی خم شوند و در عین حال کاملا محکم باشند. حتما رشته های مسی کابل افشان 2 در 1 با دقت نگاه کنید تا مطمئن شوید که اکسید نشده باشد.

کابل افشان 2 در 1

قیمت سیم افشان دو در یک

برای تعیین قیمت کابل افشان 2 در یک باید عوامل متعددی را در نظر گرفت، از جمله اینکه قیمت مواد اولیه در بازار به شدت دچار نوسان است و به همین دلیل قیمت ثابتی در بازار وجود ندارد و هر لحظه قیمت ها تغییر می کند.

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که قیمت سیم های افشان به برند تولید کننده آنها و نیز میزان مرغوبیت کالا بستگی دارد. بنابراین اگر کالای خود را از برندهای معتبر و صاحب نام خریداری کنید، احتمالا گران تر خواهد بود، ولی از آنجا که رعایت استانداردها و مرغوبیت کالاها در ایمنی مصرف کنندگان نیز تاثیر به سزایی دارد، بهتر است هرگز به سراغ فروشندگان و تولیدکنندگانی که کالا را ارزان تر از قیمت روز بازار به فروش می رسانند، نروید. به هر حال برندهای بزرگ و خوش نام، همیشه در حفظ مرغوبیت و کیفیت کالای تولیدی خود می کوشند.

سخن آخر

کابل افشان 2 در 1 یکی از انواع سیم های افشان موجود در بازار است که به خاطر انعطاف پذیری و سبک بودن خود مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است و در واقع گزینه بسیار مناسبی برای جایگزین کردن سیم های قدیمی است. این نوع کابل ها را تقریبا می توان همه جا به کار برد و اگر از انواع مرغوب آنها استفاده شود، می توان مطمئن بود که هرگز خطری کاربران و مصرف کنندگان آن را تهدید نخواهد کرد.

فراموش نکنید در صورت نیاز به خرید کابل های برق، باید نکات متعددی را در نظر بگیرید؛ از جمله سطح مقطع کابل، ولتاژ نامی آن، افت ولتاژ مجاز و تحمل جریان اتصال کوتاه. به هر حال برای خرید کابل افشان 2 در 1 باید تمام این نکات را در نظر بگیرید.

کابل افشان 2 در 1

در صورت تمایل برای خرید سیم افشان دو در یک می توانید به فروشگاه سیم و کابل سیمند کابل مراجعه کنید. برای اطلاع از قیمت کابل افشان 2 در 1 و سایر انواع کابل های افشان موجود در فروشگاه نیز کافی است با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *