بررسی تخصصی کابل افشان ۳ در ۱۶

کابل افشان ۳ در ۱۶ دارای هادی از جنس مس می ‌باشد. رشته سیم هایی که در این کابل به کار رفته در رنگ های قهوه ای، آبی و قرمز یا سایر رنگ ها می باشند. عایق به کار رفته در این نوع کابل دارای ضخامت ۱ میلی متر و از جنس پی وی سی می باشد. غلاف به کار رفته در این کابل به رنگ مشکی و با ضخامت ۲ میلی متر است. بین این دو پوشش عایق و غلاف، پودری استفاده شده که اصطکاک را کم کرده و قابلیت جابجایی و انعطاف کابل را بالا می برد. این نوع سیم از ۱۲۶ رشته تشکیل شده است که قطر آنها 4/0میلی متر می باشد.

مجموع قطر خارجی کابل افشان ۳ در ۱۶   5/20 میلی متر است. حداکثر جریان مجازی که این کابل می‌تواند حمل کند ۸۲ آمپر می باشد. کاربرد این نوع کابل در لوله های ساختمانی، به صورت روکار و در کانال های برق می باشد. ولتاژ مجاز برای این کابل ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت تعریف شده است. در دمایی بین منفی ۳۰ درجه تا ۷۰ درجه سانتیگراد قابل نصب است. این کابل دارای استاندارد ملی و استانداردهای جهانی می باشد. این کابل جهت رساندن برق به خانه‌ها، کارخانه ها،کارگاه ها و غیره به کار می‌رود. در داخل لوازم برقی و کابل راه انداز لوازم برقی نیز از این نوع سیم استفاده می شود.

کابل افشان ۳ در ۱۶

معرفی کابل افشان

کابل های افشان از چند هادی مسی به هم تابیده شده تشکیل شده‌اند. غلافی از جنس پی وی سی یا پلی اتیلن روی هادی کشیده شده است. رشته های باریک مسی انعطاف پذیری بالایی دارند. هادی ها در دو نوع مسی و آلومینیومی تولید می شوند. نوع مسی هدایت الکتریکی بهتری دارد و بیشتر کاربرد دارد. این کابل ها به علت انعطاف پذیری خوب و راحتی خم شدن در مسیرهای پر پیچ و خم و زاویه دار بیشتر کاربرد دارند. کابل افشان به دو نوع سبک و سنگین تقسیم می شود. ولتاژ نامی نوع سبک بین 300 تا 500 و ولتاژ نامی نوع سنگین بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت می باشد.

کابل های سبک دارای هادی مسی چند رشته و روکش پی وی سی از نوع کلاس پنج می باشند. غلاف بیرونی آنها به رنگ مشکی و سفید است. به عنوان کابل برق، کابل اتصال وسایل خانگی، تجهیزات و ماشین آلات استفاده می شوند. کابل سبک بیشتر در ساختمان سازی کاربرد دارد. کابل های قدرت نیز دارای هادی از جنس مس آنیل شده با روکش پی وی سی هستند. این کابل ها برای فضاهای باز به کار می روند و می توان آنها را درون خاک و آب نیز نصب کرد. موارد مصرف آنها در محیط های صنعتی، کارخانجات و … می باشد.

ویژگی های کابل افشان ۳ در ۱۶

کابل افشان ۳ در ۱۶ از سه رشته با سطح مقطع ۱۶ میلی متر مربع تشکیل شده است. هادی به کار رفته در آن از جنس مس می ‌باشد. ۱۲۶ رشته سیم در آن به کار رفته که قطر آنها 4/0 میلی متر می باشد. عایق به کار رفته در آن از جنس پی وی سی با ضخامت ۱ میلی متر و غلاف به کار رفته با ضخامت ۲ میلی متر از جنس پی وی سی می باشد. رنگ غلاف به کار رفته مشکی می باشد. میانگین قطر خارجی این کابل 5/20 میلی متر و حداکثر جریان مجاز آن 8۲ آمپر است.

ولتاژ نامی کابل افشان ۳ در ۱۶ ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت می باشد. حداکثر مقاومت هادی این کابل در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد ۱.۲۱ اهم بر کیلومتر است. وزن تقریبی این کابل 485 کیلوگرم می باشد. این کابل در محدوده دمایی بین منفی ۳۰ درجه تا ۷۰ درجه سانتیگراد قابل نصب است. این کابل دارای استاندارد از شرکت ملی و شرکت توانیر می باشد. هادی به کار رفته در آن از جنس مس آنیل شده کلاس ۵ می باشد.

کابل افشان ۳ در ۱۶

آشنایی با کابل افشان ۳ در ۱۶ سنگین

کابل افشان ۳ در ۱۶  در دسته بندی کد شناسه NYMHY قرار می گیرد. این کابل دارای سه رشته می باشد و سطح مقطع آن ۱۶ میلی متر مربع است. بنابراین جزء کابل های سنگین محسوب می‌شود. کابل افشان 16 سنگین روکشی از جنس پی وی سی دارد و هادی آن انعطاف پذیری زیادی دارد. زیرا از جنس مس آنیل شده کلاس ۵ می باشد. هادی به کار رفته در این نوع کابل افشان به خوبی توسط روکش pvc عایق کاری شده است. استاندارد به کار رفته در این نوع کابل شامل  ISIRI 607-6 و  IEC 60227-6 می باشد.

ولتاژ نامی کابل افشان ۳ در ۱۶ سنگین بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت می باشد. در محل‌هایی که برای توزیع و انتقال برق نیاز به انعطاف پذیری بالایی است از این نوع کابل استفاده می شود. این کابل دارای ۱۲6 رشته با سایز ۴ دهم میلی متر است. عایق به کار رفته در این نوع کابل دارای ضخامت ۱ میلی متر است. غلاف آن دارای ضخامتی برابر با 3/1 میلی متر است. حداکثر مقاومت این کابل در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد 21/1 اهم بر کیلومتر می باشد.

بررسی روش انتقال برق

برای استفاده از برق به عنوان روشنایی یا راه انداز وسایل الکترونیکی باید جریان و ولتاژ آن تبدیل شود. این انتقال جریان برق به منازل و مجموعه های تجاری و صنعتی توسط ترانسفورماتور ها انجام می شود. این وسیله ها قادرند ولتاژ و جریان را به حد مجاز و قابل حمل تبدیل نمایند.

برق تولید شده توسط ترانسفورماتور ها برای وسایل و محیط اطراف و موجودات زنده ایمن‌سازی می شود. بعد از تولید انرژی توسط ترانسفورماتور ها باید به وسیله سیم و کابل این انتقال صورت پذیرد. سیم و کابل ها از هادی های فلزی تشکیل شده‌اند که رسانای گرما و الکتریسیته هستند. هادی های فلزی انواع مختلفی دارند و میتوانند از جنس مس و آلومینیوم باشند. روی این هادی مسی برای جداسازی آن از سایر هادی ها، محیط اطراف و زمین، جلوگیری از اتصال کوتاه یا آسیب به کابل به کمک یک غلاف، عایق و روکش پوشانده شده است.

کابل افشان ۳ در ۱۶

تشخیص کابل افشان ۳ در ۱۶ مرغوب
  • سطح کابل باید بدون فرورفتگی و برآمدگی، صاف و براق باشد. در مورد کابل مفتولی و غیر قابل انعطاف داشتن مقداری موج مشکل ساز نمی باشد.
  • ضخامت بیش از حد نشانه کیفیت نیست. بلکه باید کابل طبق استاندارد تولید شود. محصولات تقلبی از تعداد رشته های مس و وزن کابل کم کرده و به قطر عایق و روکش اضافه می کنند تا محصول خود را مرغوب نشان دهند. کابل های تقلبی احتمال حریق بالایی دارند و مناسب نصب نیستند.
  • وقتی کابل برش داده می‌شود باید رشته سیم ها در مرکز قرار گرفته باشند.
  • وقتی کابل را برش می دهیم باید روکش و ضخامت آن در همه نقاط سیم به صورت یکسان باشد.
  • کابل مرغوب باید در برابر اتصال کوتاه مقاومت خوبی بروز دهد. عایق و روکش آن باید طبق استاندارد در موارد اتصال کوتاه تحمل بار زیاد و افزایش جریان ناگهانی را برای تا دو دقیقه داشته باشند تا سیستم ایمنی عمل نماید.
  • جداسازی روکش از روی سیم باید به آسانی انجام شود و بین رشته های سیم و روکش حالت کشسانی وجود داشته باشد.
  • غلاف باید به راحتی از سیم جدا شود.
  • هادی به کار رفته در کابل باید از مس خالص نرم شده باشد. باید براق باشد، قابل انعطاف باشد، دچار اکسیداسیون نشده باشد. تعداد رشته های آن طبق استاندارد باشد. سطح مقطع کابل رعایت شده باشد.

 

کابل افشان ۳ در ۱۶ کابل افشان ۳ در ۱۶ کابل افشان ۳ در ۱۶ 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *