کابل افشان 5 در 1

معرفی کابل افشان 5 در 1 و ویژگی ها و مشخصات آن

کابل افشان 5 در 1 از جمله پرکاربردترین انواع کابل هایی است که می توان برای انواع تجهیزات الکترونیکی خانگی به کار گرفت. این نوع کابل در واقع متشکل از پنج رشته سیم مسی است که با رنگ های متفاوت به هم تابیده شده اند. مغزی های هر کدام از این سیم های مسی از جنس مس خالص است و سطح مقطع هر کدام یک میلی متر است. همه این پنج سیم با یک غلاف از جنس پی وی سی که معمولا مشکی رنگ است، در کنار هم قرار گرفته و محکم شده اند.

کابل افشان 5 در 1

سیم افشان چیست و چه کاربردی دارد؟

سیم های افشان سیم هایی تک رشته ای با رسانای مسی هستند که معمولا غلافی از جنس پی وی سی دور آنها را گرفته است.از سیم های افشانی که دارای ولتاژ نامی 450/750 هستند در وسایل الکتریکی خانگی استفاده می کنند. همچنین از آن دسته سیم هایی که دارای ولتاژ 300/500 هستند برای حفاظت کردن از سیم های برق درون لوله ها و یا زیر یا روی گچ بهره می گیرند.

کاربردهای کابل افشان 5 در 1

کابل افشان 5 در 1 کاربردهای بسیار زیادی دارد. مهم ترین کاربرد آن علاوه بر انواع وسایل برقی خانگی، در دوشاخه های ماشین آلات صنعتی می باشد. همچنین می توان این کابل را در کابل های سیار و یا دوشاخه لوازم برقی که ثابت هستند، هم به کار برد. از آنجا که کابل افشان 5 در 1 بسیار منعطف است، می توان به راحتی آن را در سیم ها و کابل هایی به کار برد که جزء تجهیزات وسایل الکتریکی هستند. این نوع کابل ها معمولا نیاز به انعطاف پذیری بالا دارند تا بتوان به راحتی آنها را به حرکت درآورده و یا خم کرد و مشکلی برایشان به وجود نیاید.

کابل افشان 5 در 1 از جمله سیم هایی مهمی است که به خاطر رسانای قوی مس و غلاف قدرتمند پی وی سی خود، می تواند بدون هیچگونه خطری مسیر مناسبی را برای عبور جریان الکتریکی فراهم کند. البته باید توجه داشت که در استفاده از سیم های افشان نیز مثل همه انواع سیم ها و کابل های رسانای برق، باید تمام نکات ایمنی را به خوبی رعایت کرده و مراقب بود که استانداردها به صورت کامل اجرا شوند. این دقت و مراقبت به خاطر آن است که افراد استفاده کننده از این سیم ها با خطر مواجه نشوند. همچنین المان ها و وسایل برقی نیز دچار آسیب دیدگی نشوند و از کار نیفتند.

بسیار مهم است که توجه داشته باشید سینی های کابل و یا مخازن محل های مناسبی برای استفاده از کابل افشان 5 در 1 نیست.

کابل افشان 5 در 1

ویژگی های کابل افشان پنج در یک

کابل افشان پنج در یک دارای ویژگی های متنوعی است، اما مهم ترین و اصلی ترین ویژگی آن، مقاوم بودن نسبت به آلودگی هایی مثل گرد و غبار است. این امر بسیار در انتخاب آن از سوی کاربران اهمیت دارد. ویژگی مهم دیگر این نوع سیم افشان، آن است که این نوع سیم در برابر رطوبت نیز از خود مقاومت نشان می دهد. این ویژگی ها اصلی ترین دلایلی هستند که باعث می شوند کابل افشان 5 در 1 بسیار مورد استقبال کاربران قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که اصلی ترین و مهم ترین ویژگی این نوع کابل منعطف بودن آن و قابلیت خم شدن آن است بدون اینکه آسیب ببیند. همین امر موجب می شود که بتوان به راحتی از آن در محل هایی مثل درون لوله ها استفاده کرد.

تشخیص سیم افشان مرغوب

در تولید کابل افشان 5 در 1 بسیار مهم است که از فلز رسانای مس استفاده شود. اما اگر سیم افشان از نوع مفتولی و نیمه افشان باشد و سطح مقطع آن نیز ده میلی متر و یا بالاتر از آن باشد، می توان از آلومینیوم نیز به عنوان هادی استفاده کرد.

نکته مهم آن است که چون در حال حاضر قیمت فلز مس روز به روز در حال افزایش است، برخی از تولیدکنندگان سیم های افشان تصمیم گرفته اند که بدون توجه به سطح مقطع سیم افشان و مدل آن، به جای فلز مس به عنوان رسانا از فلز آلومینیوم استفاده کنند. این انتخاب و تصمیم گرچه در سیستم های مربوط به توزیع برق و یا انتقال آن اشکالی به وجود نیاورده و بسیار هم مناسب است، اما کاربران و مصرف کنندگان عمومی و خانگی را مشکلاتی روبرو کرده است.

در واقع سیم کشی های داخلی که در آنها از سیم های افشانی که دارای هادی آلومینیومی هستند استفاده می شود، مدام با اشکالات فنی روبرو می شوند. علت این امر مقاومت بالای الکتریکی فلز آلومینیوم است. در واقع این فلز به دلیلی همین مقاومت خود، وقتی در کنار سایر فلزات قرار می گیرد و یا به هر دلیلی با آنها برخورد می کند، دچار اکسید شدگی و یا خوردگی می شود. از طرف دیگر اگر تغییرات دمایی زیاد باشند، احتمال اینکه کابل افشان 5 در 1 دارای هادی آلومینیوم از محل اتصال خود جدا شود، بسیار بالاست. ضمن آن که ممکن است رشته های هادی آن جدا شوند.

 

نکته دیگر این است که ممکن است از فلز دیگری جز آلومینیوم در کنار هادی مس استفاده شود تا بتوان هزینه ها را کاهش داد که البته باعث می شود کیفیت و مرغوبیت سیم افشان نیز به شدت کاهش پیدا کند. معمولا این نوع سیم ها در بازار قیمت پایین تری نسبت به سیم های افشان مرغوب و باکیفیت دارند.

بنابراین اگر به دنبال کابل افشان 5 در 1 باکیفیت می گردید، بهتر است موقع خرید حتما به قسمت هادی سیم و نیز به عایق آن توجه کنید. در صورتی که از فلزی مثل آهن استفاده کرده باشند، به راحتی می توانید رگه های سیاه رنگی را روی قسمت ها پیدا کنید.

قیمت کابل افشان 5 در 1

قیمت کابل افشان 5 در 1 بسته به میزانی که لازم داشته باشید، برندی که آن را تولید کرده است و مرغوبیت و باکیفیت بودن آن بسیار متفاوت است. این نوع سیم معمولا به صورت حلقه ای و در متراژهای یکصد متری تولید و به بازار عرضه می شود، ولی کاربران می توانند فقط به میزان مورد نیاز خود خرید کنند.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در حال حاضر به خاطر نوسانات بازار نمی توان قیمت ها را به صورت ثابت اعلام کرد، ولی به هر حال در صورتی که به دنبال خرید کابل افشان 5 در 1 مرغوب و باکیفیت هستید کافی است با ما تماس بگیرید.

کابل افشان 5 در 1

سخن آخر

سیم های افشان کاربردهای متنوع و گوناگونی دارند و به خاطر انعطاف پذیری بالای خود بسیار هم مورد استقبال کاربران و مصرف کنندگان خانگی و صنایع مختلف قرار می گیرند. در تهیه انواع کابل افشان 5 در 1 بسیار اهمیت دارد که به مرغوبیت و کیفیت کالا توجه داشته باشید و مراقب باشید که در کالای مورد نیاز شما حتما از رشته های هادی فلز مس استفاده شده باشد تا بتوانید با خیالی راحت و آسوده از این نوع سیم ها استفاده کنید.

البته نباید از یاد برد که معمولا سیم های افشان باعث ایجاد آتش سوزی و حریق در ساختمان ها نمی شوند، مگر اینکه از نوع بی کیفیت و نامرغوب کالا استفاده شده باشد. برای آگاهی از قیمت انواع سیم های افشان و خرید کابل افشان 5 در 1 از طریق فروشگاه سیمند کابل کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *