کابل افشان 5 در 2.5

کابل افشان 5 در 2.5 یک نوع کابل انعطاف پذیر می باشد که کاربرد های گسترده و وسیعی دارد. این کابل امروزه در لیست کابل های برق پر مصرف قرار می گیرد که کاربردهای مختلفی در صنایع پیدا کرده است. این کابل افشان در کنار ویژگی انعطاف پذیری، می تواند بار های مکانیکی را نیز به میزان قابل توجهی تحمل نماید. در ادامه به بررسی مشخصات فنی این کابل خواهیم پرداخت.

 

مشخصات کابل افشان 5 در 2.5 :

در این بخش از مقاله به بررسی تمامی مشخصات و ویژگی های کابل افشان 5 در 2.5 خواهیم پرداخت و شما را با بخش های مختلف این کابل آشنا خواهیم کرد.

رشته های هادی به کار رفته در کابل :

برای ساخت کابل افشان 5 در 2.5 از رشته های هادی مسی استفاده شده است. لازم به ذکر است که رشته های مسی به کار رفته در این کابل ها از نوع مس های آنیل شده می باشند. مس های آنیل شده به کار رفته در این کابل ها از گروه ۵ می باشند و می توانند ولتاژ ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت را تحمل نمایند. فرآیند آنیل کردن به رشته های مسی به کار رفته در این کابل ها کمک می کند تا سختی بیشتر و در عین حال انعطاف پذیری بهتری  داشته باشند.

عایق کابل افشان 5 در 2.5 :

عایق به کار رفته در اکثر این کابل ها از نوع پی وی سی می باشد. عایق های پی وی سی بهترین عملکرد و بازدهی را در بین تمامی متریال موجود در بازار دارند. این عایق ها ضمن انعطاف پذیری بالا، کارایی بسیار مناسبی  دارند. ضخامت عایق کابل افشان 5 در 2.5 برابر با ۰.۸ میلی متر می باشد. ضخامت این بخش از سیم کمتر از روکش به کار رفته در بخش بیرونی می باشد. در ادامه به بررسی سایر مشخصات این کابل ها می پردازیم.

 

کابل افشان 5 در 2.5

روکش به کار رفته کابل در سیم :

برای ساخت روکش کابل های افشان 5 در 2.5 مانند عایق به کار رفته در این سیم ها از پی وی سی استفاده می شود. ویژگی ها و مزیت های PVC سبب شده است که از این متریال در ساخت بسیاری از کابل های افشان استفاده شود. ضخامت روکش بیرونی این کابل برابر با ۱.۱ میلی بوده و حدود ۰.۳ میلی متر بیشتر از عایق آن ها می باشد. به این نکته دقت داشته باشید که روکش سیم، تمامی بخش های بیرونی کابل را پوشش می دهد. در حالی که عایق ها تنها دور تا دور رشته های هادی قرار می گیرند.

قطر و سطح مقطع کابل افشان 5 در 2.5 :

قطر و سطح مقطع یک کابل، تعیین کننده کاربرد و زمینه مصرف آن می باشد. به عبارت دیگر افراد فعال در حوزه برقکاری و …، کابل های مورد نیاز خود را بر اساس قطر، ضخامت و … انتخاب می کنند. قطر خارجی کابل افشان 5 در 2.5 به طور میانگین برابر با حدود ۱۲.۳ میلیمتر می باشد. سطح مقطع نامی هادی این کابل نیز برابر با ۰.۲۵×۵۰ میلی متر می باشد. لازم به ذکر است که این مدل کابل ها امروزه اغلب در متراژ های ۱۰۰ متری به فروش می رسند.

مقاومت در برابر حرارت:

مقاومت در برابر حرارت یکی دیگر از ویژگی ها و مشخصات بسیار مهم کابل های برق می باشد. مقاومت در برابر گرما یک عامل بسیار تعیین کننده می باشد که می تواند بر روی کارایی، عملکرد و … یک کابل افشان 5 در 2.5 تاثیر گذار باشد. امروزه اغلب برند های تولید کننده این محصولات تلاش می کنند تا کابل های خود را با بهترین و مقاوم ترین متریال در برابر گرما بسازند. اما به طور میانگین، اغلب کابل های افشان 5 در 2.5 می توانند تا حدود ۷۰ درجه دما را تحمل نمایند.

کابل افشان 5 در 2.5

 

مقاومت اهمی و وزن :

مقاومت اهمی کابل افشان 5 در 2.5 وابسته به دمای محیط دارد. این ویژگی به کابل افشان 5 در 2.5 تعلق نداشته و در تمامی کابل های برق موجود در بازار به همین شکل می باشد. در حال حاضر، مقاومت هادی کابل افشان 5 در 2.5 در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد ( دمای محیط ) برابر با ۸۹/۷ اهم بر کیلومتر می باشد. وزن این کابل ها نیز به طور میانگین برابر با ۴۱۰ کیلوگرم برای هر کیلومتر می باشد.

ولتاژ نامی آخرین مشخصات فنی باقی مانده از کابل افشان 5 در 2.5 می باشد. ولتاژ نامی این کابل برابر با ۳۰۰/۵۰۰ ولت می باشد.

قیمت کابل افشان 5 در 2.5 :

قیمت خرید این کابل ها همانند سایر کابل های برق موجود در بازار، وابسته به عوامل مختلف و گوناگونی می باشد. به عنوان مثال برند تولید کننده یک کابل می تواند در لیست مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت آن قرار بگیرد.

امروزه برند های شناخته شده و مختلفی در بازار فعالیت می کنند که کیفیت ساخت محصولات هر یک از ایشان با هم متفاوت می باشد. به همین دلیل در هنگام خرید کابل افشان 5 در 2.5 با قیمت های متفاوتی روبرو خواهید شد. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت این کابل می توان به نوسانات نرخ ارز، متریال به کار رفته در کابل، متراژ کابل و … اشاره کرد.

کابل افشان 5 در 2.5

کابل افشان 5 در 2.5

کاربرد های سیم افشان :

به طور کلی سیم ها افشان ( کابل افشان 5 در 2.5 یکی از اعضا خانواده ایشان می باشد ) دارای کاربرد های مختلف و متفاوتی می باشد. شما می توانید از این کابل های برای مصارف عمومی استفاده کنید. اغلب کاربرد این کابل ها در بخش عمومی، مربوط به ساخت اتاق های خشک، ساخت تجهیزات الکتریکی گوناگون، ساخت کلید ها و ساخت تابلو های مختلف می شود. در کنار موارد فوق، این کابل ها در جهت استفاده های مستقیم بر روی سینی های کابل، مخازن و کانال های مختلف نیز به کار گرفته می شوند.

استفاده از این محصولات در محل هایی همچون داخل لوله ها، زیر گچ و … امکان پذیر بوده و هیچ ایرادی ندارد. به علاوه کابل افشان 5 در 2.5 می تواند محدوده ۳۰- الی ۷۵+  درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند. به همین دلیل این مدل کابل ها امروزه به یکی از پر مصرف ترین کالا های برقی موجود در بازار تبدیل شده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *