دستگاه تست انعطاف پذیری کابل

دستگاه تست انعطاف پذیری کابل برای این طراحی شده است که تعیین کنند موادی که در کابل انعطاف پذیر به کار رفته اند، تا  چه اندازه توان مقاومت در برابر بار الکتریکی خمش را دارند. اگر بخواهیم ساده تر این موضوع را بیان کنیم،

باید بگوییم که این دستگاه طراحی شده ست تا به وسیله آن کابل ها را آزمایش کنند و ببینند آیا می توانند حین خم شدن باز هم پیوستگی الکتریکی خود را حفظ کنند یا خیر. در واقع این یک امر الزامی و بسیار مهم برای کابل های انعطاف پذیر است. چون این کابل ها قرار است به وسایلی وصل شوند که انتظار می رود در طول عمر مفید این کابل ها بارها و بارها خم شوند.

دستگاه تست انعطاف پذیری کابل

در واقع این آزمایش مکانیکی برای سنجش مقاومت کابل های انعطاف پذیر که به آن تست انعطاف پذیری دو پولی هم گفته می شود، به وسیله تجهیزات آزمایشگاهی و دستگاهی انجام می گیرد که به آن دستگاه تست انعطاف پذیری کابل گفته می شود. این دستگاه شامل یک دکل مخصوص است که بر اساس استانداردهای EN 50396 طراحی و تولید شده است.

 

نحوه انجام آزمایش با استفاده از دستگاه تست انعطاف پذیری کابل

در آزمایشی که توسط دستگاه تست انعطاف پذیری کابل بر روی کابل های انعطاف پذیر انجام می شود، ابتدا جریانی را تعیین می کنند که به صورت استاندارد برای هر نوع کابل به صورت کاملا اختصاصی استفاده می شود.

این آزمایش مکانیکی برای طرز عمل کابل انعطاف پذیر، هم در مورد کال های ترموپلاستیک چند هسته ای انجام می گیرد که دارای رسانایی با سطح مقطعی کمتر از 2.5 میلی متر مربع هستند و هم برای کابل های چند هسته ای که سطح مقطعی کمتر از چهار میلی متر مربع دارند. معمولا استانداردهای مربوط به هر کابل به صورت جداگانه تعیین می کند که آیا این آزمایش کاربردی و قابل اجراست یا خیر.

در طول انجام آزمایش تعیین میزان انعطاف پذیری کابل، یک نمونه کابل به طول پنج متر دور تا دور مجموعه ای پیچیده می شود که متشکل از دو پولی فلزی است که بر روی یک کالسکه نصب شده اند. کالسکه از طریق ریل به سمت جلو و عقب حرکت می کند، به طوری که کابل تحت فشار بار قرار بگیرد. وزنه ها به انتهای کابل وصل می شوند تا فشار بیشتری ایجاد کرد و شرایط محیطی را کاملا شبیه سازی کنند.

توجه داشته باشید که اندازه پولی ها، وزنه هایی که به دو سر انتهایی کابل آویزان می شوند و جریان بار به صورت استاندارد تعیین می شوند و همگی بسته اندازه و نوع کابل کاملا متفاوت خواهند بود.

برای اینکه مطمئن شوند که کابل در حالت استاندارد می تواند به کار خود در مدت تعیین شده ادامه دهد، باید بتواند در طی این آزمایش بدون اینکه از لحاظ الکتریکی اشکالی ایجاد شود، تا سی هزار دور به صورت مداوم بچرخد و به کار خود ادامه دهد.

 

اجزای دستگاه تست انعطاف پذیری کابل ها

دکل خمشی شامل یک حامل است که با علامت C نشان داده می شود. از دیگر اجزای آن می توان به سیستم حرکتی اشاره کرد که برای حامل به کار می رود و چهار پولی که برای حرکت دادن هر کدام از نمونه های کابل مورد آزمایش از آن استفاده می شود.

دو پولی که دارای قطر یکسانی هستند، از سوی حامل مورد پشتیبانی قرار می گیرند، اما دو پولی دیگر که به صورت ثابت در دو طرف انتهایی دستگاه وصل شده اند، احتمالا دارای قطرهای متفاوتی با پولی های A و B دارند. به هر حال هر چهار عدد پولی باید به شکلی چیده و نصب شوند که کابل مورد آزمایش به صورت افقی مابین آنها قرار بگیرد.

 

نحوه انجام آزمایش انعطاف پذیری کابل

آزمایش انعطاف پذیری کابل به وسیله دستگاه تست انعطاف پذیری کابل اینگونه انجام می شود که حامل باعث می شود که در فاصل یک متری و با سرعتی ثابت بین حدود 0.33 متر در ثانیه چرخه مداومی از حرکت به سمت جلو و عقب انجام بگیرد. این حرکت ها در هر کدام از مسیرها به صورت معکوس انجام می شوند.

به این نکته هم باید دقت کرد که به خاطر اینکه موتور تحت بار قرار دارد، این امکان وجود دارد که تعداد سیکل چرخش دستگاه تغییر کند. در این صورت خود دستگاه به صورت هوشمند زمان هر سیکل را اندازه گیری می کند و سرعت را بسته به استاندارد مورد نظر تنظیم می نماید.

قطر پولی ها و وزن هایی که به برای هر نوع و یا اندازه از کابل نصب شده اند، باید به صورت دقیق و کامل با استانداردهای BS EN 50396 تطبیق داشته باشند. به این معنا که برای موفقیت آمیز بودن آزمایش و اطمینان از استاندارد بودن نمونه، دکل آزمایش باید بدون هیچ گونه خرابی و اشکال الکتریکی به صورت مداوم سی هزار دفعه از طریق کابل مورد نظر به سمت جلو و عقب حرکت کند.

دستگاه تست انعطاف پذیری کابل

همچنین شتاب حرکت چه آن را از نقطه شروع در نظر بگیرند و چه در قسمت هایی که باید حرکت تغییر جهت داده شود و چه در طول مسیرها، در هر حال در همه نقاط مختلف باید به یک اندازه باشد.

اگر قرار باشد بعدا آزمایشات دیگری بر روی کابل انجام بگیرد، همگی توسط استانداردهایی تعیین می شوند که کابل مربوطه تحت آنها تولید شده و باید تحت آنها هم مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرد. به عنوان نمونه استاندارد BS EN 50525 را در نظر بگیرید.

آزمایش هایی که بر اساس این استاندارد باید انجام شوند، شامل جدا کردن تک تک هسته از از کابل و غوطه ور کردن آن در وان پر از آب با دمای اختصاصی بیست درجه سانتی گراد و نیز با ولتاژ 2000 ولتی به مدت پانزده دقیقه است.

 

سخن آخر

دقت داشته باشید که در هنگام انجام تست انعطاف پذیری، هرگونه اشتباه و خطایی که رخ دهد، دستگاه تست انعطاف پذیری کابل به صورت اتوماتیک آزمایش را متوقف می کند تا خطا رفع شود. همچنین هرگونه تغییری که در میزان مقاومت به خاطر حرارت ایجاد شود، طبق استانداردهای موجود است.

طی مدت انجام این آزمایش باید مدام منبع تغذیه و ولتاژ وارد شده به کابل بررسی شود تا میزان خطا کمتر شود. همچنین شتاب و سرعت حرکت کالسکه و پولی ها باید در حد استاندارد و به اندازه ای باشد که از پیش تعیین شده است.

به نظر می رسد که هر آزمایش چیزی حدود دو هزار سال طول می کشد که در این مدت آزمایش کننده باید مدام همه اتصالات و خطاهای پیش آمده را بررسی کند تا مطمئن شود که اشکال در حین انجام آزمایش مانع از انجام آن نمی شود.

دستگاه تست انعطاف پذیری کابل

دستگاه تست انعطاف پذیری کابل یکی از ملزومات اصلی در طراحی و ساخت و تولید انواع کابل های انعطاف پذیر است که در محیط های مختلف درون ساختمان یا بیرون از آن به کار گرفته می شوند.

کارخانجات و صنایع تولیدی این نوع کابل ها باید ضمن بررسی همه جوانب کار با استفاده از این دستگاه ایمنی استفاده از کابل های انعطاف پذیر خود را تضمین کنند، چون در غیر این صورت نه تنها کابل های تولیدی استاندارد نبوده و مورد تایید کارشناسان قرار نمی گیرند،

بلکه استفاده از آنها کاری فوق العاده خطرناک خواهد بود که می تواند باعث وارد آمدن خسارات متعدد و گاه جبران نشدنی به استفاده کنندگان از کابل شود. بنابراین توصیه ما این است که قبل از عرضه هرگونه کابل انعطاف پذیر به بازار، حتما با انجام آزمایش های استاندارد توسط دستگاه های تست انعطاف پذیری کابل از استاندارد بودن و ایمنی کابل های خود اطمینان حاصل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *