کابل افشان 2 در 1/5

آشنایی با کابل افشان 2 در 1/5 و توضیح مشخصات عملکردی

کابل افشان 2 در 1/5 متشکل از دو هادی مسی روکش دار است که در پوششی از عایق PVC ( پلی وینیل کلراید) قرار داده شده اند. این کابل از گروه کابل های انعطاف پذیر است و به راحتی، خم می شود، بدون این که بشکند.

کابل های برق موجود در منزل شما، دارای سایزها و انواع مختلف هستند. این کابل ها، با تجهیزات متصل به آن ها برای برق رسانی، هماهنگ هستند و جریان مورد نیاز این تجهیزات الکتریکی را تامین می کنند. تمامی کابل ها، برای حمل یک آمپراژ مشخص، طراحی می شوند و برای رعایت ایمنی، نباید بار اضافه تری به آن ها، تحمیل گردد.

انتخاب کابل مناسب، باید با توجه به مکان نصب آن، صورت گیرد، زیرا تبادل حرارتی کابل ها با توجه به محیط متفاوت است. به طور مثال، کابلی که در دیوار خالی نصب می گردد، با کابلی که در یک انباری، زیر 200 میلی متر عایق قرار دارد، نمی تواند، تبادل حرارتی یکسانی داشته باشد.

کابل افشان 2 در 1/5

کابل افشان 2 در 1/5 متشکل از دو هادی با سطح مقطع 1.5 میلی متر مربع است

کاربرد کابل افشان 2 در 1.5 در مدارهای روشنایی

عمده ترین کاربرد کابل افشان 2 در 1.5 در مدارهای روشنایی ساختمان های مسکونی است. سطح مقطع کابل برای مدارهای روشنایی منازل، معمولا 1 تا 1.5 میلی متر مربع  می باشد و به صورت دو هسته ای، شامل فاز و نول و یک کابل ارت جداگانه است. اگرچه کابلی با سطح مقطع 1 نیز، ممکن است، جوابگوی روشنایی منازل باشد، اما طبق مبحث 13 مقررات ملی ساختمان، استفاده از کابل های نمره 1.5 برای مدارهای روشنایی، اجباری است.

استفاده از کابل افشان 2 در 1/5 برای مدار روشنایی که تعداد زیادی چراغ در آن وجود دارد، باعث ایجاد افت ولتاژ کمتر در مدار شده و ایمن تر از کابل نمره 1 است. بهتر است بدانید که سیم های موجود در کابل های برق از نظر رنگ نیز، استاندارد خاصی دارند. به طور مثال سیم قهوه ای یا قرمز همواره به عنوان سیم فاز، در نظر گرفته شده و سیم آبی رنگ، نول است. سیم ارت نیز، دارای رنگ سبز راه راه می باشد.

کابل افشان 2 در 1/5 به چه معناست؟

اگر کابل افشان نمره 1.5 از دو سیم، تشکیل شده باشد، سطح مقطع 1.5 میلی متر مربع، ترکیب سطح مقطع این دو سیم نیست. بلکه بدین معناست که هر کدام از سیم ها، نمره 1.5 هستند، یعنی سطح مقطع آن ها 1.5 میلی متر مربع است. لازم به توضیح است که این سطح مقطع، صرفا مساحت سیم مسی است و عایق اطراف آن را شامل نمی شود.

کابل افشان 2 در 1/5

قطر سیم نمره 1.5 افشان

روش محاسبه قطر سیم و کابل

معمولا قطر سیم و کابل ها، بر روی روکش عایق کابل، درج شده است. اما اگر نوشته نشده بود، اندازه گیری قطر به این روش انجام می شود: ابتدا مساحت دایره را حساب می کنیم. با نصف کردن قطر، شعاع دایره به دست می آید. برای محاسبه مساحت، مجذور شعاع دایره را در عدد پی یعنی 3.14 ضرب می کنیم.

حال با به دست آوردن مساحت، معادله را به عقب انجام می دهیم. مساحت را در عدد 3.14 ضرب کرده و جذر پاسخ، شعاع دایره خواهد بود، شعاع را در عدد دو ضرب کرده و قطر کابل را به دست می آوریم.

کابل افشان 2 در 1/5

 

روش محاسبه قطر سیم و کابل

  مزایای کابل افشان 2 در 1/5

 • انعطاف پذیری بالا، بزرگترین مزیت کابل افشان 2 در 1/5 است. این کابل ها، به راحتی خم شده و می توانند در داخل لوله های برق سقف کاذب، برای روشنایی منازل استفاده شوند. کابل های انعطاف پذیر در مسیرهای پر پیچ و خم کناف ها و گچبری های سقف، برای تامین روشنایی لوسترها و هالوژن ها به کار برده می شوند.
 • کابل افشان 2 در 1/5 از نظر ایمنی، عملکرد بسیار مناسبی دارد که به علت وجود روکش پلی وینیل کلراید می باشد.
 • مقاوم در برابر عوامل خارجی، آسیب های فیزیکی و فشارهای مکانیکی است.
 • استحکام کافی در محیطهای اسیدی و قلیایی دارد.
 • در برابر رطوبت، عملکرد مناسبی دارد.
 • کابل و سیم افشان نسبت به کابل و سیم تک رشته، جریان بیشتری را می تواند، انتقال دهد.

سیمند کابل بزرگترین تولید کننده انواع کابل ها از جمله کابل های انعطاف پذیر در کشور است. برای مطالعه مشخصات انواع کابل های انعطاف پذیر به فروشگاه سیمند کابل مراجعه نمایید.

کابل افشان 2 در 1/5 کاربرد گسترده در مدارات روشنایی دارد

روش انتخاب سیم و کابل مناسب

توجه داشته باشید که انتخاب سیم و کابل مناسب، بستگی به محل نصب کابل دارد. دمای محیط، فاصله با سایر کابل ها، تجهیزات قرار گرفته در مدار، طول مسیر کابل و فیوزهای مینیاتوری نصب شده در مسیر، در انتخاب کابل مناسب نقش دارند.

به یاد داشته باشید که مقادیر کابل ها در موقعیت ها و مصارف خانگی نیز تغییر می کنند. به طور مثال کابلی که در زیر شیروانی عایق نصب می گردد، بسیار سریعتر، از کابلی که در گاراژ در کنار تیرهای آهنی، نصب شده است، داغ می شود. بنابراین کابل اول، جریان کمتری را تحمل می کند. عبور جریان بیش از حد، از کابل باعث گرم شدن کابل می گردد و کابل های داغ، بسیار خطرناک می باشند.

طبق استانداردهایی که در مقررات ملی ساختمان وجود دارد، کابل های عبور داده شده از مصالح گوناگون، جریان های مجاز متفاوتی دارند.

دسته بندی کابل افشان 2 در 1/5 از نظر محل نصب

کابل افشان 2 در 1/5 و سایر کابل های انعطاف پذیر ساختمانی، از نظر محل نصب، بر طبق استاندارد IET به چند گروه تقسیم بندی می شوند.

نوع A : محصور در یک دیوار عایق

نوع B : محصور در لوله های برق در دیوار

نوع C : عمودی و مستقیم

نوع 100 : در تماس با گچ، تخته یا تیرچه های فلزی که با عایق حرارتی کمتر از 100 میلی متر پوشانده شده اند.

نوع 101 : در تماس با گچ، تخته یا تیرچه های فلزی که با عایق حرارتی بیشتر از 100 میلی متر پوشانده شده اند.

نوع 102 : در دیوار داربستی با عایق حرارتی و تماس کابل با دیوار

نوع 103 : در دیوار داربستی با عایق حرارتی و بدون تماس کابل با دیوار

کابل افشان 2 در 1.5 جریان های مجاز متفاوتی، بسته به محل نصب دارد.

جریان مجاز کابل افشان 2 در 1/5

میزان جریان مجاز کابل افشان 2 در 1.5 با دسته بندی هایی که در بالا ذکر شد، به این صورت است:

 • جریان مجاز کابل 1.5 در نوع A (محصور در یک دیوار عایق): 14.5 آمپر.
 • جریان مجاز کابل 1.5 در نوع B (محصور در لوله های برق در دیوار): 16.5 آمپر.
 • جریان مجاز کابل 1.5 در نوع C ( عمودی و مستقیم): 20 آمپر.
 • جریان مجاز کابل 1.5 در نوع 100 (در تماس با گچ، تخته یا تیرچه های فلزی که با عایق حرارتی کمتر از 100 میلی متر پوشانده شده اند): 16 آمپر.
 • جریان مجاز کابل 1.5 در نوع 101 (در تماس با گچ، تخته یا تیرچه های فلزی که با عایق حرارتی بیش از 100 میلی متر پوشانده شده اند): 13 آمپر.
 • جریان مجاز کابل 1.5 در نوع 102 ( در دیوار داربستی با عایق حرارتی و با تماس کابل با دیوار : 16 آمپر.
 • جریان مجاز کابل 1.5 در نوع 103 ( در دیوار داربستی با عایق حرارتی و بدون تماس کابل با دیوار : 10 آمپر.

و سخن پایانی این که، انتخاب سیم و کابل، علاوه بر محل نصب، به عواملی همچون مسافت و دمای محیط نیز وابسته است. بنابراین قبل از خرید کابل، از مناسب بودن سایز و سطح مقطع کابل برای استفاده شما، مطمئن شوید. فروش سیم و کابل امروزه توسط بسیاری از مراکز در کشور انجام می شود. پس حتما برای خریداری کابل ها، مراکز معتبری مانند فروشگاه سیم و کابل “سیمند کابل” را انتخاب نمایید.

 

کابل افشان 2 در 1/5

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *