کابل افشان 2 در 16

کابل افشان 2 در 16 در دو نوع قدرت و سنگین با روکش پی وی سی در بازار موجود می باشد. ما در این مقاله به صورت تخصصی به بررسی این دو نوع کابل 16 می‌پردازیم. همچنین عوامل موثر در انتخاب نوع کابل را بررسی می نماییم. با ما همراه باشید.

انتخاب کابل برق مناسب

کابل افشان 2 در 16 دو نوع قدرت و سنگین دارد. ملاک انتخاب از بین این دو نوع برای کابل کشی چیست؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بررسی کنیم چه عواملی در انتخاب نوع کابل موثر است. برای استفاده از تجهیزات برقی، انتقال برق و توزیع آن از کابل ها استفاده می شود.

هنگام انتخاب کابل برق باید مواردی را در نظر گرفت مانند افت ولتاژ مجاز کابل، سطح مقطع با توجه به میزان جریان دهی کابل، ولتاژ نامی آن و قابلیت تحمل جریان های اتصال کوتاه توسط کابل. در نظر گرفتن این عوامل منجر به اقتصادی شدن کابل کشی می گردد و همچنین منجر به استفاده بهینه از سیم و کابل می گردد. در ادامه این فاکتورها را بررسی می کنیم.

کابل افشان 2 در 16

ولتاژ نامی

بسته به نوع سیستم ولتاژ نامی کابل ها نیز متغیر است. ولتاژ نامی برای کابل افشان 2 در 16 بین 6/0 تا 1 کیلو ولت می باشد. ولتاژ نامی کابل ها سه رنج کلی دارد:
• 6/0 تا یک کیلو ولت
• ۱۲ تا ۲۰ کیلو ولت
• ۱۹ تا ۳۳ کیلو ولت

ظرفیت جریان دهی کابل

میزان جریان عبوری از کابل افشان 2 در 16 بین 450 تا 750 ولت می باشد. بسته به میزان تلفات ایجاد شده در کابل و نحوه انتقال گرمای کابل توسط لایه ها به محیط اطراف ظرفیت جریان دهی کابل ها متفاوت می باشد. بر اساس تلفات سطح کابل و همچنین مقاومت حرارتی لایه های آن تحت شرایطی که کابل به کار می رود، حد مجاز جریان دهی برای کابل مشخص می گردد.

عوامل موثر در جریان دهی کابل شامل دما، طراحی کابل و لایه های آن، تاثیر کابل های مجاور و شرایط نصب است.به عنوان نمونه لایه های داخل یک کابل و میزان قدرت آنها در انتقال حرارت کابل به بیرون در میزان جریان عبوری از کابل موثر هستند. نصب کابل در هوا، در زمین و حتی نوع خاک در میزان جریان دهی کابل تاثیر دارد. حتی قرار گرفتن کابل در مجاورت لوله و سایر کابل ها میزان جریان دهی مجاز آن را تحت تاثیر قرار می دهد. دمای محل نصب و دمای مجاز کابل در انتقال جریان از کابل موثر می باشد.

افت ولتاژ مجاز کابل

افت ولتاژ مجاز کابل در سطح مقطع کابل تاثیر مستقیم دارد. این مورد در کابل های فشار ضعیف و فشار قوی و فشار متوسط بسیار مهم است. در مورد کابل افشان 2 در 16 این افت ولتاژ 21/1 اهم بر کیلومتر می باشد.

تحمل جریان اتصال کوتاه

اگر یک اتصال کوتاه اتفاق بیفتد جریان در کابل افزایش پیدا می‌کند و بعد کاهش یافته و سیستم ایمنی عمل می کند. اتصال کوتاه بین 2/0 تا ۳ دقیقه طول می کشد. در این زمان جریان ممکن است تا 20 برابر افزایش یابد بنابراین باید عایق کابل تحمل این جریان را داشته باشد و سریع بعد از این اتفاق خنک شود.

کابل افشان 2 در 16

آشنایی با کابل افشان 2 در 16 از نوع قدرت

کابل افشان 2 در 16 در دسته‌بندی کد شناسه NYMHY قرار می‌گیرد. این کد شناسه انواع مختلفی از کابل های برق را در بر می گیرد که سه دسته کلی آنها شامل افشان سبک، سنگین و قدرت است. این سه دسته دارای ولتاژ نامی و سطح مقطع خاص خود می باشند.

کابل افشان 2 در 16 قدرت با روکش پی وی سی یکی از این انواع می باشد که به صورت قابل انعطاف و با هادی چند رشته ساخته می شود. کاربرد این کابل برای انتقال برق قدرت در کانال ها و مسیرهایی با انعطاف پذیری بالا است. استانداردهای این نوع کابل شامل IEC 60502-1 و ISIRI 3569-می باشد. در ادامه به بررسی ویژگی های کابل افشان 2 در 16 قدرت می‌پردازیم.

ویژگی های کابل افشان 2 در 16 قدرت

کابل افشان 2 در 16 دارای دو رشته هادی با سطح مقطع ۱۶ میلی متر مربع است. سطح مقطع هادی ها با توجه به نوع کاربرد و مقدار جریان عبوری در اندازه ها و اشکال مختلف تولید می گردد. اشکال یک هادی شامل تک رشته دایره ای، چند رشته مثلثی یا سه گوش تک رشته و چند رشته می باشد.

کابلهای برق از دیدگاه کلی به دو دسته نصب ثابت و انعطاف پذیر تقسیم می شوند. کابل افشان قدرت از نوع کابل های انعطاف پذیری است که ولتاژی بین 6/0 تا ۱ کیلو ولت را حمل می کند. بنابراین به آن کابل برق افشان قدرت نیز می‌گویند. این نوع کابل جزء دسته بندی کابل های فشار متوسط محسوب می شود.

هادی آن از جنس مس کلاس ۵ می باشد. عایق این کابل از جنس پلاستیک و با ضخامت ۱ میلی متر است. روکشی که برای آن در نظر گرفته شده دارای ضخامتی برابر با 8/1میلیمتر است. قطر خارجی آن ۱۸ میلیمتر می باشد. میزان مقاومت این کابل افشان در جریان مستقیم در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد ۱.۲۱ اهم بر کیلومتر است. هر چقدر سطح مقطع کابل زیاد شود وزن کابل بیشتر می شود. این کابل برابر با 666 کیلوگرم می‌باشد.

کابل افشان 2 در 16 از نوع سنگین

کابل افشان 2 در 16 سنگین با روکش پی وی سی در دسته بندی کابلهای برق NYMHY قرار می گیرد. همان‌طور که می‌دانید همه سیم ها و کابل های برق در واقع نوعی هادی فلزی هستند که انرژی و جریان الکتریکی را قادرند از خود عبور دهند. ماده عایق وظیفه دارد که سیم و کابل را در مقابل هادی های دیگر یا محیط اطراف ایزوله کند و محیط را عایق نماید. این کابل دارای هادی مسی چند رشته، عایق و روکشی از جنس پی وی سی است.

ویژگی های کابل افشان 2 در 16 سنگین

کابل افشان 2 در 16 سنگین دارای دو رشته سیم با سطح مقطع ۱۶ میلی متر مربع است. بر اساس میزان ولتاژ و سطح مقطع در دسته بندی کابل های افشان سنگین قرار می گیرد. هادی مسی به کار رفته در این کابل از نوع کلاس پنج می باشد. این هادی توسط یک عایق پی وی سی و روکش پلی وینیل کلراید پوشانده شده است.

این کابل دارای استانداردهای ISIRI 607-6 و IEC 60227-6 می باشد. جریان مجاز این کابل بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت می باشد. در محیط‌هایی که انعطاف‌پذیری زیاد لازم است این کابل به کار می‌رود. عایقی با یک میلی متر ضخامت روی هادی به کار رفته است. قطر خارجی کابل ۱۷.۸ میلی‌متر است. مقاومت کابل افشان در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد برابر ۱.۲۱ اهم بر کیلومتر است. وزن این کابل افشان ۶۲۹ کیلوگرم برآورد شده است.

جمع بندی نهایی

برای انتخاب سیم و کابل بهتر است ابتدا جریان مصرفی دستگاه را برآورد نموده، سپس مسافتی را که سیم کشی لازم دارد را در نظر بگیرید. بر اساس آن سطح مقطع را محاسبه کنید و با توجه به افت ولتاژ و تلفات سیم و کابل سطح مقطع مناسب که جریان مدنظر را تامین کند، انتخاب نمایید. همچنین عوامل دیگری مانند تغییرات دمایی باران، احتمال ساییدگی و خوردگی را در هنگام نصب در نظر بگیرید و بر اساس آن کابل و سیم برق را از نظر فیزیکی انتخاب نمایید.

کابل افشان 2 در 16

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *