کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) نوعی کابل خاص هستند که از آن ها بیشتر برای اتصال ارت استفاده می‌شود. در واقع این نوع کابل‌ها شامل چندین کابل متحدالمرکز است که توسط یک لایه محافظتی که عموماً پی وی سی است محافظت شده و سپس روی آن شیلد پی وی سی نازک قرار گرفته است. از این کابل ها برای کاهش خطر برق‌گرفتگی در ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

معرفی کابل‌های دارای هادی هم مرکز

کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) از تعدادی سیم مفتول مسی تشکیل شده که روی یک هسته مرکزی تابیده شده اند. این هسته مرکزی معمولاً از جنس پی وی سی بوده و در داخل آن نیز یک رشته مفتول با نام مفتول مرکزی یا همان هادی مرکزی قرار دارد.

کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

کابل‌های دارای هادی هم مرکز عموماً از جنس مس و یا در برخی مدل ها از جنس آلومینیوم ساخته می شوند. این کابل‌ها عموماً توسط اپراتور های برق منطقه ای برای اتصال به زمین استفاده می شوند. هدف اصلی این کابل‌ها اتصال به مدار ارت است که باعث می‌شود خطرات برق‌گرفتگی در خانه های مسکونی و آپارتمان ها و ساختمان‌های اداری و تجاری به شدت کاهش پیدا کند. یکی دیگر از قابلیت های این کابل توزیع فرعی و اصلی جریان برق در ساختمان‌های چند طبقه بلند و همچنین سیستم‌های روشنایی شهری در سطح خیابان‌ها است.

 

کانسانتریک برای منابع تغذیه و یا سیستم‌های حفاظتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. منظور از سیستم‌های حفاظتی سیستم‌هایی است که باعث می‌شود خطر برق‌گرفتگی در ساختمان‌ها کاهش پیدا کند. سیم ارت یکی از این سیستم‌های حفاظتی است. از کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) در جایی که Protective Earth (PE) و Neutral (N) با هم شناخته و ترکیب می شوند استفاده می‌شود. به این حالت به اصطلاح PEN گفته می‌شود. این ترکیب خنثی باعث می‌شود که زمین در چند نقطه به سیستم ارت ساختمان متصل شده و در نتیجه خطر برق‌گرفتگی به شدت کاهش پیدا کند.

 

ساختار داخلی کابل‌های دارای هادی هم مرکز

ساختار داخلی کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) در نوع خود بسیار جالب توجه و ویژه است. این کابل‌ها به صورت هم مرکز ساخته می شوند و در نتیجه در آن از سیم‌های مفتول مسی استفاده می‌شود.

  • روکش پی وی سی: روی کابل قرار دارد و همانند دیگر روکش‌ها وظیفه نگهداری اجزای داخلی کابل را برعهده دارد. همچنین این روکش به عنوان یک لایه مقاوم در برابر آب، رطوبت و نور خورشید عمل می‌کند.
  • نوار حفاظتی مسی: در زیر روکش پی وی سی یک نوار مسی قرار گرفته است که وظیفه آن اتصال کابل‌های هم محور است. همچنین این روش مسی باعث می‌شود که استقامت کابل در هنگام کشش بیشتر شده و به راحتی آسیب نبیند.
  • سیم‌های مسی هم محور: در زیر روکش مسی سیم‌ها و کابل‌های مفتول هم محور قرار دارند. این کابل‌ها به صورت رشته های مفتولی در داخل این کابل حول یک محول که عموماً از جنس پی وی سی است تابیده شده اند. این کابل‌ها با استفاده از روکش مسی با یکدیگر اتصال دارند. قطر کابل‌های تابیده شده حول محور پی وی سی یک اندازه است.
  • عایق محوری پی وی سی: این عایق به عنوان محور مرکزی و اصلی برای کابل‌های مفتولی مسی عمل می‌کند. همچنین به عنوان یک لایه محافظتی بسیار مستحکم برای کابل هادی مرکزی نیز عمل می‌کند. این پی وی سی باعث می‌شود که استقامت کابل تا حد بسیار بالایی افزایش پیدا کند.
  • کابل محور مرکزی مسی: کابل محوری که از جنس مس آنیل شده است به عنوان کابل هادی مرکزی شناخته می‌شود. این کابل در وسط محور پی وی سی قرار گرفته است و به صورت تکی و از جنس مفتول مس است.

 

 

استانداردهای استفاده شده در کابل‌های دارای هادی هم مرکز

 کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) از استانداردهای IEC 60502-1 ISIRI 3569-1 استفاده می‌کنند. این استانداردها به این معنی است که این کابل‌ها برای استفاده در محیط‌های باز و همچنین در فضاهایی که احتمال صدمه فیزیکی برای کابل‌ها است، بسیار مناسب هستند. در نتیجه از این کابل حتی در کارخانجات و نیروگاه‌های برق نیز استفاده می‌شود.

محل های استفاده از کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) در هوای آزاد، در داخل زمین، در مجراهای مخصوص و کانال‌ها، در کانال‌های زیرزمینی و یا حتی سیستم‌های روشنایی شهری استفاده می شوند. دلیل کاربرد گسترده این کابل‌ها این است که در دمای 90 درجه و در هوای مرطوب و یا خشک عملکرد یکسانی داشته در برابر نور خورشید نیز مقاوم هستند. این کابل‌ها توانایی تحمل جریان‌هایی از 600 ولت تا 45 کیلوولت را دارا می باشند.

 

جدول مشخصات کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

تعداد و سطح مقطع هادی

mm2

ضخامت عایق

mm

ضخامت روکش میانی

mm

ضخامت روکش

mm

میانگین قطر خارجی

mm

حداکثر مقاومت هادی در ۲۰ درجه سانتی‌گراد

Ω / km

وزن تقریبی

Kg/KM

۱ x 16/16 ۱.۰ ۱.۸ ۱۳.۰ ۱.۱۵ ۴۱۱
۱ x 25/25 ۱.۲ ۱.۸ ۱۵.۰ ۰.۷۲۷ ۶۱۵
۱ x 35/35 ۱.۲ ۱.۸ ۱۶.۰ ۰.۵۲۴ ۸۱۰
۳ x 1.5/1.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۵.۰ ۱۲.۱ ۲۲۵
۳ x 2.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۶.۰ ۷.۴۱ ۲۸۸
۳ x 4/4 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۱۸.۰ ۴.۶۱ ۴۰۲
۳ x 6/6 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۱۹.۰ ۳.۰۸ ۵۱۲
۳ x 10/10 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۱.۰ ۱.۸۳ ۷۱۳
۳ x 16/16 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۳.۰ ۱.۱۵ ۱۰۶۶
۳ x 25/25 ۱.۲ ۱.۰ ۱.۸ ۲۸.۰ ۰.۷۲۷ ۱۵۷۰
۳ x 35/35 ۱.۲ ۱.۰ ۱.۸ ۳۰.۰ ۰.۵۲۴ ۲۰۴۲
۴ x 1.5/1.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۶.۰ ۱۲.۱ ۲۵۸
۴ x 2.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۷.۰ ۷.۴۱ ۳۳۱
۴ x 4/4 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۱۹.۰ ۴.۶۱ ۴۶۳
۴ x 6/6 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۰.۰ ۳.۰۸ ۵۹۷
۴ x 10/10 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۲.۰ ۱.۸۳ ۸۴۶
۴ x 16/16 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۵.۰ ۱.۱۵ ۱۲۷۲
۴ x 25/25 ۱.۲ ۱.۰ ۱.۸ ۳۰.۵ ۰.۷۲۷ ۱۸۸۳
۴ x 35/35 ۱.۲ ۱.۰ ۱.۸ ۳۱.۵ ۰.۵۲۴ ۲۴۵۵
۷ x 1.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۷.۰ ۱۲.۱ ۲۶۸
۱۰ x 1.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۰.۵ ۱۲.۱ ۴۸۲
۱۲ x 1.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۱.۵ ۱۲.۱ ۵۲۸
۱۴ x 1.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۲.۵ ۱۲.۱ ۵۸۰
۱۹ x 1.5/4 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۵.۰ ۱۲.۱ ۷۲۰
۲۴ x 1.5/6 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۸.۰ ۱۲.۱ ۹۰۰
۳۰ x 1.5/6 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۹.۰ ۱۲.۱ ۱۰۱۲
۴۰ x1.5/10 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۳۲.۵ ۱۲.۱ ۱۲۴۰
۷ x 2.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۹.۰ ۷.۴۱ ۲۶۰
۱۰ x 2.5/4 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۱.۵ ۷.۴۱ ۶۴۲
۱۲ x 2.5/4 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۲.۵ ۷.۴۱ ۷۱۷
۱۴ x 2.5/6 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۳.۵ ۷.۴۱ ۸۱۰
۱۹ x 2.5/6 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۶.۰ ۷.۴۱ ۹۹۴
۲۴ x 2.5/10 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۳۰.۰ ۷.۴۱ ۱۲۳۸
۳۰ x 2.5/10 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۳۲.۰ ۷.۴۱ ۱۳۹۳
۴۰ x2.5/10 ۰.۸ ۱.۲ ۱.۹ ۳۵.۵ ۷.۴۱ ۱۸۵۷

 

مشاوره آنلاین برای خرید کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

شما می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه سیم و کابل سیمند که با نام فروشگاه سیمند کابل نیز شناخته می‌شود به‌راحتی در خصوص خرید انواع مختلف کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) اقدام نمایید.  شما می‌توانید در ساعات کاری با مشاوران و کارشناسان مجموعه سیمند تماس گرفته در خصوص خرید کابل خود مشورت‌های مورد نیاز را دریافت نمایید. همچنین در صورتی که سؤالی در خصوص کابل‌های ارائه شده در سایت سیمند داشته باشید کارشناسان این مجموعه پاسخگوی سؤالات شما خواهد بود.

 

خرید آنلاین کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) از سایت مجموعه سیمند

شما می‌توانید برای خرید کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) به فروشگاه اینترنتی سیم و کابل سیمند مراجعه نمایید. فروشگاه سیمند کابل به عنوان یکی از معتبرترین مجموعه‌های  فروش سیم و کابل و همچنین فروش سیم افشان و کابل افشان در ایران شناخته می‌شود.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *