بررسی الزامات ابلاغ بخشنامه سوم جبرانی ارز

بررسی الزامات ابلاغ : در ابتدای جلسه نمایندگان سندیکا از اقدامات نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه در نهایی کردن فهارس بهای نیرو، نامه این سازمان مبنی بر امکان برخورداری قراردادها از موضوع فورس ماژور و ابلاغ دو بخشنامه مبنی بر تمدید بخشنامه‌های 91 و 97  و شاخص‌های تعدیل که برخی از اصلاحات پیشنهادی سندیکا در آن اعمال شده، تقدیر کردند و با اشاره به اینکه بخشی از پیشنهادات سندیکا در بخشنامه‌های جدید اعمال نشده است، بر لزوم بررسی مجدد نظرات سندیکا و همچنین برگزاری جلسات مستمر و مدون میان سندیکا و نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه تاکید شد. 

اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده برای سازندگان و پیمانکاران در شرایط کنونی اقتصاد کشور، تاکید بر لزوم ابلاغ هرچه سریعتر بخشنامه سوم جبرانی ارز و تاکید بر لزوم درج موضوع امکان خاتمه قراردادها در این بخشنامه محورهایی بود که در بخش بعدی جلسه توسط نمایندگان سندیکا مطرح شد. 

طرح مشکلات ایجاد شده از سوی سازمان تامین اجتماعی برای پیمانکاران، اشاره به عدم توجه کارفرمایان به بند 43-11 شرایط عمومی پیمان و تاکید بر لزوم تبدیل موضوع برکناری به فسخ در قراردادها، دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح شد. 

در ادامه جلسه دکتر قانع‌فر، رئیس نظام فنی و اجرایی تاکید کرد که این سازمان با ابلاغ بخشنامه سوم جبرانی ارز با رویکرد مشابه بخشنامه سال 97 موافق است ولی باید این نکته را در نظر داشت که این بخشنامه برای دولت بار مالی چند ده هزار میلیارد تومانی خواهد داشت، از اینرو بهتر است تشکل‌ها ظرفیت‌های خود را برای تاکید وزرای نفت و نیرو و حوزه احداث به ریاست سازمان برنامه مبنی بر لزوم ابلاغ بخشنامه به کار گیرند.

وی همچنین اعلام کرد که نظام فنی و اجرایی آمادگی دارد مشکلات پیمانکاران با سازمان تامین اجتماعی را پیگیری کند. 

قانع‌فر با اشاره به اینکه نظر نظام فنی و اجرایی نیز این است که موضوع برکناری در قراردادها متناسب با نظام حقوقی کشور نیست و می‌توان با همکاری شورای عالی فنی فسخ را جایگزین برکناری کرد اعلام کرد شرایط عمومی پیمان در حال بازنگری است و موضوع برکناری و فسخ را می‌توان در ویرایش جدید اصلاح کرد. 

وی تصریح کرد که بخشنامه جبران آثار ناشی از کرونا نیز توسط نظام فنی تهیه شده و پس از تایید ریاست سازمان ابلاغ خواهد شد. 

در ادامه جلسه با موافقت اعضا مقرر شد سندیکا پیش‌نویس بخشنامه سوم جبرانی ارز را براساس بخشنامه قبلی تهیه به همراه پیشنهادات خود در خصوص شاخص مبنا در روش ب به نظام فنی و اجرایی ارائه کند. همچنین مقرر شد سندیکا مشکلات پیمانکاران با سازمان تامین اجتماعی را به نظام فنی و اجرایی منعکس از ظرفیت‌های خود برای مکاتبه وزرای نفت، نیرو، صنعت با ریاست سازمان برنامه و تاکید بر لزوم ابلاغ بخشنامه سوم استفاده نماید.

 

بررسی الزامات ابلاغ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *