بررسی انواع سیم و کابل فروشی

انواع مختلفی از سیم و کابل فروشی در بازار وجود دارد که هرکدام بسته به نیاز انتقال جریان برق، اندازه و ظاهری کاملا متفاوت را دارا می باشند. کابل ها جهت انتقال برق ضعیف و یا متوسط و حتی فشار قوی استفاده میشوند، به همین دلیل است که کابل های برق و سیم به عنوان یکی از بخش های مهم در توسعه سیستم های الکترونیک و یا صنایع مربوط به حساب می آیند.

اما تعریف و ویژگی های یک کابل چیست و یک کابل خوب، باید دارای چه شرایطی به عنوان یک محیط انتقال مناسب برای برق باشد. تفاوت های ظاهری و طراحی موجود در سیم و کابل ها، بسته به نوع و شرایط کاری می توانند بسیار متفاوت باشند.

سیم و کابل فروشی چیست؟

سیم و کابل فروشی، دارای اشکال و ابعاد مختلفی است که هر کدام بسته به نیاز شما دارای قیمت های متنوعی نیز هستند و می توانید آنها را در فروشگاه سیم و کابل به وفور مشاهده کنید. همچنین جنس برخی از کابل ها نیز چه از نظر ساختار داخلی و یا از نظر مواد اولیه و جنس روکش آن می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال کابل های استفاده شده در سیستم مخابراتی با کابل های انتقال برق شهری تفاوت بسیار زیادی دارند و هرکدام دارای خصوصیات ویژه ای هستند.

یکی از بخش های بسیار مهم یک کابل، مواد هادی موجود در آن است، که بخش اصلی و هسته کابل ها را تشکیل می دهد. در بیشتر اوقات به دلیل انتقال بهتر برق، این بخش از جنس مس طراحی شده است. هادی ها در اصل وظیفه انتقال جریان برق را برعهده دارند و در بیشتر موارد از جنس مس و آلومینیوم هستند. هادی ها از نظر شکلی به دو حالت دایره ای و مثلثی تولید شده اند.

اما در برخی از موارد در صنایع مختلف باید از نیمه هادی ها در سیم و کابل به منظور یکنواخت نمودن جریان های برق استفاده نمود.استفاده از این فناوری بیشتر در کابل هایی که وظیفه آنها انتقال مناسب برق می باشند مورد استفاده قرار میگیرند که بیشترین کاربرد آن نیز در محیط های صنعتی و یا کابل های فشار قوی است.

بررسی انواع سیم و کابل فروشی در بازار

جریان اصلی برق شامل الکترون های آزاد بسیار زیادی است و هر چه میزان این الکترون ها بیشتر باشد به همان مقدار نیز، فشار برق بیشتر خواهد بود، به همین دلیل است که در برخی از موارد شما نیاز به استفاده از سیم و کابلی قوی تر جهت انتقال بهتر برق دارید.

توجه داشته باشید که با بزرگتر بودن اندازه کابل ویا سیم میزان انتقال برق شما افزایش پیدا میکند، اما به همان نسبت نیز چگالی جریان در یک شدت ثابت و یکنواخت کاهش پیدا می کند. در ضمن در نظر داشته باشید به مرور زمان و با استفاده از کابل ها، میزان مقاومت آنها نیز بیشتر خواهد شد و این موضوع در کابل های بلند و طولانی تر بیشتر دیده می شود.

تفاوت سیم و کابل

وجود تنوع بسیار زیاد در بین محصولات یک سیم و کابل فروشی، می تواند باعث سردرگمی افراد شود. در اصل کابل ها از چند رشته سیم مختلف و به هم تنیده شده تشکیل شده اند که به وسیله یک عایق مقاوم، محافظت می شوند و در آنها بیشتر از مواد نیمه هادی استفاده می شود. اما سیم ها غالبا کوچکتر هستند و می توان آنها را مشاهده کرد.

از نظر ظاهری نیز کابل ها به صورت کامل عایق بندی شده اند و برای استفاده از آنها نیاز به ابزارهای خاصی است. تنوع این محصولات به گونه ای می باشد که با ورود به یک سیم و کابل فروشی نمی توانید به طور قطعی تفاوت این دو را تشخیص دهید.

تعریف های اشتباه در مورد کابل و سیم

تفاوت های بسیاری در کابل و سیم وجود دارد، اما امکان دارد در برخی از موارد تعریف ها و تصورات اشتباهی نیز در مورد آنها صورت گرفته باشد. یکی از تصورات اشتباه در مورد سیم و کابل فروشی موجود در بازار، یک رشته ای بودن سیم هاست، که این موضوع کاملا غلط است. توجه کنید که شاید هر کابل در طراحی از چند رشته سیم بهره برده باشد، اما این موضوع که سیم ها دارای یک رشته سیم هستند، کاملا اشتباه است.

تعریف اشتباه دیگری که در مورد سیم و کابل وجود دارد، در مورد اندازه آنها میباشد، اما این موضوع نیز اشتباه است، زیرا هر هادی سایز پایین، یک سیم نیست و هر هادی سایز بالا نیز نمی تواند یک کابل باشد. به عنوان مثال سیم های ارت 1 در 100 داریم و در کنار آن حتی سیم های بزرگی چون 1 در 150 را نیز داریم که هرکدام دارای ابعاد بسیار بزرگی نسبت به حالت عادی دارند و برای مصارف صنعتی و حتی خانگی استفاده می شوند. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر کابل و جزئیات کامل آنها به فروشگاه سیمند کابل مراجعه کنید.

معرفی انواع کابل

سیم و کابل فروشی، معیارهای مختلفی برای دسته بندی دارند و میتوان آنها را براساس سطح ولتاژ، شکل رسانایی، تعداد رشته سیم های موجود در آن، مقایسه و دسته بندی کرد.

سیم و کابل فروشی

بررسی انواع سیم و کابل فروشی در بازار

انواع کابل ها از نظر میزان ولتاژ

میزان انتقال دادن جریان و ولتاژ یکی از موارد مهمی است که در تقسیم بندی سیم و کابل فروشی مورد استفاده قرار میگیرد. انواع مختلفی از کابل های LV،MV و HV و EHV در بازار وجود دارد که به ترتیب هر کدام(کابل فشار ضعیف،کابل فشار متوسط، کابل فشار قوی و کابل فوق فشار قوی) هستند که به صورت جداگانه دسته بندی می شوند.

در کابل های معمولی میزان انتقال الکتریسیته می تواند با ولتاژ 1000 ولت برای مصارف خانگی، کابل های 1 تا 33 ولت برای مسافت های ثابت و کوتاه، کابل های 33 تا 230 ولت برای مسافت های طولانی و کابل های بالای 230 نیز برای مسافت های طولانی و انتقال برق مورد استفاده قرار گیرند.

سیم و کابل فروشی

بررسی انواع سیم و کابل فروشی در بازار

انواع کابل ها براساس نوع رسانایی

یکی از معیارهای اصلی در تقسیم بندی سیم و کابل فروشی موجود در بازار، ماده رسانای آن می باشد. کابل های مفتولی یکی از قدیمی ترین کابل های موجود در بازار هستند. این مدل کابل، دارای انعطاف پذیری کمتری است و رشته موجود در آن به صورت دایره و یا مثلثی و به شکل سرتاسری طراحی شده است.

برای داشتن انعطاف بیشتر می توان از کابل هایی به عنوان نیمه افشان استفاده نمود که محیط انتقال آن از چند مفتول به هم تابیده شده و انعطاف پذیر تشکیل شده است و در آخر نیز کابل افشان وجود دارد که به عنوان یکی از محبوب ترین کابل های موجود شناخته میشود. شرکت سیمند کابل با سال ها تجربه در زمینه ساخت و طراحی انواع کابل ها و سیم های مختلف از جمله سیم افشان، می تواند سبب راحتی کار شما در اجرای پروژه های صنعتی و یا خانگی باشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *