کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار

اتوماسیون کردن دستگاه های صنعتی یا انجام برنامه ریزی دقیق برای برق کشی صنعتی نیازمند استفاده از تجهیزات مقاوم و همچنین استاندارد دارد. دستگاه های صنعتی به دلیل دقت و کارکرد حساسی که دارند باید به کمک کابل های مناسبی برق رسانی شوند تا امکان یک حرکت کوتاه و مداوم را داشته باشند و از طرفی نیز به خوبی و بدون ایجاد شدن اتصال کوتاه برق رسانی شوند. به همین منظور در این تجهیزات از کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار استفاده می شود.

این محصولات به صورت یک هسته یا چند هسته ای طراحی شده اند و مانند سایر کابل ها دارای استانداردهای خاصی هستند. وجود یک لایه شیلد دار در این محصولات می تواند مانع از خرابی یا خوردگی بدنه اصلی سیم شود، اما به همان نسبت نیز میزان انعطاف پذیر بودن کابل را کاهش می دهد، به همین دلیل شما باید براساس نیاز خود یکی از این کابل های این دسته را براساس نوع دستگاه صنعتی خود خریداری کنید.

شرکت سیمند کابل با داشتن سابقه بسیار طولانی در زمینه تولید کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار، تلاش کرده است تا سبد محصولات خود را همیشه به روز و مطابق با استانداردهای روز جهان کامل کند. این شرکت با ارائه انواع مختلفی از این نوع کابل ها به شما این امکان را می دهد برای راه اندازی کارگاه یا کارخانه خود، بتوانید از کابل های با کیفیت و استاندارد استفاده کنید تا هزینه های اولیه نصب و راه اندازی دستگاه های شما کاهش پیدا کند.

کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار

 

کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار چگونه ساخته می شوند؟

تنوع تولید کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار بسیار زیاد است و این محصولات بر اساس کاربرد و نوع شیلدی که دارند به چند دسته مختلف تقسیم می شوند. در حالت کلی، کابل های کنترل در دو مدل بهم تنیده شده یا لایه ای ساخته می شوند.

در مدل لایه ای، لایه هسته اصلی که از جنس مس است به دور بدنه اصلی کشیده شده است و با استفاده از پشم یا پلاستیک خاص، با محافظ اصلی ترکیب می شود، این روش بسیار ارزان و کم هزینه تمام می شود و برای محیط هایی که انعطاف پذیری و مقاومت کابل اهمیت زیادی ندارد استفاده می شود. عمر این کابل ها به نسبت مدل های دیگر نیز بسیار کوتاه تراست زیرا تنها یک لایه از جنس PVC بر روی آن کشیده شده است.

اما در مدل هسته ای، سیم ها درون یک هسته متمرکز قرار گرفته اند که بر روی آن نیز یک یا چند لایه شیلد کشیده شده است. این نوع کابل ها محدودیت هایی مانند اندازه و همچنین قابلیت انعطاف پذیری دارند، اما عمر بسیار طولانی تری دارند و به نسبت مدل لایه ای گران تر نیز می باشند.

بیشتر این محصولات از مس به عنوان هادی استفاده می کنند و از چند رشته سیم و کابل تشکیل شده اند. در بیشتر این محصولات یک سیم سبز و مشکی برای برق و بقیه سیم ها برای اتصال به دستگاه ساخته شده است.

معرفی کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار

از نظر طراحی کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار از نظر نوع شیلد نیز با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال کابل شیلدار معمولی، کابل شیدار دار فویل دار، کابل بهم تابیده شده و کابل فویل دار بهم تابیده شده، دسته بندی می شوند که هرکدام روش ساخت کاملا منحصر به فردی نیز دارند.

در اصل کابل هایی که به صورت شیلد کامل در هنگام خرید و فروش سیم و کابل دیده می شوند از نوع کابل دینامیکی هستند که اکثرا مقاومت بالایی در برابر فشار، ضربه و خوردگی دارند و می تواند در یک فضای محدود نیز به صورت طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع از کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار بسیار گران قیمت هستند و در بخش هسته آنها از سیم افشان یا کابل افشان نیز استفاده می شود که برای اتصال سریع تر تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

از نظر نوع تعداد هسته ها و قطر هرکدام نیز، این محصولات می توانند کاملا بر اساس نیاز شما سفارشی سازی شوند و تنوع بسیاری در این زمینه وجود دارد، به همین دلیل بهتر است محصولات خود را از فروشگاه سیم و کابل استاندارد تهیه کنید.

کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار

کاربرد کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار

به دلیل تنوع بسیار زیاد، امکان استفاده از کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار در مکان های مختلف و برای برق کشی تجهیزات برقی، صنعتی و ساختمانی نیز وجود دارد، اما در بیشتر موارد از این نوع کابل ها در کنترل کردن ابزارها و لوازم برقی قابل برنامه ریزی استفاده می شود.

زمانی که شما نیازمند حرکت دادن اهرم ها یا موتور به کمک یک برنامه داخلی هستید، نیازمند کابل های با کیفیت بالا، برای جلوگیری از افت ولتاژ یا خرابی و خوردگی هستید که بتوانند به صورت طولانی مدت و بدون تاثیرگذاری بر روی دستگاه به خوبی کار کنند، به همین دلیل استفاده از کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار به شما این امکان را می دهد تا تجهیزات خود راه اندازی کنید.

همچنین این کابل ها به دلیل داشتن چندین لایه، به خوبی می توانند در خرطومی ها یا لوله ها نیز مورد استفاده قرار بگیرند و از این رو می توان برای برق کشی سرورها یا ساختمان های بلند نیز از این نوع کابل ها استفاده کرد.

 

کاربردهای صنعتی

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار، مقاومت بالای آن به نسبت کابل های دیگر موجود در بازار است. به دلیل وجود چندین لایه، مقاومت این کابل ها بسیار زیاد است، اما به همان نسبت نیز انعطاف پذیری آن پایین است و به همین دلیل می توان از آن در تابلو برق ها یا دستگاه های صنعتی به خوبی استفاده کرد.

به دلیل وجود چند لایه شیلد اضافه، این نوع کابل ها در برابر رطوبت نیز مقاوم هستند و می توان از آنها برای راه اندازی هر نوع ابزاری استفاده کرد و تنها باید به خرید یک کابل مناسب توجه کنید. همچنین این کابل ها به دلیل اینکه در برابر گرما و همچنین دما نیز مقاومت بالایی دارند، در صورت گرم شدن، برخی از ویژگی های خود را از دست نخواهند داد و این موضوع سبب می شود تا دستگاه شما در برابر آسیب های برقی در هنگام کار طولانی مدت در خط تولید مصون باشد.

کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار

کاربردهای ساختمانی

یکی از مهم ترین روش های نصب انواع دستگاه های برقی در خانه به صورت طولانی مدت و استاندارد، استفاده از کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار است. این محصولات می توانند در هنگام نصب انواع پکیج های دیواری یا هود یا ابزارهای دیگر مورد استفاده قرار بگیرند.

دلیل کاربرد زیاد این نوع کابل ها در برق کشی برخی از تجهیزات، مقاومت بالای آنها در برابر هر نوع آب و هوایی است. به عنوان مثال کابل هایی که در کنار شوفاژ، پکیج یا موارد دیگر نصب می شوند، بعد از مدتی پوسیده می شوند، اما کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر دما و رطوبت عمر بسیار طولانی تری دارند و می توانند در برابر نوسانات برق نیز از محصولات برقی شما در خانه استفاده کنند.

کاربرد کابل های کنترل انعطاف پذیر شیلددار بسیار گسترده است و شما می توانید به واسطه این نوع کابل ها هر نوع وسیله برقی را راه اندازی کنید. تنها نکته مهم در هنگام استفاده از این نوع کابل، خرید یک کابل مناسب براساس نیاز و کاربردی که مدنظر دارید می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *