یک راهنمای مختصر درباره کابل ابزار دقیق آرموردار

گرچه وزن و محکم  بودن کابل ابزار دقیق آرموردار باعث می شود که کنترل آن به سختی ممکن باشد و قطع کردن و وصل کردن قسمت انتهایی آن کار بسیار سخت و وقت گیری است، اما در جایی که کابل هایی که آرموردار نیستند ممکن است در معرض آسیب قرار بگیرند و در واقع نیاز به محافظت از آنها وجود دارد، یعنی در سیم کشی های مربوط به مجرای آب استفاده از انواع کابل های ابزار دقیق آرموردار بسیار ضروری خواهد بود.

 

کجا باید از کابل ابزار دقیق آرموردار استفاده کنیم؟

کابل ابزار دقیق آرموردار بهترین و ایده آل ترین راه حل برای استفاده در هر نوع مدار الکتریکی است که ممکن است در معرض آسیب فیزیکی قرار داشته باشد.

با همین پیش زمینه می توان متوجه شد که کابل ابزار دقیق آرموردار در اکثر موارد برای انواع تاسیسات مربوط به برق ثابت که مصارف صنعتی دارند به کار گرفته می شود. از جمله نمونه های آن می توان به تاسیسات توزیع برق در بخش موتورخانه کارخانه ها اشاره کرد که در آنجا کابل ها ممکن است به خاطر امور مربوط به نگهداری و یا استفاده از آنها در معرض آسیب بوده و دچار اشکال شوند.

کابل ابزار دقیق آرموردار

بند 522.8.10 در BS7671 ایجاب می کند که کابل هایی که در زیر زمین نصب می شوند، باید حتما دارای آرمور و به اصطلاح پوشش زرهی باشند. چون وقتی که زمین را می شکافند تا کابل ها را بررسی و عیب یابی کنند، امکان دارد که کابل ابزار دقیقی که آرمور نداشته باشد، به خاطر دستگاه های حفاری و یا برخورد ساده یک بیل دچار آسیب شود و چون هیچ نوع محافظی هم از نوع کابل ارت ندارد، این اتفاق می تواند منجر به یک شوک الکتریکی و برق گرفتگی شده و جان افراد و حتی امنیت کارخانه را به خطر بیندازد.

 

آیا انواع مختلفی از کابل های ابزار دقیق آرموردار وجود دارند؟

 

باید گفت که کابل های برق تک هسته ای که برای ولتاژهای متناوب به کار می روند به وسیله لایه محافظ آلومینیومی آرموردار شده اند که اصطلاحا به آن AWA گفته می شود.اما هرگز از فولاد برای این کار استفاده نمی شود. دلیل آن هم این است که در کابل تک هسته ای یک میدان مغناطیسی به وسیله جریان به وجود می آید و می تواند جریان الکتریکی را هر نوع ماده فرومغناطیسی که به عنوان آرمور برای محافظت از کابل استفاده شده باشد،

به وجود آورد. از جمله این مواد می توان به فولاد اشاره کرد. این اتفاق باعث می شود که سیم و کابل بیش از حد گرم و داغ شود. اگر چنین اتفاقی رخ بدهد، تلفات مغناطیسی منفی خواهند بود در نتیجه نرخ انتقال کابل به شدت کاهش پیدا می کند. هسته ها هم به صورت فیزیکی یکدیگر را دفع خواهند کرد.

در مورد کابل ابزار دقیق آرموردار چند هسته ای از سیم مفتول فولادی گالوانیزه برای آرموردار کردن کابل استفاده می کنند که اصطلاحا به آن SWA گفته می شود. در واقع میدان های مغناطیسی که در کابل های چند هسته ای شکل می گیرند، اهمیت چندانی نداشته و مسئله ساز نیستند. چون جریان هایی که در کابل وجود دارند به وسیله دو یا چند هسته باعث می شوند که نیروهای مغناطیسی متضادی ایجاد شود که اثر یکدیگر را لغو می کنند و به این ترتیب هیچ نوع شار مغناطیسی در آرمورهای فولادی کابل ها ایجاد نخواهد شد.

کابل ابزار دقیق شیلددار

 

کابل های ابزار دقیق آرموردار تک هسته ای و چند هسته ای را با پی وی سی روکش دارد و با Prysmian’s XLPE عایق بندی کرده و تولید می کنند. به صورت معمول کابل ابزار دقیق آرموردار چند هسته ای با استفاده از سیم های هادی مسی ساده رشته ای که از نوع کلاس 2 بوده و حرارت دیده و سرد شده و به این ترتیب سخت شده اند، ساخته و تولید می شوند تا مطابق با استانداردهای BS EN 60228 باشند. این کابل ها با یک لایه اکسترود شده از عایق پلی اتیلن پوشانده می شوند.

سپس سیم های هادی عایق بندی شده را یا به صورت عادی و یا به صورت در هم تنیده به صورت مارپیچ قرار می دهند و از بالا درون یک لایه دیگر اکسترود می شوند. بعد از اینکه کل مونتاژ کابل انجام شد، یک لایه آرمور هم به آن اضافه می کنند تا از ترکیب مکانیکی کابل محافظت کند. در نهایت غلاف بیرونی از جنس پی وی سی اضافه می شود تا از کابل در برابر نور خورشید و رطوبت محافظت کند.

کابل ابزار دقیق آرموردار Prysmian’s LSOH هم مطابق با استانداردهای BS 6724 تهیه و تولید می شود. این کابل را می توانیم مستقیما به جای کابل ابزار دقیق آرموردار دارای روکش پی وی سی که مطابق با استانداردهای BS 5467 تهیه و تولید می شود، استفاده کرد. موارد استفاده کابل ابزار دقیق آرموردار از LSOH محل هایی است که دود کم بوده، عملکرد هالوژن صفر باشد و ضرورت داشته باشد که انتشار شعله بهتر شود.

FP600S شامل سیم های رسانایی می شود که در یک نوار مقاوم در برابر آتش و طلق نسوز پیچیده شده اند و از یک لایه عایق XLPE هم در آنها برای حفظ یکپارچگی مدار و نیز عملکرد مناسب در حین آتش سوزی استفاده شده است.

 

نحوه بریدن و اتصال دادن انتهای کابل ابزار دقیق آرموردار

حقیقت این است که بریدن و اتصال نهایی کابل ابزار دقیق آرموردار کار بسیار سخت و مشکلی است. این که باید تک تک لایه هایی که برای محافظت و محکم کردن کابل بر روی سیم ها کشیده شده اند را ببریم، کار بسیار زمان بری است، مخصوصا در مورد لایه آرمور احتمالا با سختی بسیار روبرو خواهیم شد. ابزارهای تخصصی می توانند کمک کنند تا روند کار سرعت پیدا کند، اما اگر این ابزارها را در اختیار نداشته باشیم، باید غلاف کابل را ببریم و برداریم تا بتوانیم لایه آرمور را که بسیار محکم است را بریده و جدا کنیم.

به محض اینکه لایه آرموردار را جدا کردیم، حالا وقت آن رسیده است که لایه روکش را با چنان دقتی ببریم و جدا کنیم که به هسته های کابل آسیب نرسد. در نهایت عایق قرار گرفته روی هسته های کابل را هم برداریم تا کابل بریده و به اصطلاح به پایان برسد.

کابل ابزار دقیق شیلددار

هرچه کابل محکم تر و با کیفیت تر ساخته شده باشد، این روند سخت تر و زمان برتر خواهد بود. اما اگر کابل ابزار دقیق آرموردار ما جنس با کیفیتی نداشته باشد، ضعیف باشد و یا لایه روکش آن به لایه عایق بندی هسته ها چسبیده باشد، بریدن و جدا کردن لایه روکش کار چندان سختی نخواهد بود. وقتی لایه روکش در هم پیچیده را برمی داریم باید توجه داشته باشیم که اگر کابل و ابزار خود را در فضای تنگ به کار می گیریم، امکان آسیب رسیدن به عایق وجود دارد.

این امر اهمیت بسیار زیادی دارد که انتهای کابل ابزار دقیق آرموردار خود را مهر و موم کرده و ببندید تا در معرض نفوذ ذرات معلق در هوا، رطوبت و یا حتی گاز قرار نگیرد. این مهر و موم را باید یک بست و مهر فلزی انجام داد. بست و مهره های نوع BW را برای کابل هایی استفاده می کنند که کاربرد داخلی دارند، در حالی که از بست و مهره های CW برای کابل هایی استفاده می شود که کاربرد خارجی دارند. موقعی که نوع بست و مهره ها را برای کابل هایی تعیین می کنیم که در مناطق خطرناک استفاده شده اند، باید به شدت مواظب بود و مراقبت های ویژه ای را انجام داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *