آشنایی با هادی هوای آلومینیومی

هادی‌های هوای آلومینیومی رشته ای متحدالمرکز (AAC) است که از یک یا چند رشته آلیاژ آلومینیوم تنیده شده تشکیل شده است. این هادی ها در خطوط هوایی ولتاژ پایین ، متوسط ​​و بالا استفاده می شوند. همچنین لازم است بدانید که هادی‌های‌ هوای آلومینیومی در مناطق شهری و معمولا در شرایطی با دهانه کوتاه و رسانایی بالا کاربرد گسترده ای دارند. لازم به ذکر است که مقاومت عالی در برابر خوردگی آلومینیوم ، AAC  را به یک هادی منتخب در مناطق ساحلی تبدیل کرده است. درباره ویژگی‌ها و خواص این کابل‌های آلومینیومی چه می‌دانید؟ اگر شما هم قصد آشنایی با هادی‌های هوای آلومینیومی را دارید، تا پایان این مطلب با سیمند کابل همراه باشید.

 

هادی‌های هوای آلومینیومی

هادی‌های هوای آلومینیومی چیست؟

در ابتدا لازم است تا با مفهوم کلی کابل‌های هوایی آشنا شوید. به طور کلی کابل‌ هوایی در دسته‌ی کابل‌های خود نگهدار قرار می‌گیرد که در انواع مختلفی در بازار موجود است. همچنین این کابل‌ها در نوع لخت و پوشش‌دار تولید می‌شود که هر یک از آن‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. معمولا این هادی‌ها از استحکام بالایی برخوردار هستند و رسانای الکتریکی نیز می‌باشند.

هادی‌ها و سیم‌های آلومینیومی معمولا به سیم‌هایی گفته می‌شود که توسط فلز آلومینیوم ساخته شده‌اند. آلومینیوم که با نماد AL در جدول تناوبی نشان داده می‌شود، رسانا بوده و در صنعت کاربرد گسترده‌ای دارد. در فیزیک و مهندسی برق ، رسانا به شی یا ماده‌ای گفته می‌شود که جریان الکتریکی را در یک یا چند جهت انتقال می‌دهد. همچنین لازم است بدانید که هادی های آلومینیومی به دلیل مزایای خود نسبت به هادی های مسی در صنعت ساختمان سازی و برق رایج هستند.

همانطور که می‌دانید امروزه شبکه برق و ابزار سیستم در سراسر جهان ساخته شده است و به دلیل استفاده گسترده از هادی در این صنایع، هادی‌های هوای آلومینیومی با کیفیت بسیار بالا طراحی می‌شوند. هادی‌های هوای آلومینیومی دارای خواص و ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  1. ظرفیت حمل جریان الکتریکی در این هادی‌ها بسیار بالا می‌باشد.
  2. هادی‌های هوای آلومینیومی می‌توانند در برابر خوردگی و تغییرات دمایی مقاومت بالایی از خود نشان دهند.
  3. این هادی‌ها به دلیل مقاومتی که دارند، مناسب‌ترین گزینه برای مناطق ساحلی می‌باشند.
  4. این هادی‌ها برای استفاده در مناطق شهری با ولتاژ پایین نیز مناسب می‌باشند.
  5. این هادی‌ها به دلیل ساخته شدن از فلز آلومینیوم، وزن نسبتا سبکی دارند.
  6. قیمت هادی‌های هوای آلومینیومی به نسبت دیگر هادی‌های موجود در بازار بسیار مقرون به صرفه است.

 

چرا هادی آلومینیومی بهتر از مس است ؟

حتما می‌دانید که هادی‌های مسی نیز یکی دیگر از هادی‌های پرکاربرد در بازار می‌باشند. در هنگام خرید سیم و کابل و یا حتی انواع هادی‌ها، ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که آیا هادی آلومینیومی بهتر است و یا هادی مسی؟

برای پاسخ به این سوال لازم است بدانید که امروزه از هادی آلومینیومی بیشتر از هادی مسی استفاده می‌شود و به عبارتی دیگر هادی‌های هوای آلومینیومی جایگزین هادی مسی شده‌اند. مطابق با تحقیقات و مطالعات صورت گرفته روی این هادی‌ها ثابت شده است که آلومینیوم نسبت به مس و نسبت به وزنی که دارد، رسانای بهتر و قوی‌تری است بنابراین برای سیم کشی شبکه های برق از جمله خطوط انتقال برق و خطوط توزیع برق محلی و همچنین سیم کشی برق برخی هواپیماها به دلیل این رسانایی استفاده می شود .

همچنین لازم است بدانید که شرکت های برق مطرح در کشورهای خاورمیانه نظیر شرکت‌های Duke Energy ، AEP  و بسیاری دیگر، از هادی آلومینیومی برای انتقال برق از اواخر دهه 1800 تا اوایل 1900 استفاده کرده‌اند .دلیل استفاده گسترده شرکت‌ها از هادی آلومینیومی در این است که این هادی‌ها هم از نظر هزینه و هم از نظر وزن نسبت به سیم های مسی برتری دارند. با توجه به این موضوع امروزه اکثر شرکت‌ها استفاده از سیم‌ها و هادی هوای آلومینیومی را ترجیح می‌دهند.

در جدول زیر به مقایسه‌ی هادی مس با هادی آلومینیومی پرداخته‌ شده است.

هادی مس  هادی آلومینیومی
هزینه بالاتر هزینه کمتر
بر اساس حجم39  درصد بیشتر از آلومینیوم رسانا است از لحاظ رسانایی 61 درصد معادل رسانایی مس است
70 درصد سنگین‌تر از آلومینیوم است 70 درصد سبک‌تر از مس است

 

آیا سیم هادی آلومینیومی زنگ می زند؟

معمولا افرادی که به دنبال خرید هادی به فروشگاه سیم و کابل مراجعه می‌کنند، به دنبال هادی‌هایی ضد زنگ می‌گردند. برای پاسخ به این سوال لازم است بدانید که سیم هادی آلومینیومی بسیار مقاوم در برابر زنگ زدگی می‌باشند ، بنابراین ، سیم آلومینیومی به هیچ عنوان زنگ نمی‌زند به طوری که می‌توان از آن به عنوان فلز ضد زنگ یاد کرد.

جالب است بدانید که فلزاتی که حاوی مقادیری آهن هستند، مستعد زنگ زدگی می‌باشند. با توجه به این که آلومینیوم بدون آهن است، ضد زنگ نیز می‌باشد. همچنین یکی از دلایلی که مشتریان هادی‌های هوای آلومینیومی را انتخاب می کنند این است که این کابل آنها در محیط‌های مرطوب در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت می‌کند.

 

آیا هادی هوای آلومینیومی ایمن است؟

معمولا برخی از افرادی که قصد خرید این هادی‌ها را دارند نگران امنیت آن‌ها می‌باشند. لازم است بدانید که این نگرانی کاملا بی‌جاست زیرا هادی آلومینیومی کاملا ایمن است و جریان برق را به خوبی هدایت می کند. حال ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که اگر این هادی ایمن است، پس چرا در گذشته آتش سوزی و مشکلات مربوط به سیم کشی آلومینیوم وجود داشته است؟

برای پاسخ به این سوال لازم است بدانید که مشکلاتی که در گذشته با سیم کشی آلومینیومی به وجود آمده است مربوط به سیم کشی آلومینیومی نیست بلکه مربوط به استفاده از سیم و کابل‌های بی‌کیفیت و یا سیستم برقی نامناسب است.

امروزه متخصصان برق هنگام کار با سیم‌های هادی آلومینیومی در ساختمان‌های تجاری و مسکونی مشتاق این کار هستند و اتصالات آلومینیومی را بسیار ایمن‌تر از مس می‌دانند. امروزه کارشناسان و تولیدکنندگان مشکلات گذشته را برطرف کرده و با تولید محصولاتی باکیفیت، خطرات و حوادث را کاهش داده‌اند. فروشگاه سیمند کابل یکی از تولید کنندگان انواع هادی هوایی آلومینیومی می‌باشد که در تولید محصولات خود کیفیت را هدف اصلی و نهایی خود قرار داده است.

هادی‌های هوای آلومینیومی

نتیجه گیری

با توجه به این مقاله دریافتیم که هادی هوای آلومینیومی به واسطه‌ی مزایا و ویژگی‌هایی که دارد به طور گسترده در صنایع مختلف به کار برده می‌شود. تجهیزاتی که از این هادی‌ها برای جریان برق استفاده می‌کنند به عنوان ایمن‌ترین تجهیزات شناخته شده‌اند بنابراین استفاده از این هادی‌ها به شدت پیشنهاد می‌شود.

در ادامه لازم است بدانید که برای تهیه هادی آلومینیومی بهتر است به کیفیت و اصالت هادی توجه ویژه‌ای داشته باشید تا خیالتان از بابت عملکرد هادی راحت باشد. سیمند کابل یکی از بزرگترین تولید کنندگان هادی‌های آلومینیومی در بازار می‌باشد که زمینه فروش سیم و کابل به صورت داخلی و خارجی فعالیت می‌کند. در رابطه با قیمت انواع سیم و کابل استاندارد می‌توان گفت که این قیمت با توجه به نوسانات ارزی متغیر است و نمی‌توان مقدار دقیقی را برای آن مشخص است.

 شما می‌توانید محصولات مورد نظر خود در این حوزه نظیر کابل افشان، سیم افشان، هادی آلومینیومی، کابل کنترل، کابل ابزار دقیق و… را از طریق این فروشگاه خریداری کنید.  در ضمن در صورت تمایل می‌توانید سوالات خود در حوزه سیم و کابل، نحوه ثبت سفارش، قیمت سیم و کابل، نحوه خرید از ما و… را از طریق قسمت کامنت با ما در میان بگذارید.

هادی‌های هوای آلومینیومی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *