محاسبه کابل چاه ارت

محاسبه کابل چاه ارت یکی از ضروری‌ترین بخش‌ها در تأسیسات ساختمانی است. هدف از ایجاد چاه ارت ایجاد امنیت برای ساکنان ساختمان و جلوگیری از آسیب دیدن وسایل الکترونیکی است. سیستم ارت مداری را ایجاد می‌کند که جریان‌های ناخواسته از اتصالی مدارها و یا جریان‌های القایی مانند رعدوبرق‌ها به‌راحتی به زمین منتقل‌شده و از مدار خارج شوند.

 محاسبه کابل چاه ارت چیست چرا و باید انجام شود؟

همان‌طور که گفته شد وظیفه اصلی چاه ارت انتقال جریان‌های ناخواسته در مدار تأسیساتی یک ساختمان است و حال برای اینکه این انتقال به خوبی انجام شود شما باید از سیم ارت مناسب استفاده کنید. این به این معنی است که از هر نوع سیمی می توان به عنوان سیم چاه ارت استفاده کرد و این سیم باید از نوع بخصوص با اندازه مناسب باشد.

 

کابل چاه ارت

محاسبه کابل چاه ارت توسط تکنسین ها و مهندسین ناظر ساختمان ها و بر اساس استانداردهای جهانی محاسبه می‌شود. هدف از این محاسبه ایجاد یک مدار و سیستم ارت صحیحی و استاندارد است تا اتصال به زمین به درستی صورت گرفته و جریان ها به صورت کامل از طریق این مدار به زمین منتقل شوند.

 

محاسبه کابل چاه ارت چگونه انجام می‌شود؟

 برای اندازه‌گیری و محاسبه کابل چاه ارت شما باید از زمین، اندازه چاه، سرب مد نظر در چاه، صفحه الکترود و حتی نوع سیم کشی ساختمان مورد نظر را دید کاملی داشته باشید. این به این معنی است که محاسبه کابل چاه ارت برای ساختمان های مسکونی به یک صورت است و برای ساختمان های تجاری به صورتی دیگر، برای ساختمان های اداری به یک‌شکل است و برای ساختمان‌هایی که دارای تجهیزات پیشرفته‌تری هستند به صورتی دیگر و حتی محاسبه کابل چاه ارت برای دکل‌های مخابراتی تفاوت‌های آشکاری با ساختمان مسکونی دارد.

درنتیجه برای محاسبه کابل چاه ارت باید در ابتدا در خصوص نوع زمین، الکترود ها و مقدار سربی که قرار است در داخل چاه ارت قرار گیرد اطلاعاتی را به دست بیاورید. سپس بر اساس نوع مدار و کارایی ساختمان و همچنین بررسی سیم کشی ساختمان اندازه متناسب با آن‌ها را پیداکرده و بررسی‌ها را انجام دهید. این موارد به شما کمک می‌کند که سیستم چاه ارت را آسان‌تر و بهتر اجرا و پیاده‌سازی کنید.

 

در ادامه ما به شما برای محاسبه کابل چاه ارت اطلاعات را می‌دهیم که باید در هنگام محاسبه کابل آن‌ها را در نظر داشته باشید.

  • محاسبه نوع دستگاه های متصل به سیستم برق ساختمان

فرقی نمی کند که ساختمان شما برای یک کارخانه باشد یا یک ساختمان مسکونی در حالت کلی شما باید مقدار دستگاه هایی که به صورت هم‌زمان به این مدار متصل می شوند را محاسبه کنید. به عنوان مثال شما باید در نظر داشته باشید که در یک کارخانه ممکن است از موتورهای پرقدرت الکتریکی با توان چند اسب بخار استفاده شود. همچنین ممکن است موتورها در دو حالت سه از و تک فاز استفاده شوند. در خانه‌ها نیز ممکن است در یک تایم مشخص همه وسایل اصلی مخصوصاً ماشین لباسشویی روشن شوند. درنتیجه شما باید حداکثر جریان وارد شده در مدار را محاسبه کنید تا مقدار نهایی به دست بیاید.

  • محاسبه عمق چاه و نزدیک آن به سطح آب

برای محاسبه کابل چاه ارت شما باید عمق و اندازه چاه ارت را نیز مشخص کنید… ممکن است در نزدیک محل کارخانه و یا ساختمان مسکونی یک جریان زیرزمینی آب وجود داشته باشد. شما در هنگام حفر چاه باید این موارد را نیز لحاظ کنید. حتی در برخی از مواقع دو چاه با اندازه های مختلف در یک کارخانه حفر می‌شود که چاه دوم عمق کمتری نسبت به چاه اول دارد. عمق چاه تأثیر مستقیمی روی اندازه و محاسبه کابل چاه ارت دارد. درصورتی‌که دو چاه ارت حفر شود این دو چاه باید به هم متصل شوند و این اتصال ها باید از طریق یک کابل با جنس کابل چاه ارت صورت گیرد.

محاسبه کابل چاه ارت

 

  • مشخص کردن نوع سیم کشی برق ساختمان و یا کارخانه

نوع سیم کشی ساختمان ها بر اساس کارایی و تعداد واحد های آن‌ها می تواند متفاوت باشد. همچنین در برخی از ساختمان های بلند از سیستم های آبرسانی کمکی و موتورخانه و پمپ ها استفاده می‌شود. تمامی این موارد برای محاسبه کابل چاه ارت تأثیرگذار بوده و شما باید قبل از محاسبه از سیستم تأسیسات و برقی ساختمان به صورت کامل اطلاع داشته باشید. وجود سیستم موتور خانه و پمپ ها به معنی جریان القایی بیشتر در مدار ساختمان است.

  • محاسبه مقدار دمای ایجاد شده در کابل چاه ارت

یکی دیگر از بخش‌های مهمی که در هنگام محاسبه کابل چاه ارت باید به آن دقت داشت دمای کابل چاه ارت است. همان‌طور که میدانید عبور جریان از داخل سیم باعث ایجاد گرما و حرارت در آن می‌شود. درنتیجه کابل چاه ارت باید توانایی تحمل دماهای بالا را داشته باشید تا آسیب نبیند. این مورد خصوص کابل چاه هایی که برای دریافت رعد برق استفاده می‌شود بسیار مهم است.

حال که این موارد مشخص شد شما باید اقدام به محاسبه کابل چاه ارت نمایید. این نکته را باید به یاد داشته باشید که کابل چاه ارت باید در دو نقطه به صفحه الکترود داخل چاه متصل شود و این اتصال به ید از طریق جوش انجام شود پس کابل باید توانایی اتصال به صورت جوش را داشته باشد. در برخی مواقع برای محکم کاری می توان از کلمپ نیز استفاده کرد.

برای ساختمان های معمولی که دارای سیستم برقی خاصی نیستند و از موتورخانه آب معمولی به همراه یک مخزن در آن‌ها استفاده می‌شود می توان از کابل چاه ارت سایز 50 استفاده کرد. جنس این کابل باید از مس باشد تا توانایی انتقال جریان به صفحه الکترود را داشته باشد.

 

در هنگام محاسبه کابل چاه ارت و یا احداث چاه نکته های زیر را به یاد داشته باشید:

  • صفحه رسانای موجود در چاه ارت باید حتماً از جنس مس باشد. حتی اگر سایز این صفحه کوچک هم باشد باید حتماً از جنس مس تهیه شود.
  • در صورت استفاده از فولاد در بخش‌هایی از چاه ارت باید به این نکته توجه داشته باشید که فولاد حتماً در برابر خوردگی مقاوم باشد.
  • در بخش‌هایی از سیستم چاه ارت می توان از فولاد به عنوان پوشش روی کابل و یا صفحه استفاده کرد. در این صورت ضخمت صفحه باید حداقل 16 میلی‌متر باشد.
  • به هیچ عنوان نباید از صفحه رسانای آلومینیوم استفاده شود چرا که دارای مقاومت بسیار کمتری نسبت به مس است.
  • اتصالات ایجاد شده در چاه ارت باید به صورت کامل عایق بندی شوند. ای شامل محل ورود کابل چاه ارت به داخل زمین ، محل‌های اتصال کابل چاه ارت و دیگر بخش‌ها است.

محاسبه کابل چاه ارت

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *