تاخیرات پروژه‌ها به دلیل تشدید شیوع کرونا مجاز اعلام شد

تاخیرات پروژه‌ها به دلیل تشدید شیوع کرونا مجاز اعلام شد : ابوذر دقت، مدیرکل دفتر بررسی‌های فنی بازرگانی قراردادها و پشتیبانی شرکت توانیر به دنبال پیگیری‌های جدی و مستمر سندیکای صنعت برق ایران و پیرو نامه این تشکل‌ به سازمان برنامه و بودجه و شرکت توانیر مبنی بر لزوم اعلام شرایط فوق‌العاده برای قراردادهای صنعت برق به دلیل شیوع موج چهارم کرونا، تاخیر در قراردادها را مجاز اعلام کرد.

در نامه مدیرکل دفتر بررسی‌های فنی بازرگانی قراردادها و پشتیبانی توانیر به مدیران عامل شرکت‌های تابعه آمده است

که با توجه به تشدید وضعیت شیوع ویروس کرونا در سطح کشور، تاخیرات پروژه‌ها ناشی از کاهش راندمان و یا تعطیلی موقت کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی در زمان‌هایی که شهرهای محل احداث پروژه‌ها یا محل ساخت و یا تامین تجهیزات و مصالح، در وضعیت قرمز قرار گیرد به نحوی که صرفاً مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت باشند و تامین مصالح، تجهیزات و تردد عوامل کارگاه از این حیث محدود شود، تاخیر پیمانکاران و تولیدکنندگان مربوطه مجاز تلقی می‌شود.

تاخیرات پروژه‌ها به دلیل تشدید شیوع کرونا مجاز اعلام شد

سندیکا پیشتر در نامه‌هایی به ریاست سازمان برنامه و بودجه و شرکت توانیر تصریح کرده بود که موج چهارم ویروس کرونا و همچنین محدودیت‌های ایجاد شده از سوی دولت، عملا شرایطی اضطراری را مجددا در کشور حاکم کرده است.

این شرایط در واحدهای تولیدی و پروژه‌های صنعتی به دلیل وسعت و عدم امکان ضدعفونی کردن محیط و تجهیزات پروژه بسیار بغرنج‌تر بوده و با ایجاد شرایط حوادث قهری، توقف فعالیت‌های تولیدی و پیمانکاری صنعت برق را موجب شده و بی‌شک تا برقراری شرایط عادی در کشور، تامین‌کنندگان کالا و خدمات طرف قرارداد با شرکت‌های تابعه وزارت نیرو و شرکت توانیر قادر به پاسخگویی به تعهدات قراردادی خود نخواهند بود. مضافا اینکه این شرایط برای سلامتی مهندسین، کارکنان و کارگران پروژه‌ها به شدت خطرآفرین است.

در این نامه‌ها تاکید شده بود که اکثر کارفرمایان تابعه وزارت نیرو و شرکت توانیر طرف قرارداد با شرکت‌های سازنده، پیمانکار و مشاور، بدون در نظر گرفتن شرایط حاد موجود صرفا بر پیگیری‌های سختگیرانه قراردادی تاکید می‌کنند.

سندیکا در این نامه‌ها با اشاره به اینکه شیوع بیماری‌های واگیردار جزو شرایط فورس‌ماژور قرارداد بوده و در شرایط عمومی پیمان به صراحت به آن اشاره شده و از سوی دیگر با اعمال مجدد محدودیت‌های اجتماعی و تردد در سطح کشور امکان حضور در واحدهای تولیدی و پروژه‌ها غیرممکن شده است، از سازمان برنامه و بودجه و شرکت توانیر درخواست کرده بود

به منظور جلوگیری از مواجهه مجدد با طیف وسیعی از قراردادهای متوقف در صنعت برق، قراردادهای فعالان این صنعت با شرکت‌های تابعه وزارت نیرو را تا از بین رفتن این اپیدمی‌، مشمول شرایط فورس‌ماژور یا شرایط تنفس قرار دهند تا تاخیرات ناشی از شیوع مجدد ویروس کرونا تا زمان برقراری شرایط عادی مجاز شمرده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *