هدفمندی مطالبات

به گزارش سندیکای صنعت برق ایران، مهدی سعادتی در نامه‌ای به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: با آغاز طرح هدفمندی یارانه‌ها تامین منابع مورد نیاز اجرای طرح هدفمندی از محل آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی از جمله برق پیش‌بینی گردید و هر ماه بخش قابل توجهی از نقدینگی مورد نیاز از محل درآمدهای صنعت برق پرداخت می‌گردد.

وی گفت‌: این موضوع طی سنوات اخیر به دلیل عدم همخوانی منابع و مصارف پیش‌بینی شده از محل اجرای طرح، صدمات شدیدی به نقدینگی و امتیازات صنعت برق وارد کرده و علی‌رغم تعهد دولت مبنی بر برگشت تمامی وجوه دریافتی از فروش برق جهت حمایت از صنعت برق حداکثر ظرف مدت ۲ هفته به شرکت‌های ذیربط، در عمل شاهد عدم پایبندی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به رعایت سقف زمانی مشخص شده هستیم. در سال جاری این عدم ایفای تعهد تشدید شده به گونه‌ای که در حال حاضر حدود ۴ هزار میلیارد تومان از مطالبات صنعت برق پرداخت نشده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان کرد؛ به همین نسبت به دلیل کمبود منابع و پرداخت به شرکت‌های تابع از محل بودجه‌های مصوب با کاهش همراه گردیده است.

سعادتی ادامه داد: با توجه به اینکه صنعت برق به عنوان یک صنعت زیرساختی در کشور در حال توسعه ایران اسلامی همواره نیازمند اجرای برنامه‌های عملیاتی شامل تعمیر نیروگاه‌ها، طرح‌های مقاوم و پایدارسازی شبکه طرح‌های توسعه شبکه و غیره می‌باشد کاهش حجم کار و انتظارات مشترکین منجر به هم خوردن توازن مالی صنعت برق گردیده و تاکنون اتفاق موثری در جهت بهبود وضعیت موجود و کاهش حجم بدهی‌ها رخ نداده است.

وی بیان کرد: نکته حائز اهمیت اینکه انباشت بدهی صنعت برق و عمل به موقع تعهدات مالی در قبال مطالبات معوقه پیمانکاران، تامین کنندگان و غیره تاثیر مستقیم بر افزایش هزینه‌ها در اجرای طرح‌ها نیز دارد و در واقع تاثیر کمبود منابع به صورت تصاعدی در وضعیت مالی صنعت برق اثر منفی می‌گذارد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت‌: روند افزایش بدهی‌ها در سنوات اخیر موید این مهم است. بدیهی است در صورت ادامه روند عدم پرداخت مطالبات توسط سازمان هدفمندی، بخش قابل توجهی از فعالیت جاری صنعت برق به ناچار محدود گردیده و یا به طور کامل متوقف خواهد شد که ضمن بروز تبعات اجتماعی در حوزه افزایش نارضایتی‌ها کارکرد سایر زیرساخت‌های کشور از جمله بخش تولید و کشاورزی که ارتباط مستقیم با انرژی برق دارند، نیز مختل خواهد شد.

هدفمندی مطالبات

منابع :

سندیکای برق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *