سیم و کابل ضایعاتی چیست

همانطور که از اسم آن پیداست سیم و کابل ضایعاتی به سیم و کابل‌هایی گفته می‌شود که عمر مفید آن‌ها به تمام شده است و می‌توان آن‌ها را بازیافت کرد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با سیم و کابل ضایعاتی آشنا کنیم و سپس در مورد فروش سیم و کابل ضایعاتی هم صحبت خواهیم کرد. بعد از آن در مورد نحوه بازیافت سیم و کابل ضایعاتی سخن می‌گوییم که با این کار هم به خوبی آشنا شوید و در مواقع لزوم از آن استفاده کنید. شاید از این موضوع تعجب کنید و فکر کنید که بازیافت سیم و کابل امکان پذیر نمی‌باشد اما این‌چنین نیست و این کار به راحتی انجام می‌گیرد.

 

سیم و کابل ضایعاتی

همانطور که می‌دانید سیم‌ها و کابل‌ها بخش بسیار مهمی از صنعت برق  را تشکیل می‌دهند و از مس، پلاستیک و آلومینیوم تشکیل شده‌اند که این مواد بسیار مهمی برای بازیافت هستند.

در گذشته سیم و کابل‌های ضایعاتی را از مراکز فروش سیم و کابل ضایعاتی خریداری می‌کردند و آن را به روش قدیمی یعنی سوزاندن بازیافت می‌کردند. به این صورت که پلاستیک پوشاننده‌ی سیم و کابل را می‌سوزانند و سپس مس و آلومینیوم را بازیابی می‌کنند.

البته توجه داشته باشید که این روش، روش مناسبی نیست زیرا با سوزاندن آن‌ها، گازهای سمی ایجاد می‌شوند که این گازها  برای محیط زیست بسیار مضر و خطرناک هستند.

فروش سیم و کابل ضایعاتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد زیرا افرادی هستند که با بازیافت کردن آن‌ها می‌توانند به منبع مهمی از مواد اولیه دست یابد و از آن‌ها برای ساخت محصولات دیگر استفاده کنند. بازیافت کردن از نظر اقتصادی و اکولوژی کمک فراوانی به شما می‌کند، خطر گرم شدن کره زمین را کاهش می‌دهد، انرژی بسیار کمتری نسبت به روش‌های تولید اولیه مصرف می‌کنند، انتشار گاز کربن دی اکسید توسط آن‌ها کاهش می‌یابد و بسیار به صرفه است.

جالب است بدانید که فلزات را می‌توان بی‌نهایت بازیافت کرد و از آن‌ها برای مصارف مختلفی استفاده کرد.

 

ظرف مسی

نحوه فروش سیم و کابل ضایعاتی

بسیاری از کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در زمینه فروش سیم و کابل ضایعاتی فعالیت می‌کنند و سیم و کابل را در اختیار مشتریان گرامی قرار می‌دهند. البته خرید سیم و کابل ضایعاتی توسط افرادی انجام می‌گیرد که قصد بازیافت کردن آن را داشته باشند، زیرا این نوع سیم و کابل‌ها عمر مفید خود را به پایان رسانده‌اند و دیگر قابل استفاده نیستند.

شرکت سیمند کابل یکی از شرکت‌های ایرانی معتبر و محبوب در سطح کشور می‌باشد که در زمینه تولید سیم و کابل فعالیت می‌کند و همواره مرغوب ترین و بهترین محصولات را تولید می‌کند، محصولاتی که قابل رقابت با برندهای خارجی هستند و همواره یکه تاز میدان می‌باشند.

توجه داشته باشید که شرکت سیمند کابل برای ساخت محصولات خود از بهترین مواد اولیه استفاده می‌کند، فرآیند ساخت محصولات تحت نظر کارشناسان مجرب ایرانی انجام می‌گیرد، ساخت این محصولات توسط پیشرفته ترین تجهیزات انجام می‌گیرد و بعد از ساخت هم در سخت‌ترین شرایط تحت آزمایش قرار می‌گیرند که کیفیت و کارایی آن‌ها تایید شود سپس در اختیار مشتریان قرار بگیرد.

بهتر است بدانید که هنگام تولید سیم و کابل هم ممکن است ضایعاتی از آن‌ها به وجود بیاید و فروش سیم و کابل ضایعاتی که در زمان تولید به وجود می‌آید بستگی به شرکت دارد. به این صورت که ممکن است در چرخه تولید از آن‌ها استفاده کند که در این صورت دیگر نیازی به فروش سیم و کابل ضایعاتی ندارند اما اگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنند، می‌توانند برای فروش سیم و کابل ضایعاتی مربوط به شرکت اقدام کنند و آن را به مشتریان خاص خود بفروشند.

پس توجه داشته باشید که برای خرید این نوع سیم و کابل بهتر است به شرکت‌ها و مراکزی مراجعه کنید که در زمینه فروش سیم و کابل ضایعاتی هم فعالیت دارند.

نحوه بازیافت سیم و کابل ضایعاتی

بعد از مراجعه به مراکزی که به فروش سیم و کابل ضایعاتی می‌پردازند، بهتر است با نحوه بازیافت سیم و کابل ضایعاتی هم آشنا شوید که به صورت زیر می‌باشد.

با استفاده از تکنیک‌های جداسازی فیزیکی و شیمیایی می‌توانید فلز مس را به راحتی بازیابی کنید و برای مصارف گوناگونی از آن بهره ببرید.

در روش جداسازی ابتدا کابل‌ها خرد می‌شوند و به اندازه‌های کوچک‌تر تبدیل می‌شوند. سپس قطعه‌های فلزی که بین آن‌ها وجود دارد با استفاده از تکنیک‌های جداسازی الکترواستاتیک و جاذبه، به صورت فیزیکی از پلاستیک‌ها جدا می‌شوند.

بعد از آن با ذوب کردن و تصفیه، مس از قسمت فلزی بازیابی می‌شود.

توجه داشته باشید که امروزه بازیابی فلزات با ارزش بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برای این کار باید به مراکزی که در زمینه فروش سیم و کابل ضایعاتی فعالیت دارند، مراجعه کنید و سیم و کابل‌های ضایعاتی را خریداری نمایید.

سیم و کابل ضایعاتی

سیم و کابل ضایعاتی

تجهیزات الکترونیکی همواره زباله‌های الکترونیکی فراوانی دارند که به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند. به طور مثال برخی از تجهیزات الکترونیکی بعد از مدتی خراب می‌شوند و هزینه تعمیر آن‌ها بسیار زیاد است. به صورتی که اگر دستگاه جدیدی خریداری کنید بسیار به صرفه تر خواهد بود، ممکن است برخی از وسایل کلا از کار بیفتند و امکان تعمیر آن‌ها وجود نداشته باشد و… که همه‌ی آن‌ها باعث می‌شود که زباله‌های الکترونیکی و سیم و کابل‌های ضایعاتی تولید شوند.

انجام بازیافت به روش پیشرفته به کمک دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته‌ای انجام می‌گیرد که این کار را به راحتی انجام می‌دهند و مواد را با کیفیت بالاتری بازیافت می‌کنند.

نکات مهمی که هنگام بازیافت سیم و کابل ضایعاتی باید رعایت کنید به شرح زیر می‌باشند:

  • سعی کنید از روش سوزاندن استفاده نکنید و مراقب محیط زیست باشید.
  • توجه داشته باشید که سیم و کابل ضایعاتی را از مراکز معتبر فروش سیم و کابل ضایعاتی خریداری نمایید.
  • برای انجام بازیافت با روش‌های پیشرفته و جدید باید از ماشین آلات پیشرفته استفاده کنید. توجه به این نکته هم حائز اهمیت است که این ماشین آلات را از مراکز معتبر ایرانی خریداری نمایید زیرا ممکن است برخی از دستگاه‌ها هنگام کار با مشکل مواجه شوند و نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات وجود داشته باشد.
  • قبل از انجام بازیافت، مواد اضافی که بر روی سیم‌ها و کابل‌ها وجود دارند را جدا کنید. با انجام این کار کیفیت محصول بازیافت شده خیلی بهتر از حالتی می‌باشد که مواد اضافی وجود دارند زیرا وجود این مواد اضافی باعث می‌شود که کیفیت محصول پایین بیاید.
  • بعد از خرید سیم و کابل ضایعاتی از مراکز فروش سیم و کابل ضایعاتی، آن‌ها را به مقدار زیاد در یک محل انبار نکنید زیرا ممکن است باعث آتش سوزی شود و ضرر‌های جبران ناپذیری به شما وارد کند.
  • بهتر است بعد از بازیافت، مس‌ها را به صورت فشرده درآورید. زیرا این کار باعث می‌شود که جابجایی و نگهداری آن راحت‌تر باشد.
  • برای کار با دستگاه و انجام کارهایی که مربوط به بازیافت هستند، نهایت دقت خود را بکار بگیرید و با حوصله و دقت کارها را انجام دهید.

به طور کلی می‌توان گفت که بازیافت کردن کار بسیار پسندیده و به صرفه‌ای می‌باشد. علاوه بر بازیافت سیم و کابل ضایعاتی، مواد دیگری هم مانند آهن، پلاستیک، شیشه و … را بازیافت می‌کنند.

برای همین موضوع است که همواره تاکید می‌کنند که زباله‌های منزل خود را تفکیک کنید. تفکیک کردن زباله‌ها عمل بازیافت را راحت‌تر می‌کند و دیگر نیازی به تفکیک ندارند.

همواره سعی کنید از لوازم خود به درستی استفاده کنید، سیم و کابل‌ها را به اندازه مورد نیاز خود خریداری کنید و در استفاده از آن‌ها زیاده روی نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *