آشنایی با کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی

جالب است بدانید که کابل‌های خودنگهدار یکی از پرکاربردترین کابل‌های موجود در بازار می‌باشند که به دلیل استفاده‌ی گسترده از آن‌ها، تولیدکنندگان زیادی به دنبال تولید آن می‌باشند. این کابل‌ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن‌ها در شرایط و موقعیت‌های خاص خود به کار برده می‌شود. به نظر شما کاربرد اصلی کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی چیست؟

اصلی‌ترین کاربرد این کابل‌ها در برق سه فاز و تک فاز می‌باشد که این کابل‌ها در زمینه انتقال برق ایمنی بسیار بالایی دارند. اگر شما هم قصد آشنایی و یا خرید کابل‌های خودنگهدار را دارید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

کابل خودنگهدار چیست؟

کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی در زبان بین المللی به aerial bundled cable معروف هستند که به صورت اختصار از آن‌ها به عنوان کابل‌های ABC نیز یاد می‌شود. این کابل‌ها، کابل‌هایی هستند که برای اولین بار در سال 1955 و در کشور فرانسه به جای سیم‌های مسی در شبکه توزیع مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه به طور گسترده در شبکه های توزیع نیرو در خطوط هوایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل‌ها همان کابل‌هایی هستند که روی پایه‌های توزیع برق و همچنین دکل‌ها دیده می‌شوند.

برخی از مزایای عمده استفاده از این کابل ها کاهش شاخه های غیر مجاز از شبکه توزیع ، هزینه کمتر ، کاهش سرقت سیم برق ، کاهش هزینه هرس درختان ، کاهش قطع برق در صورت وقوع طوفان ، وزن کمتر نسبت به رساناهای مسی و… است. همچنین لازم است بدانید که این کابل ها به دو گروه ولتاژ پایین و ولتاژ متوسط ​​تقسیم می شوند.

 

کاربرد کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی

همانطور که گفته شد امروزه استفاده از کابل‌های خودنگهدار بسیار مرسوم می‌باشد به طوری که نه تنها در شهرهای بزرگ بلکه در روستاها نیز از این سیستم استفاده می‌شود. در واقع این سیستم برای نصب در زمین های دشوار مانند مناطق تپه ای ، جنگل های انبوه ، مناطق ساحلی و… و همچنین توزیع روستایی بسیار ایده آل است.

یکی از مزایای استفاده از این سیستم در این است که این خطوط را می توان بدون قطع یا هرس درختان نیز استفاده کرد. همچنین کابل‌های  ABC به عنوان بهترین انتخاب برای توزیع نیرو در مناطق شلوغ شهری با خطوط باریک و خطوط فرعی در نظر گرفته می شود.

همچنین لازم است بدانید که این کابل‌ها به دلیل عایق بودن ، به راحتی حتی در مناطق پرجمعیت و در میان ساختمان‌های بسیار بلند نیز قابل استفاده است. لازم است بدانید که معمولا در چنین موقعیت‌های استفاده از کابل‌های برهنه و بدون پوشش ممکن نیست. به همین دلیل معمولا از کابل‌های روکش‌دار استفاده می‌شود.

 

آیا کابل‌های خودنگهدار ایمن هستند؟

برای پاسخ به این سوال لازم است بدانید که کابل‌های ABC و یا همان کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی بسیار قابل اعتماد هستند و به صورت عایق برای استفاده در برابر گرما ، سرما و نور شدید خورشید ساخته شده‌اند. اختلال و خطا در خطوطی با کابل‌های بدون پوشش حدود پنج تا ده برابر بیشتر از خطوط ABC رخ می دهد.

بنابراین کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی به هیچ عنوان خطری را برای مخاطب ایجاد نمی‌کنند و این کابل‌ها ولتاژهای بیش از حد و همچنین سوختگی ترانسفورماتور ناشی از رعد و برق را کاهش می دهند. امروزه استفاده از این کابل‌ها در سطح شهر بسیار مقرون به صرفه می‌باشد زیرا کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی به امکانات جانبی کمتری احتیاج دارند.

 

 

انواع کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی

همانطور که در ابتدای مطلب هم گفته شد، این کابل‌ها در انواع مختلفی تولید شده و به مراکز فروش سیم و کابل عرضه می‌شوند. این کابل‌ها در دو گروه فشار ضعیف و فشار متوسط تقسیم بندی شده‌اند که در ادامه به شرح مشخصات هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

  1. کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی فشار ضعیف

این کابل‌ها به صورت تک فاز و سه فاز تولید می‌شوند که تعداد رشته‌ها در آن‌ها به صورت دو رشته، سه رشته، پنج رشته و شش رشته می‌باشد. در کابل‌های فشار ضعیف هادی کابل از جنس رشته‌های تنیده شده‌ی آلومینیوم می‌باشد که درصد خلوص آن حدود 99.5 درصد می‌باشد. هادی‌های موجود در این کابل‌ها در دو نوع روشنایی و فاز می‌باشند که تعداد آن‌ها به شکل زیر می‌باشد.

مقطع سیم تا 50 میلی متر = 7 رشته

مقطع سیم تا 70 میلی متر = 12 رشته

مقاطع بالاتر = 19 رشته

در رابطه با عایق کابل نیز باید بدانید که عایق در این کابل‌ها از پلی اتیلن ساخته شده است که این ماده به رنگ سیاه و به شکل شبکه‌ای می‌باشد.

 

  1. کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی فشار متوسط

این کابل‌ها از سه رشته کابل تشکیل شده‌اند که به دور یک رشته سیم فولادی پیچیده شده است. این کابل‌ها در مقاطع و اندازه‌های مختلفی تولید شده‌اند که اندازه‌ی استاندارد آن‌ها شامل 35، 70، 120 و 150 میلی متر می‌باشد.

از دیگر ویژگی‌های این کابل‌ها می‌توان به این نکته اشاره کرد که کابل‌های خودنگهدار فشار متوسط می‌توانند به راحتی در مقابل پرتوهای فرابنفش خورشید قرار بگیرند. جنس عایق در این کابل‌ها کیفیت بسیار بالایی دارند و می‌توانند در مقابل عوامل مختلف محیطی مقاومت کنند.

لایه‌های تشکیل دهنده‌ی این کابل‌ها عبارتند از:

هادی کابل که از رشته‌های آلومینیومی تشکیل شده است و دارای مقطعی گرد شکل است.

اسکرین هادی که به عنوان پوششی رو هادی قرار گرفته است و ضخامت آن بین 0.3 الی 0.8 میلی متر می‌باشد.

عایق کابل که از جنس پلی اتیلن شبکه‌ای می‌باشد .

اسکرین عایق که با حداقل ضخامت 0.6 میلی متر بر روی عایق کشیده شده است.

نوار جدا کننده که ضخامت آن 0.1 میلی متر می‌باشد و بر روی پوشش عایق کابل قرار می‌گیرد.

شیلد فلزی که از رشته سیم‌های مسی هم مرکز با هم تشکیل شده است.

نوار جدا کننده‌ی شیلد از غلاف که لایه‌ای برای جدا کردن شیلد از غلاف خارجی آن می‌باشد.

غلاف بیرونی که از جنس پلی اتیلن می‌باشد و در برابر شرایط مختلف محیطی بسیار مقاوم است.

سیم نگهدارنده نیز از رشته‌های به هم تنیده فولادی گالوانیزه ساخته شده است. لازم به ذکر است که با توجه به شرایط محیطی، در محیط‌هایی که میزان خوردگی زیاد است می‌توان از هادی‌هایی با پوشش آلومینیومی نیز استفاده کرد.

 

نتیجه گیری

ما در این مقاله درباره مشخصات و ویژگی‌های کابل‌‌های خودنگهدار آلومینیومی صحبت کردیم و دانستیم که این کابل‌ها امروزه بسیار پرکاربرد می‌باشند و خواص بی‌نظیری را از خود ارائه می‌دهند. لازم به ذکر است که دارا بودن ویژگی‌های فوق در این کابل‌ها ارتباط بسیار نزدیکی با جنس و کیفیت کابل دارد.

در واقع کابل‌هایی که تقلبی باشند به هیچ عنوان نمی‌توانند ویژگی‌های فوق را داشته باشند و ممکن است سبب بروز حوادثی نظیر آتش سوزی و یا برق گرفتگی شوند. با توجه به این موضوع پیشنهاد می‌شود که در هنگام خرید انواع سیم و کابل، در درجه اول به کیفیت آن توجه داشته باشید و برای خرید کابلی باکیفیت به سراغ فروشگاه سیم و کابل استاندارد و مطمئن بروید.

سیمند کابل یکی از فروشگاه‌هایی است که در زمینه فروش کابل‌های خود نگهدار آلومینیومی، سیم افشان، سیم و کابل استاندارد، کابل افشان و… فعالیت می‌کند و محصولات خود را با قیمتی مقرون به صرفه در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. شما می‌توانید جهت خرید از فروشگاه سیمند کابل از طریق همین سایت اقدام کنید. در ضمن شما می‌توانید سوالات خود در حوزه سیم و کابل، نحوه ثبت سفارش، خرید از ما و… را از طریق قسمت کامنت با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت توسط کارشناسان ما پاسخ داده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *