رئیس کمیسیون انرژی مجلس به نوبخت هشدار داد/ بدهی صنعت برق را تسویه کنید

به گزارش سندیکای صنعت برق ایران، فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس در نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه بودجه درباره وضعیت بحرانی صنعت برق به دلیل عدم اجرای قانون بودجه هشدار داد.

متن نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر نوبخت

معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور

موضوع: وضعیت بحرانی صنعت برق کشور بدلیل عدم اجرای قانون بودجه

با سلام و احترام

همانگونه که اطلاع دارید، صنعت برق کشور برای تأمین هزینه‌های تولید، انتقال و توزیع نیروی برق، منابع عمومی در اختیار ندارد و متکی به منابع حاصل از فروش برق است.

مجلس شورای اسلامی با اشراف به این موضوع و اهمیت حیاتی تأمین برق کشور برای برگشت کامل درآمد‌های حاصل از فروش برق در بند «۱» ذیل تبصره ۱۴۳» قانون بودجه ۱۳۹۶ تکلیف نموده است.

«تمامی وجوه دریافتی از فروش آب و برق جهت حمایت از صنعت آب و برق حداکثر ظرف مدت دو هفته به شرکت‌های ذیربط برگشت داده می‌شود» حسب اطلاع بدلیل عدم انجام تکلیف قانونی توسط سازمان هدفمندسازی یارانه ها، حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان از منابع صنعت برق تاکنون پرداخت نشده است.

پیرو بازدید‌های میدانی نمایندگان، گزارش‌های بسیار نگران کننده‌ای از وضعیت نابسامان نیروگاهها، شرکت‌های بهره بردار از شبکه برق، تأمین کنندگان تجهیزات و پیمانکاران دریافت شده است که بیم آن می‌رود موجب اعتراضات و تجمعات و به تبع آن اختلال در تأمین برق کشور گردد.

با توجه به زمان بر بودن تأمین قطعات یدکی و انجام تعمیرات مورد نیاز نیروگاه‌ها و شبکه برق، تعلل بیشتر و عدم پرداخت مطالبات بخش برق موجب ایجاد بحران در صنعت برق شده و تبعات سیاسی و اجتماعی آن برای کشور غیرقابل جبران خواهد بود که طبعأ مسئولیت آن بر عهده متولیانی است که از اجرای قانون بودجه استنکاف می‌ورزند؛ لذا انتظار دارد دستور فرماییدبا قید فوریت نسبت به اجرای قانون و تسویه بدهی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به صنعت برق اقدام گردد.

فریدون عباسی دوانی رئیس کمیسیون انرژی

رونوشت:

جناب آقای دکتر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جهت استحضار و دستور مقتضی با توجه به اهمیت موضوع

جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو جهت پیگیری

جناب آقای دکتر پشمچی زاده: معاون محترم نظارت مجلس شورای اسلامی جهت پیگیری احکام بودجه

 

بدهی صنعت برق

 

منابع :

سندیکای برق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *