کابل برق تک فاز

کابل های برق انواع متفاوتی دارند که هر یک از انواع آنها دارای ویژگی مشخص شده‌ ای هستند. یکی از انواع کابل های برق، کابل برق تک فاز می باشد. در این نمونه کابل برق تنها یک رشته برای فایل قرار گرفته است. رشته های دیگری امکان دارد که در این کابل برق وجود داشته باشد.

کابل های برق تک فاز انواع متفاوتی دارند که هر یک از آنها در مکان های مشخص شده ای به کار گرفته می شوند. شما برای خرید کابل برق باید به خوبی نوع کابل را ابتدا بررسی کنید و سپس ویژگی ‌ها و مشخصات کابل را بشناسید. کابل های برق تک فاز در بسیاری از ساختمان های مسکونی اداری صنعتی و غیره نصب می‌ شوند.

 

معرفی انواع کابل برق تک فاز

هر یک از انواع کابل برق تک فاز که باید آنها را به خوبی بشناسید عبارت است از :

  1. کابل دو رشته یکی از انواع کابل های برق تک فاز می باشد که در فشار ضعیف مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این کابل دارای یک رشته برای نول و یک رشته برای فاز می باشند.
  2. کابل های سه رشته از جمله کابل های برقی هستند که رشته ‌های آنها شامل نول و ارت و یا نگهدارنده است. کابل های برق تک فاز ۳ رشته برای فشارهای متوسط مورد استفاده قرار می‌ گیرند.
  3. یکی دیگر از انواع کابل های برق تک فاز نمونه تک رشته می باشد. کابل هایی که در فشار متوسط و فشار ضعیف مورد استفاده قرار می گیرند دارای یک رشته می باشند. این نمونه کابل ها را کابل تک فاز می نامند.

نیاز است که کابل برق تک فاز بر اساس جریان مصرفی و همچنین فاصله تا محل انشعاب و خط توزیع انتخاب شود. شرایط نصب کردن کابل روی انتخاب آن تاثیر گذار می باشد. اینکه شما بتوانید کابل مناسبی را برای اشتراک برق خریداری کنید بسیار مهم است.

کابل برق اصلی ساختمان

یکی از انواع کابل های برق اصلی ساختمان که کاربردی می‌ باشد کابل برق تک فاز است. کابل ورودی ساختمان را به عنوان کابل تامین کننده انرژی الکتریسیته معرفی می ‌کنند. این کابل برق هر یک از مصرف کننده های داخل ساختمان را به خوبی پشتیبانی خواهد کرد. منازل مسکونی، اداری و …. کابل های تک فاز را مورد استفاده قرار می دهند.

کابل های برق تک فاز برای ساختمان هایی که بدون آسانسور می باشند، کارگاه های کوچک، ساختمان های تک واحدی، باغ ها و غیره مناسب هستند. کابل مناسب برای انواع کنتور برق نیاز است که سایز مناسبی داشته باشد. تغییر شرایط نصب کابل های برق تک فاز تاثیر زیادی روی انتخاب نوع کابل می‌ گذارد. کابل های قدرت برق را تعیین می کنند.

کابل برق تک فاز

اشتراک برق در کابل های متنوع تک فاز

اشتراک های برق کابل های برق تک فاز متفاوت می باشد. اشتراک های برق در این نمونه کابل ها امکان دارد که با سطوح جریان متفاوت انتخاب گردد. کابل های ۱۵ آمپر، ۲۵ آمپر و ۳۲ آمپر به عنوان کابل های اشتراک برق تک فاز شناخته می‌ شوند. آمپر عبوری و جریان مصرفی یکی از عوامل مهمی است که زمان انتخاب کابل برق باید به آن دقت داشته باشید.

نکته مهمی که باید زمان خریداری کابل های برق تک فاز به آن اهمیت دهید طول کابل می باشد. طول کابل با افت ولتاژ و همچنین مقاومت الکتریکی رابطه مستقیمی دارد. به همین دلیل جهت جلوگیری کردن از افت ولتاژ نیاز است که سایز کابل برق را بر اساس مسافت انتخاب کنید. کابل های روی کنتور نصب می شوند. به طور معمول کنتور برق را باید در قسمت ورودی ساختمان نصب کنید.

انتخاب بهترین کابل برق تک فاز برای کنتور

کابل های برق تک فاز برای نصب روی کنتور های برق نیاز است که طول و سایز مناسبی داشته باشند. برای برخی از مصارف کابل که فاصله زیادی از قسمت شبکه وجود دارد، ممکن است که کنترل را در کنار تابلو تیر برق نصب کنند. به همین دلیل کابل نیاز است که تا محل مصرف کشیده شود. به هر صورت کابل مناسب کنتورهای برق، کابل تک فاز می باشد که از قسمت شبکه تا قسمت ورودی ساختمان نصب می گردد.

به طور کلی شما باید به خوبی بدانیم که حداکثر افت ولتاژ مجاز در انواع کابل های برق تک فاز ۵ درصد می باشد. زمان خریداری انواع کابل های برق باید جدول پشتیبانی کابل ها را مورد بررسی قرار دهید. مشتری بر اساس مسافت آمپر، نوع کابل و غیره به راحتی می ‌تواند راحتی کابل ها را مورد بررسی قرار دهد.

اینکه شما کابل مناسبی را برای کنتور های برق تک فاز انتخاب کنید به این مسئله بستگی دارد که ابتدا نوع کنتور را بشناسید. کارشناسانی که انواع کنتور های برق و کابل های برق را نصب می کنند می ‌توانند در این زمینه شما را به خوبی راهنمایی نمایند.

کابل برق تک فاز

ولتاژ مناسب کابل های تک فاز

اگر ولتاژ کابل برق تک فاز سرخط ۲۳۰ ولت باشد نیاز است که ولتاژ در قسمت مصرف کمتر از ۲۱۸ نرود. در صورتی که ولتاژ در قسمت انشعاب ۲۲۰ ولت باشد نیاز است که در انتهای کابل ۲۰۹ ولت انرژی وجود داشته باشد. به همین دلیل مشکلی برای دستگاه های برقی و وسایل به وجود نمی ‌آید.

مشکلاتی که مربوط به افت ولتاژ است بیشتر حول محور ولت های نامناسب می چرخد. در واقع اگر ولت های نامناسبی در کنتور برق جریان پیدا کند وسایل برقی دچار مشکل می ‌شوند.

نکاتی در مورد نصب و خرید کابل برق تک فاز

برای خرید هر یک از انواع کابل برق تک فاز باید به خوبی برخی از نکات را در نظر بگیرید. در این صورت می توانید بهترین نمونه از کابل های برق را مناسب خریداری کنید. برخی از نکاتی که زمان خریداری کابل برق های تک فاز اهمیت زیادی دارد عبارت است از :

1. کابل های مفتولی مسی جهت انشعاب گیری هوا باید از قسمت تیر برق نصب شوند. همچنین نصب آنها روی تیرک باید در فواصل کوتاه مناسب باشد. این نمونه از کابل ها را باید از قسمت تیر برق تا کنتور نصب کنید. کابل های مفتولی مسی افشان کیفیت بسیار عالی دارند چرا که میزان مس آنها بیشتر از دیگر کابل ها می باشد.

 

2. از کابل های مفتولی مسی زمینی و همچنین کابل های مفتولی آلومینیومی می توانید جهت کابل کشی زمینی استفاده کنید. دفن کابل در زیر خاک باید به صورت اصولی انجام شود. تنها کابل های مفتولی مسی و همچنین کابل های مفتولی آلومینیومی زمینی هستند که در قسمت زیر خاک دفن می شوند. کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مفتولی مسی زمینی از نظر قیمت مقرون به صرفه تر هستند.

 

3. کابل‌های خودنگهدار آلومینیومی تک فاز را شما می توانید روی دیوار و روی تیرک نصب نمایید. این نمونه کابل ها به دو شکل مهار فولادی و بدون مهار فولادی هستند. هر یک از آنها سایزهای متفاوتی دارند. هادی کابل های متنوع خودنگهدار آلومینیومی دارای یک لایه روکش می باشند. به طور معمول قیمت آنها از کانال های زمینی آلومینیومی ارزانتر است.

کابل برق تک فاز

کاربرد کابل های تک فاز برای فواصل بیشتر

اگر فاصله محل مصرف و شبکه بیشتر از ۵۸۰ متر باشد باید استانداردهای نصب کابل را به طور دقیق بررسی نمایید. مصرف برق اگر کمتر از ۱۵ آمپر باشد انتخاب کردن سایز های استاندارد در فواصل بیشتر به صرفه‌ تر است. دقت داشته باشید که کابل ها با سایزهای بالاتر باید در مکان های متنوع به صورت اصولی نصب شوند.

 

کابل برق تک فاز کابل برق تک فاز  کابل برق تک فاز  کابل برق تک فاز  کابل برق تک فاز  کابل برق تک فاز  کابل برق تک فاز 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *