سیم مفتول استیل و کاربرد سیم مفتول

سیم مفتول استیل یکی از کابل های بسیار کاربردی در حوزه صنعت است. در بسیاری از مشاغل و یا بخش هایی در صنعت نیازمند استفاده از سیم هایی با مقاومت بسیار بالایی هستیم، این نوع سیم مفتولی به دلیل داشتن مقاومت سطحی بسیار زیاد و همچنین خاصیت چکش پذیری برای بخش های مختلف بسیار کاربردی است. یکی از موارد مهمی که در این نوع کابل وجود دارد، طراحی بدنه آن می باشد.

جنس آلیاژ استیل به کار رفته باعث می شود تا این نوع کابل دربرابر انواع ضربه، مقاوم باشد و در مقابل ضربه، سایش و حتی گرما نیز از کابل های دیگر بهتر عمل کند. فروشگاه سیمند کابل ارائه دهنده انواع کابل و سیم مفتول استیل استاندارد در این حوزه می باشد که با داشتن محصولات با کیفیت می تواند نیاز طیف وسیعی از مشتریان خود را رفع کند.

سیم مفتول استیل

 

سیم و کابل مفتول چیست؟

در اصل دو مدل سیم و کابل به نام های رشته ای و مفتولی وجود دارد. کابل های رشته ای دارای تعداد زیادی هادی هستند و تمام آنها از آلیاژ مس و یا آلومینویم می باشند و سپس یک روکش مقاوم که معمولا از جنس PVC است در دور آن کشیده می شود. اما در کابل ها و سیم های مفتولی فقط یک سیم با قطری یک اندازه وجود دارد که با یک روکش کامل از انواع مختلف پوشیده شده است.

این نوع کابل ها به دلیل داشتن مقاومت بسیار زیاد حتی در ابعاد بزرگ، برای کارهای ساختمان سازی نیز استفاده می شدند، که امروزه در بخش های مانند اتصال های برقی و یا انتقال داده مانند کابل های کواکسیال از اهمیت بسیار برخوردار است.

انواع سیم مفتول و کاربردهای آن

سیم مفتول استیل تنها یکی از سیم های موجود در بازار می باشد و تفاوت زیادی با سیم افشان و کابل افشان دارد و می توانید این سیم را از طریق فروشگاه سیم و کابل مجاز تهیه کنید. انواع دیگر سیم مفتول نیز با کاربردهای مختلفی، حتی کاربردهای غیر برق رسانی نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

سیم مفتول سیاه

یکی از انواع سیم مفتول های رایج در بازار می باشد. این نوع سیم که از فولاد گالوانیزه ساخته شده است، کیفیت بسیار زیادی دارد و در بخش های مختلف مانند ساختمان سازی و یا شکل دهی مورد استفاده قرار میگیرد. دلیل نام گذاری این محصول به خاطر رنگ عایق آن است که از نوع پی وی سی است.

این محصول به روش آنیل ساخته شده است و در کلاف های ساده با سایزهای 5.5 تا 8 وجود دارد که با دستگاه کشش سطحی، مفتول هایی به ضخامت 1.2 تا 6 میلی متر را به وجود می آورند و سپس در کوره های حرارتی با دمای 700 الی 900 درجه سانتی گراد و شرایط کامل خلا ساخته میشوند.

سیم مفتول استیل

این محصول کاربردهای فراوان در آرماتوربندی دارد و برای تثبیت میلگردها بیشتر از آن استفاده می شود و در بسیاری از موارد با آن می توان عملیات ساخت فونداسیون را انجام داد. این نوع سیم در 4 اندازه 1.5 تا 4 میلیمتر عرضه شده است که هر کدام دارای حالت های مخصوص به خود است.

مفتول سفید یا گالوانیزه

این نوع سیم مفتول نیز کاربرد فراوانی دارد. در بسیاری از صنایع مختلف از این وسیله به عنوان ماده اولیه نیز استفاده می شود. این محصول در اصل از گالوانیزه کردن، مفتول سیاه به وجود می آید و سیم مفتول استیل نیز یکی از مدل های مقاوم این سری است. در طی این فرایند مفتول در برابر اکسید آهن(زنگ زدگی) مقاوم خواهد شد و می تواند در هر نوع آب و هوایی استفاده شود. این محصول بسیار مقرون به صرفه است و برای انجام کارهای مختلف مانند آرماتور بندی و یا استفاده در تولید مواد اولیه بسیار سودمند است.

سیم مفتول استیل

سیم مفتول استیل یکی از محکم ترین مفتول های موجود در جهان است که از آلیاژ استیل ساخته شده است. این محصول که تا حدودی شبیه به مفتول سفید است، دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر سایش است و از طرفی نیز کیفیت ساخت بالایی دارد و می تواند به دلیل داشتن انعطاف پذیری مناسب، به عنوان تثبیت کننده مورد استفاده قرار بگیرد.

روکش این نوع مفتول ها نسبت به مدل های دیگر بسیار محکم تر و قوی تر است و از نظری می توان گفت که این نوع سیم مفتول به عنوان یک ابزار مقاوم در برابر کشش و ضربه می باشد و می تواند برای نگهداری بخش های مختلف یک سازه در صنعت و یا ساختمان سازی مورد استفاده قرار بگیرد.

سیم مفتول های مسوار

با مس، مفتول آهن به صورت کامل پوشیده می شود و این سیم مفتول مس وار را تولید می کند. ضخامت این لایه مس به اندازه 0.7 الی 1 است. این محصول بیشتر در صنایع ریلی، مفتولی، خانگی و حتی بسته بندی و عایق نیز مورد استفاده قرار میگیرد. در کابینت سازی و آرماتور سازی، یکی از مهم ترین ابزار ها سیم مفتول مسوار است، زیرا با داشتن مقاومت مناسب و همچنین تحمل گرمایی بیشتر نسبت به مدل های دیگر برای انجام این چنین کارهایی مناسب است.

این محصول را با توجه به اندازه و قطر آن کشش می دهیم و سپس با چربی زدایی مفتول، رسوبات آن را از بین برده و بعد از آن مقداری ماده اضافه مانند زنگ آهن بر روی آن ایجاد می شود که برداشته می شود تا در انجام مراحل آبکاری مشکلی برای این نوع مفتول ها ایجاد نشود. در مدل هایی که در اندازه 0.7 طراحی شده اند برای بسته بندی و حتی قفل منگنه ای نیز استفاده می شود و سایزهای درشت آن در سیستم ها و لوازم خانگی کاربرد فراوانی دارد.

مفتول استنلس استیل

یکی از انواع بسیار مقاوم مفتول است و تاحدود زیادی شبیه به سیم مفتول استیل می باشد. این محصول که از فولاد ضد زنگ با ترکیبات خاصی طراحی شده و در مقابل ضربه و خش بسیار مقاوم است. یکی از ویژگی های اصلی این مفتول در حالت زنگ زدگی آن قرار دارد که می توان گفت این مفتول به عنوان یک ماده ضد زنگ شناخته می شود و در شرایط آب و هوایی گوناگون نیز کاربردهای بسیار فراوانی دارد.

این محصول در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین جهت ساخت سازه های آبی مورد استفاده قرار میگیرد و خاصیت های آن باعث شده است تا این ماده نسبت به زمان و آب و هوا مقاومت بسیار بیشتری داشته باشد. در صنعت نیز این محصول در بسیاری از محصولات خانگی و ضدزنگ مانند لباسشویی، یخچال و فریزر، قطعات ظرفشویی و… کاربرد فراوانی دارد و هرجا که نیاز به مقاومت در برابر آب باشد، این نوع مفتول و سیم مفتول استیل مورد استفاده قرار میگیرد.

 

سیم مفتول استیل

سیم مفتول استیل

سیم مفتول های فنری

این نوع سیم مفتول ها در مدل پرکربن دسته بندی می شوند که در حدود 6 الی 9 درصد کربن دارند و در قطرهای 2 الی 12.5 میلی متر در بازار موجود است. این نوع سیم برای ساخت فنر و یا تیغه و تیغه های اره کاربرد بسیار فراوانی دارد و یکی از عوامل تعیین کننده سختی فولاد هستند.

این سیم ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به دلیل داشتن میزان کربن فشرده شده بسیار زیاد در تولیدی های بسیاری به عنوان ماده اولیه نیز استفاده می شوند و دارای کاربردهای مختلفی است و حتی برای تولید فنرهای ماشین نیز استفاده می شود. می توان این محصولات را از فروشگاه سیمند کابل تهیه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *