ساخت و تولید سیم برق

تولید سیم برق : با گسترش فناوری و مصرف برق، روش های گوناگونی نیز برای تولید و مصرف آن ایجاد شده است که نیاز به داشتن کابل و سیم را برای انتقال بهتر جریان برق مهم تر از قبل می کند. استفاده و هدایت کردن برق به منظور استفاده بهینه در دستگاه های مختلف به کمک رساناهای حامل انرژی انجام می شود که به آنها کابل برق گفته می شود.

تولید سیم برق فرایندی پیچیده است و می توان گفت که براساس نوع و ساختاری که کابل باید در آن حالت طراحی شود، می تواند مراحلی اضافه را نیز طی کنید. سیم و کابل اکنون به عنوان یکی از مهم ترین ابزارها در زندگی تبدیل شده اند به گونه ای که اکنون در شکل ها و فرم های مختلفی قابل استفاده هستند و هرکدام به گونه ای نیاز شما را رفع می کنند.

 

تولید سیم برق

فرایند تولید کابل در برخی از موارد اصلی ثابت است، اما در حالت های جزئی می تواند براساس نوع کابل تولید شده متفاوت باشد، به همین منظور انتخاب کردن یک روش صحیح برای تولید سیم بسیار اهمیت دارد و این موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

کاربردهای سیم برق

یکی از مهم ترین دلایل محبوب شدن سیم برق، استفاده آسان از آن در حالت مختلف است. در بیشتر موارد از مس به عنوان رسانای داخل سیم افشان یا کابل افشان استفاده می شود که به نسبت مدل های دیگر، قدرت انتقال بسیار بیشتری دارد و می تواند با داشتن یک لایه محافظ، بدون بروز مشکل یا خطای در دستگاه، برق آن را تامین کند.

این موضوع و همچنین وجود تنوع بسیار بالایی این نوع محصولات باعث شده است که این رسانا به عنوان یک ابزار مطلوب برای انتقال انرژی باشد و اکنون شاهد تولید این محصولات در ظرفیت های مختلف هستم. حتی در برخی از موارد آلیاژ های دیگری مانند آلومینیوم نیز در بین این رساناهای محبوب دیده می شوند که کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

مراحل ساخت و تولید سیم برق

سیم های برق مدرن در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شوند و هر کدام به گونه ای می توانند نیاز انتقال جریان برق را رفع کنند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از مواد مختلفی برای ساخت سیم برق استفاده می شود که این موضوع تنوع محصولات آن را چند برابر کرده است. در هنگام تولید سیم برق فاکتورهای زیادی وجود دارد و باید براساس نوع کابل طراحی شده مورد نظر گرفته شوند.

تولید سیم برق

در هنگام تولید سیم برق سه فاکتور به صورت پیش فرض وجود دارند که محصولات براساس آنها ساخته می شوند، این سه فاکتور عبارت اند از؛ هادی، عایق و لایه محافظ که هرکدام به گونه ای می توانند برخی از متغیرهای ساخت کابل یا سیم را تغییر دهند. در فروشگاه سیم و کامل یا مکان هایی که امکان خرید و فروش سیم و کابل وجود دارد، بیشتر محصولات براساس این سه فاکتور دسته بندی می شوند و افراد می توانند نیاز خود با این روش ها تامین کنند.

اما امروزه با رشد فناوری های حوزه برق و انتقال برق، فاکتورهای مهم دیگری نیز وجود دارد که می تواند نوع هادی و آلیاژ ها و حتی قطر و نحوه کاربرد سیم را عوض کند به عنوان مثال فاکتورهایی چون ظرفیت حمل جریان، اندازه سطح مقطع هادی ها و شرایطی محیطی نیز از عواملی هستند که در هنگام تولید سیم برق می تواند اثر زیادی بر روی محصول داشته باشند و ویژگی های ظاهری آن را تغییر دهند.

مراحل طراحی و تولید یک سیم

برای تولید سیم برق چند مرحله باید به صورت قدم به قدم انجام شود تا محصول نهایی تولید شود، در این بخش این مراحل را بهم مرور می کنیم.

تولید سیم برق

مرحله اول، طراحی سیم

در گام اول اول باید نوع محصول تولیدی را براساس ظرفیت، ابعاد و اندازه قطر هادی آن طراحی کنید. این مورد اهمیت زیادی دارد، زیرا تامین مواد اولیه و هزینه های خط تولید به صورت مستقیم بر روی این موضوع تاثیر گذار خواهند بود.

سپس نوع مواد اولیه را باید شناسایی کرده و سپس محصول نهایی را به صورت کامل و با جزییات طراحی نمود، این موضوع سبب می شود تا در هنگام تولید به صورت انبوه، مشکلی در تایید کردن استانداردهای هر قرقره تولید شده نیاز نباشد و فرایند خط تولید با ثبات تر پیش برود.

مرحله دوم، تولید اولیه

برای این کار، ابتدا جنس هادی موردنظر بر روی یک سطح قابل کشش قرار می گیرد تا به اندازه و قطر دلخواه برسد و حال براساس نوع کابل یا سیمی که می خواهد تولید شود، رشته های دیگر نیز به این واسطه تولید میشوند تا اولین مرحله فیزیکی به پایان برسد. در هنگام تولید محصولاتی چون سری های افشان این شیوه چندین بار انجام می شود و مواد اولیه به صورت هادی هایی با ضخامت کم طراحی می شوند.

مرحله سوم، پخت

در طول فرایند کشیده شدن کابل، فشار زیادی به آن وارد می شود و سیم به صورت مکرر نازک تر می شود. بنابراین سیم نهایی بدست آمده، بسیار شکننده است و نیاز دارد که مقاوم سازی شود. در این مرحله حال به کمک گرما و روش پخت، می توان سیم را به صورت انعطاف پذیر درآورده یا کابل های مختلف را بهم متصل کرد. برای پخت کردن، سیم باید به دمای تبلور مجدد دست پیدا کند و در این بین باید مراقب اکسیداسیون آن نیز باشید

 

تولید سیم برق

تولید سیم برق

مرحله چهارم، پیچ خوردن

همان طور که در بالا گفته شد، در هنگام تولید سیم برق در برخی از موارد نیاز به تولید انواع سیم و کابل افشان می باشد که باید برای تمام کردن و تولید یک محصول باکیفیت در این حوزه، کابل ها و رشته های سیم نازک به صورت یک لایه کامل در بیایند و برای اینکار نیز شما می توانید سیم ها را با استفاده از یک ابزار مخصوص به هم متصل کنید.

این روش برای بهم تابیدن سیم ها نیز کاربرد دارد. این مرحله نیاز به چند رشته سیم یکسان و یک اندازه دارد و قبل از انجام کار، باید میزان حد کشش و موارد دیگر حتما در آن رعایت شود تا محصول نهایی به صورت منسجم و یک دست باشد، در غیر این صورت، نمی تواند برق را به خوبی منتقل کند.

مرحله پنجم، اکستروژن

بعد از تولید هادی، حال باید پوشش اولیه کابل یا سیم به آن اضافه شود. برای این کار محصول تولید شده در مرحله قبل، با استفاده از یک دستگاه به نام اکسترودر می تواند یک لایه عایق اولیه را دریافت کند که از قبل طراحی شده است.

مرحله ششم، کابل کشی و نظارت

بعد از انجام شدن فرایندهای اصلی، حال کابل ها و سیم های تولید شده برق، می توانند در یک راستا قرار بگیرند و به این واسطه توسط قرقره های مخصوص جمع آوری می شوند، همچنین در برخی از مدل های طراحی، یک بخش نظارت بر تولید نیز در این بخش فعال است که، محصول نهایی را براساس طراحی اولیه بررسی می کند.

طراحی و تولید سیم برق کار بسیار سخت و پرهزینه ای است و نیازمند داشتن تیمی باتجربه و همچنین تجهیزات بروز می باشد. شرکت سیمند کابل با داشتن سابقه طولانی در زمینه تولید انواع سیم و کابل به شما اجازه می دهد تا لیست کاملی از محصولات این حوزه را برابر با استانداردهای جهانی در اختیار داشته باشید.

وجود دانش بومی سازی شده و همچنین فناوری های روز دنیا باعث شده است تا شما به محصولاتی با قیمت بسیار مناسب و باکیفیت دست پیدا کنید که با آن می توانید کار برق کشی خود را به درستی انجام دهید، به همین منظور می توانید برای خرید جدیدترین محصولات در این حوزه به فروشگاه سیمند کابل مراجعه کنید.

تولید سیم برق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *