go to top

تاریخچه کابلهای swrcable

کابل های swr
کابل های ویژه استفاده در چاه آب شرب

 

همواره یکی  از دغدغه های کارشناسان صنعت آب در راه اندازی پروژه های تاسیسات انتقال آب ، عدم تاثیرپذیری تجهیزات نصب شده از شرایط و عوامل مخرب محیطی بوده است . در این بین کابل ها با توجه به اینکه وظیفه انتقال انرژی و راه اندازی الکتروپمپ های نصب شده در عمق چاه را بر عهده دارند از اهمیت دوچندانی برخوردار می باشند . به نحوی که در صورت بروز هرگونه خلل در کارکرد آنها عملا” انتقال آب متوقف و هزینه مضاعفی جهت تعویض کابل تحمیل می گردد .

شرایط مخرب موجود در چاه به ویژه فشار هیدرواستاتیکی ستون آب به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر کارکرد کابل مطرح بوده به نحوی که در بسیاری از مواقع این فشار منجر به نفوذ آب به داخل کابل از طریق منافذ ایجاد شده در سطح روکش به دلیل آسیب دیدگی ناشی از نصب نامناسب می گردد .

نشت آب که به طور معمول حاوی املاح معدنی نیز می باشد و جریان یافتن آن در طول کابل علاوه بر ایجاد آسیب شدید و بروز اتصالی در تجهیزات متصل ، باعث افت شدید مقاومت عایقی گردیده و در نهایت کابل کارائی خود را ازدست خواهد داد.

با توجه به مشکلات ذکر شده و در راستای جلوگیری از اتلاف منابع مالی در پروژه های انتقال آب ، سیمند کابل با طراحی کابل های ویژه استفاده در چاه های آب شرب با نام تجاری swr گام بلندی در عرضه کابل های ویژه صنعت آب شرب برداشته است .

 

 

 

 

لوگو سیمند کابل

 

 

 

 

 

 

کابل های swr
تاريخچه كابل هاي  SWR

در سال ۱۳۸۹ کارشناسان و متخصصین شركت آب و فاضلاب روستایی استان فارس با بیان مشکلات بوجود آمده در اجرا و بهره برداری از پروژه های انتقال آب شرب خصوصا” کیفیت  پایین کابل های مورد استفاده و طول عمر کم این محصولات ، درخواستي مبني بر بررسي  مشکلات موجود توسط کارشناسان سیمند کابل و خواستار ارایه راه حل در این خصوص شدند .

 

 با توجه به سوابق اجرایی پروژه ها کارشناسان اين شركت معتقد بودند که پس از تجهيز و به هنگام بهره برداري از چاه هاي آب شرب ، مقاومت عايقي كابل های نصب شده کاهش می یابد و بعضانفوذ آب به داخل كابل مشاهده گردیده است  به نحوی که در برخی مواقع آب پس از نفوذ در طول کابل به حرکت در آمده و با ورود به داخل تجهیزات متصل از جمله تابلوهای برق و …  منجر به بروز آسیب در این تجهیزات می گردد . این در شرایطی بوده است كه تمامي مراحل نصب و مفصل بندي مطابق اصول مربوطه صورت گرفته و هيچ مشكلي در مراحل مختلف تجهيز چاه مشاهده نگردیده است .

 

 

 

 

 


از اين رو در راستای بررسی میدانی در نيمه دوم سال ۱۳۸۹ مهندسين و متخصصين شركت سيمند كابل به محل اجرای پروژه هاي شركت آب و فاضلاب روستایی استان فارس عزیمت نموده و با نمونه برداري از كابلهاي مورد استفاده در پروژها نسبت به انتقال نمونه هايي از كابل ها كه از نوع كابل هاي لاستيكي بود به آزمايشگاه اكروديته سیمند کابل اقدام نمودند .

نخستین بررسی ها بر روي نمونه هاي ارسالي وجود سوراخ هاي ريز ذره بيني بر روي روكش كابلها را نمایان نمود و مشخص شد كه دليل ورود آب به داخل كابل همين سوراخ ها بوده است . آب پس  از ورود آب به داخل كابل با توجه به خاصيت مويينگي و بر اثر فشار هیدرواستاتیک موجود در چاه ،آب  داخل كابل به سمت بالا جریان یافته و به داخل تابلوي برق و سایر تجهیزات متصله ورود می نماید .

 

 

 

 

 

 

کابل های swr
مشكلات فني شرکت های آب و فاضلاب

پس از تحقيقات اوليه و بررسي هاي مفصل آزمايشگاهي و ميداني و برگزاری جلسات مستمر با توليد کنندگان كابل هاي لاستيكی مشخص گردید كه در پروسه توليد كابلهاي لاستيكي بومي به دلیل  محدودیت های حاصل از تحريم ها و نبود مواد اولیه پلیمری با کیفیت  در پروسه توليد کابل های لاستیکی  باد كردگي هايي به صورت تاول حبابی شکل بر روي سطح روكش كابل ایجاد می گردد و  توليد كننده كابل لاستيكي می بایستی براي رفع این مشکل با استفاده از سوزن يا كاتر باد كردگي ايجاد شده را تخليه كرده كه اين امر باعث ايجاد سوراخ هاي ريز و مويي بر روي روكش كابل شده  و در نتيجه به هنگام نصب کابل در چاه و مجاورت آن با  آب از محل روزنه هاي ذره بيني  ایجاد شده آب به داخل كابل نفوذ كرده و باعث کاهش مقاومت عايقي و در نتيجه کاهش طول عمر و غير قابل استفاده شدن كابل و تحميل هزينه هاي سنگين به شركت هاي آب و فاضلاب شده است .

 

كابل هاي SWR
تعامل سازنده


از اين رو متخصصين و مهندسين با تجربه شركت سيمند كابل و مجموعه آب و فاضلاب روستایی استان فارس با تشكيل كارگروهي مشترك و با انجام بررسي هاي ميداني و آزمايشگاهي و تعامل نزديك با يكديگر اقدام به بررسي هاي جامع در این خصوص و یافتن راه حل رفع معضل ، نمودند .

 

 

 

 

 

در فاز اول همكاري كارگروهي مشترك تشكيل و با انتقال مشكلات شركت هاي آب و فاضلاب شهری و روستایی به صورت مبسوط شروع به فعالیت نمود .  پس از گذشت چندماه از آغاز این بررسی ها ، اولين نسل از كابلهاي SWR به صورت آزمايشي توليد و جهت انجام تحقيقات ميداني به شكل پايلوت در يكي از چاه هاي آب شرب استان فارس نصب و به صورت دوره اي رفتارهاي كابل مورد بررسي قرار گرفت . با انتقال داده های حاصل از این بررسی جامع به تيم مهندسي و تحقیق و توسعه سيمند كابل ، كار تحقيقاتي در حوزه هاي آزمايشگاهي و ميداني رسما آغاز گردید.


كابل هاي SWR
نسل اول


پس از بررسي هاي گسترده آزمايشگاهي و ميداني و توليد برخی از اقلام كابل به درخواست شركت آبفار فارس ، بصورت رسمی توليد كابل هاي SWR آغاز گردید و بيش از ده هزار متر به ارزش تقريبي پانزده ميليون ريال از اين نوع كابل ها توليد و جهت ارسال به پروژه هاي آب رساني استان فارس آماده سازي گرديد .  اما پیش از حمل محصولات ، گزارشي مبني بر پايين بودن مقاومت عايقي در كابلی كه به صورت آزمايشي پايلوت شده بود به شركت سيمند كابل ارسال شد . گزارشی که تمامی معادلات را بر هم زد و در نتيجه با انجام جلسه اي فوري در محل شركت از ارسال ارسال محصول توليد شده ممانعت بعمل آمد و گزارش ایرادات جهت بررسی جامع تربه كارگروه تشكيل شده ارائه گردید  .

 

 

 

 

كابل هاي SWR
بررسي مشكلات نسل اول  و ایجاد نخستين آزمايشگاه پيشرفته در حوزه كابل هاي قابل استفاده در چاه آببا توجه به اینکه برخی از پارامترهای کیفی کابل های درون چاهی می بایستی در شرایط کارکرد مورد بررسی قرار گیرد ، لذا نخستین آزمایشگاه تخصصی کابل های ویژه استفاده در چاه های آب شرب با هدف شبیه سازی شرایط موجود در ا چاه ها توسط سیمند کابل تجهیز و راه اندازی گردید . در این آزمایشگاه شرایط موجود در اقلیم های آب و هوائی مختلف کشور ازجمله مناطق گرم سير ، سرد سير و کیفیت  مختلف آب ها از قبيل آب با املاح مختلف ، آب كلر دار ، آب مقطر ، آب دريا ، و …  ایجاد و محصولات تحت تاثیر این شرایط مورد بررسی و پایش قرار می گرفتند .

بدین گونه فعالیت تحقیقاتی بر روی اين نمونه های تولید در این آزمایشگاه آغاز گردید .

 

 

كابل هاي SWR
تحقيقات آزمايشگاهي نسل اولبا ارسال نمونه هاي نسل اول كابل هاي SWR و شروع تحقيقات گسترده و ارسال نتايج آن به كارگروه تشكيل شده ، در نهایت تصميم بر آن شد كه از ارسال این محصولات تا زمان رفع مشکلات موجود به محل پروژه هاي شركت آبفار استان فارس جلوگيري شود . ولي متاسفانه عليرغم تلاش ها و زحمات مهندسان و متخصصان شركت امکان اصلاح محصولات تولید شده فراهم نگردید و در نهایت تصميم كارگروه بر آن شد كه اين كابل ها به عنوان محصولات نامنطبق شناسایی شده و پس از بازطراحی محصولات و تولید کابل هایی با مقاومت عایقی لازم ، نیاز پروژه های آب رسانی تامین گردد .

 

 

 

كابل هاي SWR
شكست تلخ


همانگونه كه بیان شد با توجه به پايين بودن مقاومت عايقي كابلهاي SWR نسل اول و عدم تاييد كار گروه مربوطه و كنار گذاشتن كابل هاي توليدي ، سیمندکابل مجبور شد تا در راستاي ایفای مسئوليت اجتماعي و جلوگيري از ارسال مجدد اين كابل ها به پروژه هاي ديگر اقدام به معدوم سازي كابل هاي SWR نسل اول نمايد . علیرغم تحمیل هزینه های هنگفت تمامی اين كابل ها عينا معدوم شده و حدود پانزده ميليارد ريال كابل توليدي در راستاي بهبود کیفیت محصولات و هموار ساختن مسیر پيشرفت ، نابود گرديد . بی شک اين واقعه از بدترين و سخت ترين اتفاقاتي بود كه در طول عمر شرکت رخ داده بود .

 


 

 

كابل هاي SWR
نسل دوم


نسل دوم کابل های SWR با رفع ایرادات موجود در نسل اول این محصولات با انجام تغييراتي اساسی در ساختار پلیمرکابل با صرف زمانی در حدود شش ماه به بازار مصرف عرضه گردید . ویژگی های منحصر به فرد پلیمر جدید باعث شد تا علاوه بر رفع مشكل کاهش مقاومت عايقي ،  میزان آن در طول دوران بهره برداری کابل نیز از ثبات حیرت انگیزی برخوردار گردد . این تغییر شگرف تحسین  متخصصين آبفار استان فارس را به همراه آورد . اين نوآوری پس از حادثه تلخ معدوم سازي نسل اول كابل هاي swr ، شيریني و حلاوت وصف ناپذيري را براي تيم تخصصي شركت به ارمغان آورد .

 

 

 

پس از حل مشكلات ساختاری نسل اول كابل هاي swr و توليد نسل دوم و در نتيجه اعتماد نسبي آب و فاضلاب كشور ، اين نسل از كابلها مورد وثوق آبفار استان فارس قرار گرفت و بدين ترتيب از سوی آن شركت جهت تجهيز حدود پنجاه حلقه چاه در يك دوره زماني يكساله كابل هاي مورد نياز خريداري و نصب گرديد . اين كابل ها نيز همانند سابق همچنان زير نظر متخصصين و مهندسين شركت قرار داشت و با توجه به داده هاي اطلاعاتي توسط شركت آبفار استان فارس كار ارتقاء كيفيت همچنان ادامه يافت…

 

 

 

 

 

كابلهاي SWR
نسل سوم


پس از توليد نسل دوم کابل های swr و تجهيز بيش از يكصد حلقه چاه آب شرب در سطح كشور به صورت عملياتي و پايلوت و جلب اعتماد شرکت مهندسي آب و فاضلاب كشور ، كار ادامه يافت . اين بار مشكلات در حوزه ميداني به شركت سيمند كابل ارجاع شد و براي تك تك مشكلات توسط کارشناسان واحد R&D شركت برنامه ريزي و كار شبانه روزي صورت گرفت .
اولين مشكلی که پس از حل کاهش مقاومت عايقي جلوه نمود ، یافتن روشی برای جلوگيري از انتشار و مهاجرت فلزات سنگين سمی از پلیمر به داخل آب بود . براي حل اين معضل تحقیقات بر روي پلیمركابل آغاز گردید و پس از حدود يك سال كار آزمايشگاهي و تحقيقات ميداني و همكاري با آزمايشگاه هاي معتبري همچون آزمايشگاه مركز پليمر ايران ، آزمايشگاه مهندسي آب و فاضلاب كشور و…. با ایجاد تغييراتي در كامپاندهاي swr ، سیمند کابل موفق به توليد پلیمری با ویژگی های زیر گردید :


١-  مقاومت عايقي بالاتر نسبت به پلیمر موجود دركابل هاي swr نسل دوم

٢- عدم مهاجرت فلزات سنگين از پلیمر به آب

٣- استحکام مکانیکی  بالای پلیمر و عدم آسیب پذیری آن در برخورد با اجسام تیز وبرنده از جمله پلیسه های موجود در ورودی و جدار چاه


٤-ثبات  مقاومت عايقي در طول دوران بهره برداري

٥- رنگ آبی پلیمر (رنگ آبي و شفافیت پلیمر swr نشانه عدم وجود مواد متفرقه در ساختار پلیمر می باشد )  

 

و بسیاری از ویژگی های منحصر بفرد دیگر …

در نهايت اين پلیمر به عنوان یک اختراع به ثبت رسيد و در مورخه  ۳۰ / ۱۱ / ۱۳۹۲ طي همايشي باشکوه در محل هتل بزرگ فردوسي تهران در حضور مهندسن و متخصصين شركتهاي آب و فاضلاب کشور ، اساتيد دانشگاه ، مدیران شرکت مهندسي آب و فاضلاب كشور رونمايي گردید .

 

 

 

 
كابل هاي SWR
ضرورت توليد نسل چهارم كابلهاي  swr

پس از توليد نسل سوم كابل هاي swr كه برگ زريني در عرصه صنعت آب و فاضلاب كشور بود ، كار تحقيق توسعه با تعامل بين شركتهاي آب و فاضلاب كشور با مهندسين و متخصصين شركت سيمند كابل ادامه يافت ، اين بار مشكل بزرگتري به شركت ارجاع شد .
مسئله اين بود كه به دلايل مختلف از قبیل بی دقتی درنحوه  مفصل بندی ، پارگي روکش كابل به هنگام نصب به دلیل برخورد سطح بیرونی كابل با پليسه های موجود در سر چاه يا جداره داخلي لوله هاي فلزي به هنگام پايين رفتن كابل در چاه ، دوتكه يا چند تكه بودن كابل نصب شده و اتصال تکه ها از طریق مفصل به یکدیگر  و …  آب به درون كابل نفوذ می کرد  .
اهمیت مشکل از آنجا بود که هر یک از این موارد باعث نفوذ آب به داخل کابل ، کاهش مقاومت عایقی و طول عمر کابل و در غير قابل استفاده شدن کابل می گردید .  این امر باعث اتلاف بودجه شركتهاي آب و فاضلاب و در نتیجه افزایش هزینه های بهره برداری از چاه های آب شرب می گردید .
لازم به ذكر است كه در حدود ۵۰% بودجه تجهيز يك چاه آب شرب هزینه تامین كابل می باشد و اين بدان معناست که با نفوذ آب به داخل كابل علاوه بر از بين رفتن كابل ، هزينه هاي تجهيز مجدد نیز تحمیل می گردد  . از اين رو اهميت موضوع باعث شد مجددا كار گروهي متشکل از متخصصین سيمند كابل و کارشناسان شرکت مهندسي آب و فاضلاب كشور تشكيل و به این ترتیب فعالیت علمي و تحقيقاتي طراحی نسل چهارم كابل هاي swr آغاز گردید .

 

 

 

 

 

 

پس از جمع بندي نهايي و ضرورت حل مشكل نفوذ آب به داخل كابل ، فعالیت تحقيقاتی با همكاري مشترك بين مهندسين و متخصصين مهندسي آب و فاضلاب كشور و شركت سيمند كابل آغاز گردید . اما اين بار در كنار فعالیت های علمي و تحقيقاتي براي حل اين مشكل ، در راستاي مشخص نمودن نقشه راه در تولید کابل های ویژه استفاده در چاه های آب شرب تدوين دستور العمل مربوطه در اين كارگروه هم زمان آغاز گردید .

براي توليد كابل های مقاوم دربرابر نفوذ آب تا فشار ۴۰ بار می بايستي تغییراتی در ساختار کابل ایجاد می گردید .

 

 

 

 

البته در حالت عادی و با توجه به سطح آب موجود در چاه ها  اين مقدار از فشارهیدرواستاتیک آب و نیز آسیب دیدگی سطح روکش کابل به ندرت اتفاق مي افتاد اما براي بالا بردن سطح كيفي محصولات كار گروه تصمیم به تولید کابل هایی با  ویژگی مقاومت در برابر نفوذ آب تا فشار ۴۰ بار در صورت آسیب دیدگی روکش ، گرفت .

 

 


كابلهاي SWR
تولید انبوه نسل چهارم


با جمع بندي نهايي و تدوين نقشه راه پروژه تولید نسل چهارم كابل هاي swr آغاز گردید . در این پروژه که فعالیت های طراحی و مهندسي حدود يك سال به طول انجاميد با ایجاد تغييرات اساسي در ساختار كابل و بهره گیری از مواد اولیه عمدتا” اروپایی و انجام بررسی های آزمايشگاهي گسترده ، سر انجام سیمند کابل موفق شد كابلي را توليد نماید كه در صورت آسیب دیدگی و پارگي سطح روكش در فشار چهل بار میزان نفوذ آب به درون کابل تنها هشت سانتی متر باشد  . اين دستاورد بسيار بزرگي بود كه با انجام بررسی های آزمايشگاهي گسترده و تحقيقات ميداني و پايلوت بمدت یک سال در چندين چاه آب شرب به انجام رسید  و در تاريخ پنجم خرداد ماه سال ۱۳۹۵ طي همايشي با حضور مديران انرژي كل كشور در محل كارخانه رونمايي گرديد . اين دستاورد بزرگ علمي برگ زرين ديگري به افتخارات سيمند كابل افزود .

 

 

 

 

كابل هاي SWR
استقبال از نسل چهارم کابل های swr


با تكميل نسل چهارم كابلهاي swr و استقبال كم نظير آن در مجموع شركتهاي آب و فاضلاب كشور ، در سال ۱۳۹۵ تجهیز چاه آب شهرستان لارستان به عمق ۵۱۰ متر که در زمان خود عمیقترین چاه آب شرب دنیا بود با بهره گیری از کابل swr

نسل چهارم صورت گرفت . این چاه که به دلیل ایرادات کابل نصب شده قبلی مدتی از مدار بهره برداری خاج گردیده بود با بهره گیری از کابل های swr مجددا” وارد مدار گردید .

كابل هاي SWR
کابل های تجمیعی

 

با توجه به نیاز شرکت های آب و فاضلاب کشور در خصوص انتقال توامان توان الکتریکی و پالس های کنترلی در کابل کشی صنعت انتقال آب شرب و برق رسانی به پمپ های شناور ، سیمند کابل نسل جدید کابل های ترکیبی قدرت و کنترل را با ویژگی های منحصر به فرد جهت نصب و بهره برداری در چاه های آب شرب طراحی و تولید نمود .

این محصولات که واجد تمامی ویژگی های منحصر بفرد کابل های swr می باشد به گونه ای طراحی گردیده است که با استفاده از فضای خالی بین رشته های کابل قدرت ، ترکیبی از کابل های کنترل و سیگنالینگ در کنار رشته های انتقال برق در ساختار آن گنجانده شده است بدون اینکه اثرات القایی و نویز بر رشته های حامل سیگنال ایجاد گردد .

 

كابل هاي SWR


تجهیز عمیق‌ترین چاه آب شرب کشور، با بهره گیری از کابل های تجمیعی SWR در مهر سال ۱۳۹۵

عمیق‌ترین چاه آب شرب کشور، به عمق ۵۲۰ متر واقع در شهرستان جهرم استان فارس جهت رفع کمبود آب آشامیدنی هفت روستای بخش مرکزی و کردیان این منطقه با بهره گیری از کابل‌های تجمیعی SWR به بهره برداری رسید.

 

مزایای کابل های SWR  تجمیعی ویژه استفاده در چاه های آب شرب عبارت است از :

 

  • تحمل وزن کابل کنترل توسط کابل قدرت
  • محافظت کابل های کنترل توسط روکش اضافه کابل تجمیعی
  • شکل ظاهری مناسب تر کابل به دلیل پرشدن فضاهای خالی توسط کابل های کنترل
  • کاهش امکان نفوذ آب به درون کابل های کنترل
  • نصب راحت تر مجموعه کابل و الکتروپمپ شناور در داخل چاه خصوصا” در چاه هایی با قطر محدود
  • کاهش نویز کابل قدرت بر روی کابل دیتا
  • مهار راحت تر و قابل اطمینان کابل در کنار لوله آبدهی
  • عدم نیاز به مفصل بندی مجزا جهت کابل های کنترل و امکان اتصال کابل الکتروپمپ به کابل اصلی و همچنین سنسورهای سطح آب و دمای موتور آب به کابل دیتا در مفصل واحد

 

كابل هاي SWR

رده جدید پلیمرهای swr

 

کابل های swr با توجه به دارا بودن ویژگی های ممتاز و منحصر به فرد از جمله ثبات مقاومت عایق ، عدم انتشار مواد شیمیایی سمی همچون سرب ، آرسنیک و … و آلاینده های شیمیایی همچون فتالات ها به داخل محیط آب و انطباق با الزامات استاندارد ملی ایران شماره ۱۰۵۳ و نیز مطابقت با الزامات دستورالعمل انتخاب ، نصب و بهره برداری از کابل های قابل استفاده در چاه های آب شرب ، بهترین انتخاب جهت استفاده در پروژه های آب رسانی به شمار می آید .

لیکن سیمند کابل در راستای احترام به بخش کوچکی از بازار مصرف ، نسل هفتم این محصولات را با بهره گیری از رده جدید پلیمرهای swr با نام تجاری SWR-R تولید و جهت کاربردهای خاص با بازار مصرف عرضه نمود .

این محصولات علاوه بر دارا بودن ویژگی های ممتاز کابل های SWR ، کلیه الزامات استاندارد ملی ایران شماره ۱۹۲۶ را احراز نموده  و پلیمر آن در قیاس با محصولات مشابه از خلوص و کیفیت بالاتری برخوردار می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصولات