go to top

روش مفصل بندی کابل های درون چاهی  SWR

روش مفصل بندی کابل های درون چاهی  SWR

 

در حال حاضر برای نصب کابل های درون چاهی سه شیوه رایج مفصل بندی وجود دارد که این روش ها عبارتند از:

 

۱-  روش استفاده از آپارات

۲-  روش استفاده ازمفصل حرارتی

۳- روش استفاده از مفصل رزینی

 

swrcable

swrcable

روش استفاده از آپارات :

اين روش سنتي‌ترين شيوه مفصل بندی است . در اين روش ابتدا سر سيم‌ ها را براي مف زدن آماده مي‌كنيم. براي اين كار روكش سيم را به اندازه مورد نياز از مس جدا مي‌نمائيم .

مف قطعه‌اي مسي است براي دو سر سيم كه روي آنها پرس مي‌شود. ضمناً سايز مف بايد با سايز سيم برابر باشد و با پرس فشاري سايز مناسب پرس شود. زيرا پرس كمتر، باعث قطع شدن مس سيم ‌ها و پرس سايز بالا باعث جدا شدن و رها شدن مس‌هاي داخل مف مي‌شود.

 

 

swrcable

swrcable

  • مزايا و معايب روش آپاراتي:

حسن اين روش نياز نداشتن به ابزارآلات خاص مي‌باشد اما مقاومت عايقي و مقاومت فشاري آن در برابر فشار مكانيكي كمتر است. در اين روش مفصل ‌ها آب ‌بندي نشده و آب به داخل آن نفوذ پيدا مي‌كند.

 

 

روش استفاده ازمفصل حرارتی :

 

در پک مفصل بندی حرارتی برای کابل سه رشته باید یک ترموفیت بزرگ، سه عدد ترموفیت کوچک و سه عدد مف در اختیار داشته باشیم.

اولین نکته در این مفصل بندی این است که عایق کابل باید به مقدار بیشتری برداشته شود که برای اتصال مف، ارتفاع سیم  به اندازه کافی باشد. فیت های حرارتی را روی مف ها قرار داده و حرارت می دهیم تا فیت ها کاملاً منقبض شوند. سپس روکش نهایی را روی هر سه فیت آورده و حرارت می دهیم تا به صورت کامل بسته شود و در نهایت ابتدا و انتهای مفصل را توسط چسب برق، عایق می کنیم تا آب به آن نفوذ نکند.

 

 

swrcable

swrcable

 

  • مزايا و معايب روش حرارتي:

حسن اين روش اين است كه بسيار سريع انجام مي‌شود ولي روش استفاده از مفصل حرارتی به دلیل اینکه در زمان نصب، مقاومت مکانیکی در فشارهای گوناگون وجود ندارد، توصیه نمی شود زیرا در صورت صدمه دیدن، نفوذ آب را در بر خواهد داشت.

 

روش استفاده از مفصل رزینی :

بهترین شیوه مفصل بندی، مفصل بندی رزینی است که از لحاظ مقاومت عایقی و مقاومت مکانیکی از دو روش دیگر بهتر است. پکیج این مدل شامل ۲ عدد قاب طلق ، ۱ عدد در پوش ، چسب رزین و جدا کننده فاز کابل می باشد که در بازار موجود است. چسب رزین از ترکیب ۲ مدل چسب می باشد که پس از مخلوط شدن بعد از ۱ ساعت خشک می شود.

 

swrcable

swrcable

 

یکی از مواردی که در هر روش مورد استفاده قرار می‌گیرد این است که فازها وقتی قرار است بهم متصل شوند نقاطی که بهم میرسند، باید جدا از هم باشند تا وقتی مف ها به هم می خورند با هم اتصال  نداشته باشند، ضمنا بحث رنگ بندی هم مهم است.

بایستی دقت نمود که تاریخ چسب مورد استفاده در این روش منقضی نشده باشد زیرا در این حالت چسب پس از مدتی مثل خمیر جدا می‌شود و استحکام ندارد. در برخی شرایط محیطی  که امکان استفاده ازهمه ابزار استاندارد مانند مف نیست باید دو قطعه از سیم که عایق الکتریکی آن برداشته شده روی هم قرار گیرد و با سیم مسی از جنس خودش کاملا بسته بندی شود و کل قسمت بسته بندی با لحیم آب کاری کامل شود. این تنها شیوه ای است که می تواند از اتصال کامل برخوردار باشد. بقیه شیوه ها پس از مرور زمان اتصال خود را رها کرده و باعث به وجود آمدن جریان نشتی می شوند. باید توجه داشت که مفصل بندی با روش رزینی بهترین نوع مفصل بندی است اما دارای اشکالات اجرایی زیر می باشد:

رزینی  که در داخل پک طلقی قرار می گیرد برای خشک شدن زمان زیادی نیاز دارد که در تابستان این زمان بین نیم ساعت تا یک ساعت و در زمستان امکان افزایش این زمان به علت سردی هوا تا ۳ ساعت نیز هست. بنابراين قبل از مفصل بندی باید زمان خشک شدن را در نظر بگیریم. بسیار پیش آمده که در چاه های آب یا در مناطقی که از چاهک ها استفاده می‌شود نصاب و  اپراتور جرثقیل ،این زمان را در نظر  نگرفته اند.

 

  • نحوه صحیح وغلط  مفصل بندی:

نحوه صحیح به این صورت است که مف ها تاحدی از هم فاصله داشته باشند که تحت هیچ شرایطی تماس الکتریکی بین فازها به وجود نیاید و اما نحوه اشتباه به صورتی است که مف ها بهم نزدیک هستند و امکان دارد به واسطه ی همین نزدیک بودن باعث اتصال کوتاه شوند. در انتهای طلق های مفصل رزینی شیارهایی قرار داده شده که اگر احیانا سایز کابل بزرگ تر بود بتوان شیارها را جدا کرد تا کابل در درون طلق  به طور کامل قرار گیرد. پس از آماده کردن چسب جداکننده، فازها را روی کابل ها قرار می دهیم.

دقت نماييد فازها بايد حتما از هم جدا باشند تا که اگر احیانا جداکننده در دسترس نبود از غلاف بیرونی کابل ها هم بتوان استفاده کرد. سپس کابل را در قاب طلقی خود قرار داده و برای جلوگیری از خروج احتمالی چسب ابتدا و انتهای طلق را با چسب برق می‌بندیم و چسب را داخل محفظه طلقی می ریزیم پس از ریختن نصف چسب با تکان دادن آهسته محفظه، حباب های هوای روی چسب را تخلیه کرده و بقیه چسب  را داخل محفظه پر می کنیم.سپس دوباره به آرامی هوای داخل محفظه را تخلیه می کنیم. در انتها درب محفظه را می‌بندیم و صبر مي‌كنيم تا چسب درون محفظه سفت شود. زماني كه چسب‌ ها در حال سفت شدن هستند از تكان دادن آن جداً خودداري گردد تا حباب ‌هاي جديد به وجود نيايد.

 

  • مزايا و معايب مفصل‌بندي رزینی

مفصل‌بندي رزینی براي پمپ شناور بهترين روش مي‌باشد. زيرا مقاومت عايقي و مكانيكي آن بسيار بالا است. در اين روش از رزین استفاده مي‌شود كه بیشترین مقاومت را دارا بوده و از نفوذ آب جلوگيري مي‌نمايد. ولی این روش دارای دو ايراد است: اول اینکه به دليل داشتن حجم زياد کابل های قطور، امکان نصب در برخی چاه ‌ها وجود ندارد و دوم اینکه سفت نشدن مایع داخل رزین در زمان كوتاه باعث صرف وقت مي‌شود.  اخیراً شیوه ای جدید برای مفصل بندی ابداع شده است که ترکیبی از سه شیوه مذکور می‌باشد و در این روش می توان از بروز صدمات متعدد به کابل و در نتیجه نفوذ آب به مفصل و در نهایت سوختن الکترو موتور جلوگیری نمود.

 

دسته بندی محصولات