هیتر برقی

گرمایش الکتریکی یکی از فرایندهایی است که می توان با آن انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل کرد. این روش اکنون کاربردهای زیادی دارد و در بخش هایی چون آشپزخانه ها، گرمایش آب و فرایندهای صنعتی بسیاری کاربرد دارد، هیتر برقی یکی از وسیله های الکتریکی است که می توان از آن برای تولید گرما با این روش استفاده نمود.

این محصولات برای تولید گرمای مورد نیاز دارای یک مقاومت الکتریکی قوی هستند و مانند قانون گرمایش ژول، با عبور کردن جریان برق، میزان زیادی از این انرژی را به گرما تبدیل  می کنند. اکثر دستگاه های جدید طراحی شده در این حوزه از سیم نیکروم استفاده می کنند که به عنوان عنصر فعال شناخته می شود. هیتر برقی در انواع مختلفی تولید می شود و با استفاده از سیم های نیکروم که توسط عایق های سرامیکی محافظت می شوند، می توانند گرمای بیشتری را در هنگام عبور جریان برق ایجاد کنند.

 

هیتر برقی

اما برای انتقال بهتر گرما در این محصولات، امروزه از یک فن یا سیستم خروج برودتی  استفاده می شود که می تواند گرمای تولید شده را به سمت محیط بیرونی هدایت کند. در گذشته به دلیل نبود فناوری مناسب، از این ویژگی در محصولات تولید کننده گرما به کمک انرژی الکتریکی استفاده نمی شد و از جریان همرفتی هوا برای رفع این مشکل استفاده می کردند که میزان قابل توجهی هدر رفت گرما را به همراه داشت، اما امروزه با نصب کردن یک فن یا یک سیستم خروجی مناسب، گرما به تمام محیط منتقل خواهد شد و تمام هوای محیط به صورت یکنواخت و سریع گرم خواهد شد.

انواع هیتر برقی

هیترها تنها از انرژی الکتریکی استفاده نمی کنند و امروزه انواع مختلفی از هیترهای برقی در برابر وجود دارد که هرکدام به شیوه ای این کار را انجام می دهند و برای مصارف مختلفی تولید شده اند، به عنوان مثال هیتر های برقی مادون قرمز یکی از انواع متداول این سری می باشند. در ادامه مقاله به بررسی این ابزارها خواهیم پرداخت. این محصولات در کنار نیاز به تجهیزات محافظتی نیازمند سیم افشان یا کابل افشان نیز هستند که بتوانید با آنها جریان الکتریکی موردنیاز خود را به صورت ایمن تامین کنید و برای رفع این مشکل باید به سراغ شرکت های فروش سیم و کابل بروید و تجهیزات مناسب انتقال انرژی را نیز خریداری کنید.

 

هیتر برقی مادون قرمز

حرارت تابشی مادون قرمز الکتریکی از عناصر گرمایشی مهم به شمار می رود که دمای بسیار بالایی دارند. این مدل از یک پاکت شیشه ای لامپ و یک بازتابنده برای هدایت درست انرژی خروجی از بدنه دستگاه، تشکیل شده است که می تواند گرمای تولیدی را به محیط بیرون منتقل کند.

این عنصر اشعه مادون قرمز را به کمک انرژی الکتریکی فعال می کند و آن را به بیرون ساطع می کند. توجه داشته باشید که این نوع بخاری به صورت مستقیم اشیا یا بدن انسان را گرم می کنند و در محیط هایی که امکان گرم کردن هوای محیط وجود ندارد، بسیار کاربردی است. این محصولات برای زیرزمین ها، گاراژها که گرمایش نقطه ای در آنها ایده آل است کاربرد دارند .

بخاری های تابشی بی صدا کار می کنند و بیشترین خطر آتش سوزی را نیز به دلیل نبود کنترل میزان گرمای یک جسم به دلیل متمرکز بودن گرما را به خود اختصاص داده است، پس در هنگام استفاده از آنها باید نهایت دقت را داشته باشید. در برخی از مدل های ساخته شده از این محصول سیم پیچ از نوع نیکروم نیست و در داخل بخش هسته ای هیتر برقی از سیلیس ذوب شده استفاده شده است که فرایندی مشابه با نیکروم دارد.

هیترهای برقی همرفتی

در بخاری های همرفتی که به آنها هیتر برقی معمولی نیز گفته می شود، گرما به واسطه فشرده شدن بیش از حد هوا ایجاد می شود. هوای گرم چگالی کمتری دارد و به بالا می رود به نسبت آن هوای خنک وارد دستگاه می شود. با این روش شما می توانید هوای محیط را به کمک نیروی برق گرم کنید. این بخاری ها گاهی با روغن یا یک ماده حرارتی پر می شوند. این محصولات برای گرم کردن محیط های بسته بسیار مناسب هستند. این نوع هیترها کمی صدا دارند، اما به دلیل گرمایش به صورت کلی، می توانند احتمال آتش سوزی را کاهش دهند.

هیترهای فنی

بخاری های فن دار که به آنها هیترهایی با جا به جایی اجباری نیز گفته می شود، نوعی بخاری همرفتی است که برای انتقال بهتر جریان هوا، از یک فن استفاده می کند. این نوع محصولات سر و صدای بیشتری به نسبت مدل های دیگر دارند، اما خطر آتش سوزی بسیار کمتری دارند و به دلیل وجود یک فن قوی، سرعت تولید و انتقال گرما در آنها بسیار زیاد است.

در محیط های بزرگ یا مکان هایی که نیاز است گرما به صورت یکنواخت و سریع منتقل شود، این نوع هیتر برقی بسیار کاربرد دارد. این محصولات اکنون در محیط های اداری و خانگی نیز بسیار کاربرد دارند و می توان به راحتی آنها را از انواع فروشگاه سیم و کابل تامین کرد.

هیترهای فنی

مزایای استفاده از هیتر برقی

استفاده مداوم برای گرم کردن یک محیط یا ایجاد کردن انرژی گرمایشی نقطه ای به کمک هیتر برقی به صورت طولانی مدت، کاری پرهزینه است، اما استفاده از آن به صورت جزئی و در محیط های بسته، می تواند سبب کاهش هزینه های گرمایشی شود.

این محصولات که از برق به عنوان منبع اصلی خود استفاده می کنند، می توانند در مدت کوتاهی یک محیط را کاملا گرم کنند. به عنوان مثال بخش هایی مانند اتاق ناهارخوری یا اتاق کنفرانس را می توان قبل از شروع هرکاری ابتدا گرم کرده و سپس از آن استفاده کرد. این موضوع سبب می شود تا میزان هزینه های شما در زمینه مصرف انرژی به حداقل خود برسد.

همچنین این محصولات به دلیل نداشتن سر و صدای زیاد و سوزاندن منابع اولیه، می توانند بسیار مفیدتر باشند و نیاز به انجام لوله کشی یا سیستم خروجی دود را نیز ندارند و این دو موضوع می تواند در برج ها و محیط های ساختمانی کوچک بسیار مهم باشد.

هیتر برقی صنعتی

مزایای استفاده از هیتر برقی و گرمایش الکترونیکی بسیار زیاد است. به عنوان مثال شما می توانید کنترل بهتری بر روی میزان دما و روش توزیع آن داشته باشید. استفاده از انرژی های شیمیایی، برای کنترل دما و خروج آن از منبع تولید گرما بسیار سخت است، اما در هیتر برقی این موضوع بسیار ساده انجام می شود و به کمک یک فن می توان به راحتی میزان زیادی از گرمای تولید شده را از بدنه اصلی خارج کرد.

فرایندهای گرمایش الکترونیکی به طور کلی بسیار تمیز و بی سر و صدا هستند و امکان ساخت این تجهیزات در ابعاد و اندازه های مختلف وجود دارد. از طرفی محدودیت ها و همچنین عیب های گرمایش الکتریکی در صنعت نیز شامل هزینه های بالای انرژی الکتریکی در مقایسه با استفاده مستقیم از سوخت می باشد.

همچنین هزینه های راه اندازی تولید گرمایش الکترونیکی نقطه ای به کمک هیتر مادون قرمز نیز، نیازمند داشتن زیر ساخت ها و تجهیزات زیادی است و باید یک سیستم کنترل متمرکز نیز برای بررسی و تست آنها همیشه فعال باشد.

اما امروزه بسیاری از بخش های صنعتی به دلیل وجود ویژگی های کاربردی مانند تولید گرمای نقطه ای دقیق، ابتدا میزان دما و گرما را بررسی می کنند و سپس از این روش های الکتریکی برای تولید گرمای مناسب استفاده می کنند. روش هایی مانند تولید گرما با استفاده از میدان مغناطیسی نیز امروزه در صنعت بسیار استفاده می شود و به دلیل صرفه های اقتصادی کاربرد بیشتری در صنعت پیدا کرده است.

روش های گرمایش الکتریکی شامل؛ گرمایش مقاومتی، گرمایش قوس الکتریکی، گرمایش القایی و گرمایش دی الکتریک است که تمام آنها در انواع هیتر برقی در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی و به فروش می رسند. سیمند کابل به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سیم و کابل و همچنین سیم افشان به عنوان یکی از فروشندگان بزرگ و معتبر این محصولات شناخته می شود.

هیترهای فنی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *