بررسی تخصصی سیم افشان 1 در 70

سیم افشان 1 در 70 به صورت تک رشته تولید می گردد. سطح مقطع آن۷۰ میلی متر مربع است. یعنی اگر هادی آن یک دایره باشد مساحت این دایره ۷۰ میلی مترمربع است. این نوع کابل 1 در 70 در انواع نیمه افشان، افشان مسی، آلومینیومی، دو روکشه، تک رشته، فشار ضعیف و فشار قوی در بازار موجود می باشد.

انواع کابل بر اساس هادی

کابل ها به دو گروه کلی نصب ثابت و انعطاف پذیر تقسیم می ‌شوند. وقتی نصب ثابت کابل داریم دو نوع هادی میتوان به کار برد. هادی یکپارچه و هادی رشته ای. هادی رشته ای مخصوص کلاس 2 و هادی یکپارچه مخصوص کلاس یک است. در حالت انعطاف پذیر هادی ها دو کلاس 5 و 6 دارند و هادی کلاس شش از لحاظ انعطاف پذیری در سطح بالاتری است. هادی یکپارچه از جنس آلومینیوم خالص، آلیاژ آلومینیوم، مس خالص یا مس آنیل شده روکش فلزی می باشد.

سیم افشان 1 در 70

انواع کابل 1 در 70

  • کابل مسی از نوع افشان که ولتاژی بین 600 تا 1000 ولت دارد.
  • کابل مسی از نوع نیمه افشان که ولتاژی بین 0.6 تا 1 کیلو ولت دارد.
  • کابل آلومینیومی از نوع نیمه افشان که ولتاژی بین 0.6 ولت تا 1 کیلو ولت دارد.
  • کابل مسی نیمه افشان زره دار یا بی زره که ۱۲ تا ۲۰ کیلو ولت ولتاژ دارد.
  • کابل آلومینیومی نیمه افشان آرمر دار یا بدون آرمر که ۱۲ تا ۲۰ کیلو ولت ولتاژ دارد.

در ادامه این مقاله انواع سیم افشان 1 در 70 را به صورت مختصر بررسی می نماییم. با ما همراه باشید.

کابل 1 در 70

سیم افشان 1 در 70 دو روکشه

هادی به کار رفته در این مدل سیم افشان 1 در 70 از نوع مسی کلاس پنج می باشد. عایق و روکش آن هر دو از جنس پی وی سی هستند. بالاترین دمای مجاز برای هادی این نوع کابل ۷۰ درجه سانتیگراد است. به صورت قرقره های هزار متری تولید و عرضه می گردد. روکش آن مشکی است. ولتاژ اسمی بین 0.6 تا ۱ کیلو ولت دارد و بسیار انعطاف پذیر می باشد. در حالت خم در دمای منفی ۵ تا ۵۰ درجه و در حالت ثابت در دمای منفی ۴۰ تا ۷۰ درجه این کابل قابل نصب است.

بهترین ولتاژ برای نصب این کابل دو روکشه  بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت است. ویژگی مثبت سیم افشان 1 در 70  دو روکشه امکان شکل پذیری و خمیدگی به مقدار دلخواه است. برای پریز های صنعتی که به صورت سیار نصب می شوند استفاده از این کابل بهترین گزینه است. برای سیم کشی ساختمان ها و در وسایل برقی از این نوع سیم استفاده می شود.

سیم افشان 1 در 70 تک رشته

این نوع کابل افشان ۷۰ از هادی مسی کلاس ۶ ساخته شده است. عایق آن از آمیزه ترموپلاستیک الاستومر ساخته شده است. روکش این کابل از نوع TPE است. رنگ روکش مشکی است. به صورت کلاف های ۵۰ متری تولید و عرضه می‌شود. بالاترین دمای مجاز برای هادی این کابل ۸۵ درجه سلسیوس است. این نوع کابل ولتاژ نامی بین 0.6 تا ۱ کیلو ولت دارد. انعطاف پذیری این مدل در سطح عالی است. نمونه این مدل، کابل جوشکاری است که از نوع مسی کلاس 6، عایق پلی استر و روکش لاستیک نسوز تولید می‌ شود. کابل جوشکاری 1 در 70 دارای استاندارد ملی82  ISIRI(1926) است.

سیم نیمه افشان 1 در 70 مفتولی

این سیم با علامت NYY عرضه می‌شود. هادی آن از نوع نیمه افشان مسی گرد کلاس ۲ است. از ۱۹ رشته هادی تشکیل شده است. عایق آن آمیزه ترموپلاستیک پی وی سی است. روکش آن مشکی و پی وی سی است. نهایت در دمای ۷۰ درجه سلسیوس می‌توان این کابل را به کار برد. ولتاژ نامی آن بین 600 تا ۱۰۰۰ ولت است. قطر سیم 16.1 میلی متر است. وزن این کابل ۷۹۶ کیلوگرم است. به صورت قرقره های هزار متری تولید و عرضه می‌شود. مهم‌ترین ویژگی آن هدایت الکتریکی سطح بالا است.

سیم افشان 70*1

سیم افشان 1 در 70 آلومینیومی

این نوع سیم افشان 1 در 70 وزن کمتری نسبت به سایر مدل ها دارد. قیمت آن نیز خیلی کمتر از کابل های مسی است. قطر آن 16.4 میلی متر است. در قرقره های هزار متری ارائه می‌شود. وزن این کابل حدود ۳۶۹ کیلوگرم است. روکش و عایق آن هر دو از جنس پی وی سی هستند. هادی آن از نوع نیمه افشان گرد و از جنس آلومینیوم خالص است. شناسه این نوع کابل NAYY است. ولتاژ نامی آن بین 0.6 تا 1 کیلو ولت است. بیشترین دمای مجاز برای نصب این نوع کابل 70 درجه سانتی گراد است.

کابل های معرفی شده در بالا از نوع سیم افشان 1 در 70 فشار ضعیف هستند. این مدل ها در شبکه های تک فاز ۲۳۰ ولتی و 400 ولتی سه فاز قابل نصب هستند. ولتاژ قابل تحمل توسط این مدل کابل ها حداکثر ۱ و۲ کیلو ولت است. استاندارد این کابل ها IEC60502-1 و ISIRI 3569-1 می باشد. در ادامه کابل های فشار قوی از نوع 1 در 70 را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

سیم افشان 1 در 70  مسی ۲۰ کیلو ولت

این نوع سیم افشان 1 در 70 به صورت زره دار و بدون زره ساخته می شود.  با کد شناسایی N2XSY و N2XSYRY در بازار عرضه می‌ شود. هادی آن از نوع مس گرد تابیده و فشرده شده است. عایق این کابل از جنس پلی اتیلن کراسلینک شده می باشد. شیلد به کار رفته در این کابل از سیم مسی و نوار مسی تشکیل شده است.

در نوع زره دار نوع  زره از جنس مفتول آلومینیومی است. روکش آن  قرمز و از نوع پی وی سی است. در دمای حداکثر ۹۰ درجه سانتی گراد قابل نصب می باشد. وزن آن در حالت زره دار ۲۰۸۳  است. هدایت الکتریکی خوبی دارد. در پک ‌های هزار متری  بسته بندی می‌شود. قطر آن 39.4 میلی متر است. ولتاژ نامی آن بین ۱۲ تا ۲۰ کیلو ولت می باشد.

سیم افشان 1 در 70

کابل 1 در 70

سیم افشان 1 در 70 آلومینیومی ۲۰ کیلو ولت

این نوع کابل در دو نوع آرموردار و بدون آرمور تولید می شود. عایق آن پلی اتیلن کراس لینک است. یک اسکرین فلزی از جنس نوار مسی و مفتول های مسی آن را در برگرفته است. روکش ان پی وی سی و قرمز رنگ است. دمای کار عادی این کابل ۹۰ درجه سلسیوس است. وزنی حدود ۱۳۹۰ کیلوگرم وزن دارد. نسبت به سایر کابل ها ارزان تر و سبک تر است. در بسته‌ بندی ‌های هزار متری به فروش می رسد. دارای ولتاژ نامی بین ۱۲ تا ۲۰ ولت است. کد شناسایی این کابل NA2XSY یا NA2XSYBY  است.

این دو نوع کابل فشار قوی 1 در 70 تا ۲۴ کیلو ولت را می توانند تحمل کنند. آنها دارای استاندارد ملی 3569-2 و استاندارد جهانی IEC60502-2 می باشند. علامت استاندارد روی روکش نهایی درج می شود.

جمع بندی نهایی

سیم افشان 1 در 70 در مدل های زره دار، بدون زره، مسی، آلومینیومی، آرمور دار یا بدون آرمور، مفتولی و تک رشته تولید می گردد. هر کدام از این مدل کابل های 70 دارای ولتاژ و کاربرد خاصی هستند. کابل های 1 در 70 قدرت ضعیف دارای ولتاژ نامی بین 0.6 تا 1 کیلو ولت هستند. کابل های 1 در 70 فشار قوی نیز ولتاژی بین 12 تا 20 کیلو ولت دارند. سه نوع دو روکشه، مفتولی و تک رشته از نوع ضعیف و افشان مسی و آلومینیومی از نوع فشار قوی هستند.

سیم افشان 1 در 70

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *