مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220ولت

مهندس محمدباقر پورعبداله

در مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220ولت باید این نکته را مورد نظر قرار دهیم که این دو سیستم برق رسانی هر دو اساسا عمل یکسانی را انجام می دهند ، بدین معنی که توانی را ایجاد می کنند که خروجی های برقی را فعال نمایند.

رابطه توان بدین صورت است: جریان × ولتاژ = توان ، که در آن جریان برحسب آمپر بیان  می شود . در صورتی که برق رسانی 220ولت به کار گرفته شود ، جریان کمتری در مقایسه با سیستم برق رسانی 110ولت مورد نیاز می باشد.

توان را برحسب واحد وات می سنجند . بنابراین برای دستیابی به 900وات برق، 1/4 آمپردر سیستم برق رسانی 220ولت لازم است ، در حالی که در سیستم برق رسانی 110ولت تقریبا 2/8 آمپر جریان مورد نیاز خواهد بود.

  • نکات ایمنی

در حالی که ولتاژ و آمپر بالا هر دو قادرند در صورت وقوع شوک الکتریکی خطرناک باشند. اما باید توجه داشت که مقدار جریان لازم برای شوک مرگ آفرین مقداری کم و در حد 80 میلی آمپر است.

مقایسه سیستم کابل کششی
مقایسه سیستم کابل کششی

بنابراین جریان بالاتر می تواند در مقایسه با ولتاژ بالاتر خطر بیشتری داشته باشد ، اما چون ولتاژ و جریان بطور مستقیم باهم رابطه دارند (در شرایطی که مقاومت یکسانی در نظر گرفته شود) ، کار با سیستم برق رسانی 110ولت ایمن تر در نظر گرفته می شود زیرا ولتاژ کمتری را به کار می برد و بدین ترتیب در مقایسه با سیستم برق رسانی 220ولت عبور جریان در حد نصف خواهد بود .

هر چند با توجه به موارد فوق این نکته واقعیت دارد که سیستم 220ولت برای تامین توان مشابه به نصف جریان سیستم 110ولت نیاز دارد ، اما با این وجود می تواند جریان بسیار بیشتری را عبور داده و خطر بالاتری در آسیب رسانی جدی در پی داشته باشد .

منازل مسکونی در ایالات متحده از هر دو سیستم برق رسانی 110 و 220ولت بهره می برند . پریزهای برق معمولی که در خانه ها وجود دارند به برق110ولت مجهز می باشند . در حالی که تنها تعدادی محدودی از پریزها دارای خروجی برق 220ولت می باشند . هر دو خروجی دارای اتصال به زمین هستند بنابراین ذاتا از نظر ایمنی تجهیز شده اند . با این وجود خصوصا در هنگام کار با برق 220ولت باید جوانب احتیاط مورد نظر قرار گیرد.

  • لوازم برقی 110ولت و 220ولت

در حالی که اغلب لوازم برقی شامل وسایل الکترونیکی قابل حمل و اکثر وسایل برقی با برق 110ولت کار می کنند ولی برخی از آنها به برق 220ولت نیاز دارند . وسایل برقی نظیر  خشک کن ها ، اجاق های برقی ، ابزاربرقی با توان بالا،کمپرسورها به برق 220ولت نیاز دارند.

  • اصول کابل کششی در سیستم های 220و 110ولت

کابل کششی معمول 110ولت به سه سیم مختلف نیاز دارد: فاز ، نول و ارت . در سیستم کابل کششی 220ولت امکان استفاده از دو گزینه سه یا چهار سیم وجود دارد. سیم های قرمز و مشکی در برق 220ولت هر یک 110ولت برق دارند و سیم سبز به عنوان سیم ارت در نظر گرفته می شود.در حالت چهار سیم یک سیم سفید نیز وجود دارد که سیم نول یا مشترک نامیده می شود.

هنگامی که کار سیم کشی به پایان رسید ، پریز های برقی 110ولت و 220ولت را برای شناسایی از یکدیگر متفاوت در نظر می گیرند.پریزهای استاندارد 110ولت برای خروجی های سه شاخه ساخته می شوند که سوراخ وسط آن برای ارت است. دو سوراخ دیگر دارای ابعاد متفاوت می باشند و بدین ترتیب تنها به یک طریق می توان سه شاخه را داخل پریز کرد.در برق 220ولت پریزها دارای 3یا4 سوراخ می باشند.

هنگام کابل کشی و برق رسانی 220ولت به منزل ، باید به ارتباط بین جریان برحسب آمپر با ولتاژ سیم مورد نظر برای دستیابی به توان لازم جهت فعال سازی خشک کن ها ،ابزار های برقی و غیره توجه نمود . همچنین باید فیوز های مختلف با آمپر مناسب به کار گرفته شود.

در نگاه اول تفاوت بین برق 110و 220ولت ممکن است پیچیده به نظر برسد ، ولی به خاطر داشته باشید که این دو سیستم در واقع دو روی یه سکه اند . هدف هر دو سیستم برق رسانی به خروجی مورد نظر است و تفاوت اصلی در آن است که برخی از وسایل برقی خاص و گروهی از ابزارها باید به پریزی متصل شوند که توان خروجی بالاتری دارند.

مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220ولت
مقایسه سیستم کابل کششیمقایسه سیستم کابل کششی

با جریان برقرار شده در منزل ، باید مقدار ولت افزایش یابد تا توان مورد نظر را فراهم سازد ، که این کار با سیستم برق 220ولت تامین کننده توان مورد نیاز خواهد بود . همچنین برق220ولت از نقطه نظر جریان مصرفی دارای بهره وری بالاتری است زیرا برای تامین توان یکسان با افزایش ولتاژ به جریان کمتری نیاز دارد و همانگونه که قبلا گفته شد این افزایش جریان به معنایی افزایش خطرات ایمنی برق 220ولت نسبت به 110ولت است .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *