نحوه تهیه امولسیون مورد استفاده در کشش هادی سیم و کابل

برای تهیه امولسیون مورد استفاده در ماشین های کشش سیم و کابل لازم است که ابتدا مخزن ماشین کشش و یا مخزن سیستم گردش روغن کشش با استفاده از آب شرب ( دارای سختی کم ) با درجه حرارت حدود 12 تا 35 درجه سانتیگراد ( و به توصیه برخی درجه حرارت بین 38 تا 43 درجه سانتیگراد ) پر شده و سیستم گردش امولسیون را فعال نمود سپس روغن غلیظ که کاملا ” مخلوط شده و دارای درجه حرارتی بیش از 20 درجه سانتیگراد است را به آرامی و به تدریج به مخزن دارای آب اضافه می گردد .

باید به این نکته توجه داشت که اگر ماشین کشش به سیستم تصفیه کننده Cyclone  و یا فیلتر نواری مجهز می باشد از آنها در طول آماده سازی امولسیون یا طی چند روز نخست استفاده نشود چون اولا” به علت تازه بودن روغن ذرات مس در امولسیون وجود ندارد دوما” اینکه استفاده از این سیستم ها باعث نفوذ حجم زیادی هوا به داخل روغن و ایجاد کف می گردد . همچنین ممکن است مواد ضد کف موجود در روغن نیز پیش از آنکه درجه حرارت امولسیون به 40 درجه سانتیگراد برسد توسط فیلترهای نواری از آن جدا گردد .

 

کشش هادی سیم و کابل

 

 

در ماشین های کشش که فلکه های آن در داخل امولسیون قرار دارند می بایستی این فلکه ها حین تهیه امولسیون با سرعت کم در حال گردش باشند .

نکات مورد توجه در تهیه امولسیون از نظر کارشناسان

در زمان تهیه تهیه امولسیون می بایستی بصورت پیوسته میزان چربی آنرا تعیین نمود تا به درصد لازم دست پیدا کرد . برخی از کارشناسان توصیه می کنند که ابتدا ماشین کشش را با امولسیونی حاوی حدود نصف درصد چربی لازم راه اندازی نمود زیرا این عمل از ایجاد کف به دلیل تازه بودن امولسیون جلوگیری می نماید .

 

نحوه تهیه امولسیون مورد استفاده در کشش هادی سیم و کابل

بنا بر نظر این گروه از کارشناسان به دلیل ایجاد کف در امولسیون تازه ناشی از بالا بودن غلظت روغن و کفایت خاصیت روانکاری (  با توجه به نوبودن امولسیون  ) بهتر است برای تهیه آن به میزانی روغن به آب اضافه گردد که مقدار مختصری کف در ماشین و مخازن مشاهده شود . در این زمان بایستی افزودن روغن متوقف و دستگاه جهت عملیات نازک کاری راه اندازی گردد .

با افزایش ذرات مس و از بین رفتن کف مجددا” بایستی افزودن روغن و آب نیمه گرم را تا جایی که درصد چربی مطلوب ایچاد گردد ادامه داد .

باید به این نکته توجه داشت که برای بالا بردن کیفیت روانکاری و نیز گرمازدائی امولسیون ، مخازن می بایستی حاوی مقدار قابل توجهی از امولسیون باشد به عبارت دیگر حجم امولسیون نبایستی بدلیل میزان چربی آن محدود گردد .

همچنین یکی دیگر از روشهای جلوگیری از تشکیل کف در امولسیون تازه ، اضافه نمودن حدود 10 درصد از امولسیون کهنه می باشد .

نگهداری و انبار امولسیون چگونه انجام میشود ؟

نگهداری و انبارش روغن مورد استفاده در امولسیون نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است . روغن های مورد استفاده در فرآیند کشش هادی سیم و کابل  عمدتا” در بشکه های فلزی توسط تامین کنندگان عرضه می گردد . برای جلوگیری از صدمه دیدن روغن ، این بشکه ها نبایستی در فضای باز انبار گردد . گرما و تابش آفتاب و همچنین سرما و درجه حرارت زیر صفر باعث کاهش عمر روغن کشش می گردد . از این روی توصیه می شود که همواره روغن ها را در فضای سرپوشیده نگاه داری نمود .

در عین حال سیستم انبار داری بایستی به گونه ای باشد که همواره روغن قدیمی تر زودتر مورد استفاده قرار گیرد . توصیه می گردد که بشکه ها را قبل از مصرف کاملا” تکان داده تا در صورت ته نشین شدن مواد روغن مجددا” مخلوط گردد .

کشش هادی سیم و کابل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *