کابل های کواکسیال

 

یکی از مهمترین بسترهای انتقال سیگنال و داده در پروژ های شبکه مخابراتی و محیط های دیگر، کابل کواکسیال   ” Coaxial Cable  ” و یا کابل هم محور می باشد. این نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال داده های مختلف به کار گرفته شده اند. در این نوع کابل ها دو سیم تشکیل دهنده یک زوج، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از یک سیم در مرکز کابل و یک لایه مسی بافته شده ” اسکرین ” در اطراف آن تشکیل می گردد. در کابل های کواکسیال عایقی پلیمری دو هادی را از یکدیگر جدا می کند.

 

کابل کواکسیال چیست ؟

کابل کواکسیال یا کابل هم محور که به انگلیسی   Coaxial cable نیز  نامیده می شود ، کابلی است دارای یک رسانای داخلی  ” هادی ”  که توسط عایقی از جنس پلیمر   ” عمدتا پلیمر پلی اتیلن ”  پوشش گردیده است.  بر روی عایق لایه مسی بافته شده ( اسکرین ) قراردارد که هدف استفاده از آن حذف میدان های الکتریکی خارج از کابل می باشد. همه این اجزاتوسط لایه ای پلیمری عمدتا” از جنس پی وی سی روکش   می گردند.

این کابل ها برای انتقال فرکانس صوتی خصوصا” گیرنده ها و فرستنده ها ، کامپیوتر و ارتباطات رادیو و تلویزیونی مناسب می باشند .

کابل های کواکسیال

کاربرد کابل کواکسیال

از کابل کواکسیال در مسافت های بلند برای ایجاد ارتباط بین شبکه های رادیویی ، شبکه های تلویزیونی و شبکه های تلفنی  و از کابل کواکسیال کوتاه برای ارتباط بین تجهیزات تصویری خانگی و اندازه گیری الکترونیکی و از کابل کواکسیال میکرو در تجهیزات نظامی و دستگاه های اسکن مافوق صوت استفاده می گردد.

البته اغلب از این کابل جهت حمل سیگنال از آنتن به گیرنده، از ایستگاه تلویزیونی به  گیرنده های تلویزیون و از دکل رادیویی به گیرنده رادیویی و موارد مشابه استفاده می شود.

 

 

 

انواع کابل کواکسیال

انواع کابل های کواکسیال بر مبنای امپدانس، قطر و نیاز مربوطه دسته بندی  شده اند. بر این اساس انواع کابل های کواکسیال مطابق با الزامات استاندارد  JIS 3501   و بر اساس مشخصه امپدانس  ( امپدانس الکتریکی مقدار مقاومتی است که تحت یک اختلاف پتانسیل در برابر جریان الکتریکی ظاهر می‌شود. مقدار امپدانس یک عدد حقیقی یا مختلط است که بنابر قانون اهم از نسبت ولتاژ به جریان به دست می‌آید. امپدانس با نماد Z نمایش داده می‌شود. ) به کابل هایی با امپدانس 50 و 75 اهم تقسم بندی می شوند.

 

 

استاندارد مرجع کابل کواکسیال

کابل های کواکسیال عمدتا”بر اساس الزمات استاندارد JIS C 3501  طراحی و تولید می گردند.

 

خرید کابل کواکسیال

 

مصرف کنندگانی که خرید کابل کواکسیال با هادی مسی را نسبت به خرید کابل کواکسیال با هادی آلومینیومی و یا هادی آلومینیومی پوشش شده با مس ترجیح می دهند هرچند در بدو امر هزینه بیشتری پرداخت می کنند اما در دراز مدت این انتخاب موجب افزایش طول عمر کابل و کارائی بهتر آن می گردد.

همچنین به هنگام خرید کابل کواکسیال می بایستی مواردی را مد نظر قرار داد :

 1- در انتخاب نوع کابل کواکسیال برای استفاده جهت انتقال تصویر یا صوت می بایستی فاصله  بین تجهیزاتی که قرار است از طریق کابل کواکسیال به بکدیگر متصل گردند مد نظر قرار گیرد.

2- در صورت انتقال کابل برق منبع تغذیه از کنار کابل کواکسیال ، بهتر است از کابل های کواکسیال با شیلد دو لایه استفاده گردد  تا از تاثیر میدان مغناطیسی بر عملکرد کابل جلوگیری گردد.

3- جهت انتقال سیگنال در فواصل بالا حتما می بایستی از کابل کواکسیال مسی استفاده شود .

 

قیمت کابل کواکسیال

نوع مواد اولیه مصرفی در قیمت فروش کابل کواکسیال تاثیر مستقیم خواهد داشت . در حال حاضر در بازار سیم و کابل ایران کابل های کواکسیال به انواع مختلف از جمله کابل کواکسیال با هادی مسی، کابل کواکسیال با هادی آلومینیومی و کابل کواکسیال با هادی CCAM تولید و عرضه می گردد. قطعا” قیمت کابل کواکسیال با هادی مسی از سایر انواع آن گرانتر خواهد بود . همچنین کیفیت مواد پلیمری استفاده شده در تولید کابل کواکسیال در قیمت عرضه این محصول نقش بسزایی دارد.

 

بهترین کابل کواکسیال

بدون شک تولید کنندگان معتبر سیم و کابل که کیفیت محصولات خود را بر کمیت ترجیح  می دهند صرفا” کابل کواکسیال با هادی و اسکرین مسی را تولید و توصیه  می نمایند . از این روی بایستی گفت بهترین نوع کابل کواکسیال کابل هایی از این دست می باشد.

کابل های کواکسیال با هادی  آلومینیومی  و یا کابل های کواکسیال با هادی آلومینیومی  روکش شده با مس یا CCAM به دلیل ترکیب هادی با اکسیژن و به عبارتی دیگر اکسید شدن این فلزات ، دچار گسیختگی و درنهایت تضعیف سیگنال و یا عدم نمایش تصویر می گردند. به همین دلیل  کابل های کواکسیال با هادی غیر از مس بدلیل کیفیت بسیار پایین آنها به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

فروش کابل کواکسیال

در ایران شرکت های بسیاری در زمینه تولید و فروش کابل کواکسیال فعالیت دارند اما نکته مهم در این بین کیفیت کابل های کواکسیال عرضه شده می باشد. برخی از تولید کنندگان جهت کاهش قیمت تمام شده از آلومینیوم  و یا هادی آلومینیومی پوشش شده با مس جهت هادی و اسکرین کابل های کواکسیال استفاده می نمایند که این امر به دلایل ذکر شده در بخش های قبلی منجر به افت شدید کیفیت کابل کواکسیال و کاهش طول عمر آن می گردد. از این روی فروش کابل کواکسیال با مشخصات اینچنینی بیشتر توسط تولید کنندگان غیر معتبر صورت می پذیرد.

 

کابل RG – 59

هانگونه که بیان شد کابل های کواکسیال با امپدانس 75 اهم  جهت انتقال سیگنال تلویزیون و نیز تلویزیون کابلی به داخل و خارج از خانه استفاده می شود.

این کابل ها عمدتا” دارای اسکرین با پوشش 60 درصد بر بروی لایه عایقی می باشند.

اما  کابل های RG  گونه ای از کابل های کواکسیال می باشند که جهت انتقال سیگنال دوربین های مداربسته و نیز  در برنامه های ویدئویی حرفه ای استفاده می شوند . کابل های RG  سیگنال های ویدئویی آنالوگ یا سیگنال دیجیتال  SDI  را انتقال می دهند . در کابل های RG علاوه بر اختلاف قطر هادی مرکزی با قطر هادی مرکزی کابل های کواکسیال ، جهت بهبود ثبات امپدانس پوشش شیلد نیز در حدود  95٪ می باشد.

کابل RG-59 یک نوع خاص از کابل های کواکسیال است که اغلب برای انتقال سیگنال های ویدئویی کم قدرت و سیگنال های RF استفاده می شود. کابل RG-59 دارای امپدانس 75 اوهم و ظرفیت حدود     60pF / m  می باشد.

کابل RG-59 اغلب جهت انتقال فرکانس های ویدئویی پایه مورد استفاده قرار می گیرد البته ممکن است از کابل RG-59 جهت انتقال فرکانس های پخش نیز مورد استفاده قرار گیرد اما در این کاربرد تلفات فرکانس در متراژهای بالا زیاد می گردد.

 

 

مشخصات کابل کواکسیال

ساختار کابل کواکسیال

هادی : مس آنیل شده تک مفتولی یا تابیده شده منظم ، ساده یا قلع اندود .

عایق : آمیزه پلی اتیلن  به صورت جامد یا فوم .

اسکرین : سیم مسی ساده یا قلع اندود به صورت بافت به همراه نوار آلومینیوم فویل .

روکش : آمیزه PVC ویژه .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *