انواع سیم و کابل

 

 

انواع سیم و کابل : سیم و کابل به عنوان بخش مهمی از سیستمهای انتقال انرژی بر اساس ویژگی های مختلف از جمله نوع و جنس هادی ، استاندارد مرجع و به طبع آن ولتاژ بهره برداری ، نوع استفاده و …. تقسیم بندی می گردندکه در این مبحث به تعدادی از این ویژگی ها خواهیم پرداخت .

انواع سیم و کابل

هادی

همانگونه که می دانیم هادی قسمتی از سیم و یا کابل است که وظیفه هدایت جریان برق را بر عهده دارد . از لحاظ جنس هادی های مورد استفاده در سیم و کابل می تواند از جنس مس ، آلومینیوم ، آلیاژ آلومینیوم و ….. باشد و به طبع آن سیم و کابل هایی با هادی مس و … تقسیم بندی می گردند .

بایستی توجه داشت که بر اساس الزامات مندرج دراستاندارد ملی ایران شماره 3084 و نیز الزامات استاندارد بین المللی   IEC   60228 جنس هادی افشان یا انعطاف پذیر گروه 5 می بایستی فقط از فلز مس  بوده و استفاده از فلز آلومینیوم در هادی سیم و کابل فقط برای هادی های مفتولی و نیمه افشان از سطح مقطع 10 میلی متر و به بالا مجاز شناخته شده است .

هادی ها بر اساس ساختار انواع مختلفی دارند که به شرح زیر می باشند :

  • هادی تک مفتولی ( کلاس یک )
  • هادی نیمه افشان یا تابیده منظم ( کلاس دو )
  • هادی انعطاف پذیر یا افشان ( کلاس پنج یا شش )

ویژگی ساختار هادی نیز در برخی مواقع مبنای تقسیم بندی سیم و کابل های مختلف قرار می گیرد . بر این اساس سیم و کابل با انواع سیم و کابل مفتولی یا سیم و کابل خشک ، سیم و کابل نیمه افشان و سیم و کابل افشان یا انعطاف پذیر دسته بندی می گردند .

سیم و کابل تک مفتولی یا سیم و کابل خشک

این نوع از محصولات دارای هادی های تک مفتولی می باشند که فقط یک مفتول دارد. این هادی دارای کمترین انعطاف پذیری است ولی در مقایسه با هادی انعطاف پذیر ( هادی افشان ) قابلیت هدایت جریان برق آن بالاتر است.

 

انواع سیم و کابل

سیم های با هادی تک مفتولی برای استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق مناسب است . به کارگیری این سیم ها در لوله ها و زیر گچ مجاز است . همچنین کابل های مفتولی یا کابل های خشک برای مصارف صنعتی و کابل کشی داخل ساختمان مناسب است و می توان آنها را در محیط های خشک ، آبدار و مرطوب و نیز مکانهای بسته و باز و همچنین در آجرکاری و بتن به کار برد .

سیم و کابل با هادی نیمه افشان یا تابیده منظم

این نوع از محصولات دارای هادی نیمه افشان، تابیده منظم، استرند شده می باشد . این نوع از هادی ها شامل تعدادی مفتول است که به طور منظم به هم تابیده می شوند. این هادی ها می توانند به صورت فشرده یا غیر فشرده باشند.

در حالت غیر فشرده تعداد مفتول های هر هادی می تواند 7، 19، 37، 61 و …. باشد. از نظر  انعطاف پذیری ،  این هادی بین دو نوع هادی تک مفتولی و هادی انعطاف  پذیر (هادی افشان) است . قابلیت جریان برق آن با توجه به مقاومت الکتریکی یکسان با هادی گروه یک مشابه است.  معمولاً در کابل های نصب ثابت، هادی های تا و خود سطح مقطع mm210 به صورت تک مفتولی یا نیمه افشان و بالاتر از آن به صورت نیمه افشان تولید می شود.

انواع سیم و کابل

 

سیم و کابل با هادی انعطاف پذیر یا افشان

این نوع از محصولات دارای هادی انعطاف پذیر ( هادی افشان ) است . تعداد مفتول های این نوع هادی از گروه دو بیشتر است ولی قطر رشته های آن از نوع یک و دو کمتر است. لذا انعطاف پذیری این نوع هادی بالاتر است. متاسفانه علی رغم مقاومت الکتریکی بالای تعیین شده برای این هادی، در ایران مصرف بسیار بالایی در ساختمان پیدا کرده است. هادی  این دسته را به دو گروه پنچ و شش تقسیم بندی می کنند که هادی گروه شش انعطاف پذیری بیشتری نسبت به هادی گروه پنج دارد.

 

انواع سیم و کابل

در برخی مواقع کابل های با هادی از مقطع 15 به بالا بر اساس شکل هادی تقسیم بندی می گردند . عموما هادی ها به سه شکل تولید می گردند :

1) هادی گرد : معمولاً کابل های نصب ثابت تا سطح مقطع و خود mm235 را به صورت گرد تولید می کنند .

2) هادی سکتور : یک نوع هادی شکل دار و به صورت قطاعی از دایره است. معمولاً کابل های مفتولی از سطح مقطع mm250 و به بالا، به صورت سکتور تولید می شود.

3) هادی فشرده شده : به روش عبور هادی از قالب یا به روش نورد کردن، قطر هادی تابیده را کاهش می دهند، هادی فشرده تولید می شود.

سیم و کابل | عکس سیم و کابل

 

کابل های سکتور :

این نوع از کابل های چند رشته با هادی سکتور ( قطاعی ) گروهی از کابل ها می باشند که  برای تامین انرژی الکتریکی  در فضای باز ، زیر خاک ، درون آب ، داخل ساختمان ، کانال های کابل کشی ، نیروگاه ها ، مصارف صنعتی ، در مراکز توزیع و نیز شبکه های مصرف و در جایی که احتمال صدمات مکانیکی به کابل وجود ندارد به کار می رود .

سکتور یا قطاع بخشی از یک دایره کامل است که از یک سو به محیط دایره با طول کمان مشخص و از سویی دیگر همانند مثلث به مرکز دایره ختم می شود که در قسمت مرکزی زاویه ای را تشکیل می دهد که اندازه آن به تعداد و سطح مقطع هادیها بستگی دارد .

انواع سیم و کابل

در برخی مواقع سیم و کابل و علی الخصوص کابل ها بر اساس نوع استفاده تقسیم بندی می گردند که در این میان سیم و کابل ساختمانی ، کابل های قدرت و کابل های ابزار دقیق از عمومیت بیشتری برخوردار می باشند .

سیم و کابل ساختمانی

ساختمان های کوچک از برق تک فاز و خانه های بزرگ تر از برق سه فاز استفاده می کنند. تجهیزات مصرف کننده عمده برق ساختمان در آشپزخانه و موتورخانه قراردارند .

در حالت کلی سطح مقطع کابل برق از تیر تا کنتور ورودی ۶ میلیمتر مربع می باشد به همراه یک رشته سیم ارت با سطح مقطع ۲۵ میلیمتر مربع که با نظر شرکت توزیع نیروی برق تعیین می گردد .

سطح مقطع سیم ارت تابلوی های تقسیم هر واحد ۶ میلیمتر مربع است . در سیم کشی ساختمان معمولا” برای هر قسمت سیم و کابل ساختمانی با سطح مقطع هادی به شرح زیر به کار برده می شود :

–  سیم های به کاربرده شده در ساختمان برای روشنایی: سطح مقطع ۱٫۵ میلی متر

–  سیم های به کار برده شده برای پریز ساختمان: سطح مقطع ۲٫۵ میلی متر

–  سیم های به کار رفته به عنوان سیم های اصلی برق: سطح مقطع ۴ میلی متر

–  سیم های به کار رفته برای راه اندازی کولر آبی: سطح مقطع ۲٫۵ میلی متر

–  سیم های به کار رفته برای راه اندازی کولر گازی: سطح مقطع ۴ میلی متر

کابل ابزار دقیق

در صنعت تجهیزات و عملگرهایی وجود دارند که با دریافت سیگنالهای ویژه تغییر وضعیت داده یا کار پیش بینی شده ای را انجام می دهند. گروهی از این تجهیزات را ابزار دقیق می نامند. کابل ابزار دقیق مسیری مطمئن و ایمن را برای تبادل سیگانالهای یاد شده مهیا می کند.

ابزارها و دستگاه ها بسیار متنوع هستند و حساسیت یا اثر گذاری آنها متغیر است و در شرایط متفاوتی کار می کنند. با توجه به نوع تجهیزات، شرایط محیطی و دیگر فراسنج های الکتریکی، مغناطیسی و مکانیکی نسبت به انتخاب نوع مناسب کابل ابزار دقیقاقدام می شود .کابل ابزار دقیق وظیفه مهمی در کارخانه ها ، پالایشگاه ، نیروگاه ، پست برق، پتروشیمی و دیگر صنایع دارد.

 

 انواع سیم و کابل

انواع سیم و کابل انواع سیم و کابل انواع سیم و کابل انواع سیم و کابل

انواع سیم و کابل انواع سیم و کابل انواع سیم و کابل انواع سیم و کابل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *