سیم مسی

امروزه فلزاتی همچون نقره ، مس ، آلومینیوم ، سرب و فولاد به اشکال مختلف در ساختمان کابل مورد استفاده قرار می گیرند . بررسی ها گویای این نکته است که مس و آلومینیوم بهترین رساناهای شناخته شده می باشند .

در این بین مس بدلیل غلطک پذیری آسان در کنار رسانایی عالی به عنوان بهترین رسانا در پنجاه سال اخیر   بی رقیب بوده است .

 

 

سیم مسی
سیم مسی

 

امروزه در سیم و کابل های مختلف از مس به عنوان هادی بهره گرفته می شود . در این میان مقاطع کمتر از 10 میلی متر مربع بیشتر یک تکه و مقاطع فراتر از آن از رشته سیم های نازک مسی به هم تابیده و کلاف ساخته می شوند .

با یستی توجه داشت که مقطع رسانا در اصل نه به روال هندسی بلکه به صورت مقطع موثر برقی تعیین و عنوان می گردد . در حقیقت مقطع رسانا بر پایه سنجش مقاومت تعیین می گردد . همچنین اگر مس بر ماده عایق اثر نامناسب بگذارد لازم خواهد بود تا مس با پوششی از قلع اندود گردد .

تنها جنبه ناسازگار استفاده از مس به عنوان رسانا ، نوسانات ناگهانی و بدون پیش بینی قیمت آن در بازار عرضه و تقاضاست .

یکی از انواع محصولاتی که از مس یه عنوان هادی در آنها بهره گرفته می شود سیم های مسی می باشد .

جالب است بدانیم که سیم های روکش دار در ابتدا از کارخانه کابل C.E.E.M فرانسه وارد ایران می گردید و نام این کارخانه در زبان فرانسوی س دوزم ( سیم ) خوانده می شد لذا واژه سیم در ایران رواج یافت .

این سیم های وارداتی بیشتر تک رشته بوده و برای انشعات به مشترک و سیم کشی داخلی به کار می رفتند .

در هر حال همانگونه که بیان گردید یکی از انواع محصولاتی که از مس به عنوان هادی در آن بهره گرفته می شود سیم های مسی هستند .

سیم های مسی بر اساس شکل هادی به انواع زیر تقسیم بندی می گردند :

  سیم های انعطاف پذیر یا افشان که در ساختار آنها از هادی گروه پنج استفاده می گردد . این نوع سیم ها برای نصب درون لوله ها و زیر و روی گچ و نیز قرار گیری در لوله های خرطومی مناسب است .

به کارگیری این نوع سیم ها برای نصب مستقیم روی سینی کابل ، کانال کابل کشی و مخازن مجاز نیست .

سیم های نصب ثابت که در ساختار آنها از هادی گروه یک ویا دو استفاده می گردد . این نوع سیم ها جهت استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده ها ی برق مناسب است .

به کارگیری این سیم ها در لوله ها و زیر گچ مجاز است .

سیم های با هادی تابیده منظم (گروه 2) را می توان به عنوان اتصالات تابلوهای کنترل ، در ساخت دسته سیم و نیز الکترونیک صنعتی به کار برد .

  • سیم های سخت هوایی که هادی آنها از نوع مس سخت کشیده تابیده شده به صورت منظم بوده و برای توزیع جریان برق در خطوط هوایی به کار می روند .

با یستی توجه داشت که در تولید هریک از سیم های مسی فوق می بایستی الزامات استاندارد مربوطه لحاظ گردد . همچنین این گونه از محصولات جهت کار در محدوده ولتاژی مشخص طراحی و تولید می گردند می گردند .

سیم های مسی انعطاف پذیر و نصب ثابت عمدتا” دارای ولتاژ کار سیم های دارای ولتاژ نامی 750/450 ولت و یا 500/300 ولت می باشند .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *