ساختار کابل

کابل ها با توجه به ولتاژی که باید به آن متصل می شوند و با توجه به مکان هایی که باید در آن نصب گردند به روش های مختلف و ساختارهای متفاوت تولید می شوند . بالطبع کابل های فشار ضعیف که برای جریان های ولتاژی کم تولید  می شوند از ساختمان ساده تری نیز نسبت به کابل های با جریان زیاد برخوردارند .

جنس اکثر هادی های به کار رفته در کابل ها از نوع فلز مس بوده و لایه های عایق و روکش آنها نیز بسته به نوع مصرف و کارایی آنها در بیشتر موارد عمدتا” از نوع پلیمر پلی وینیل کلراید یا همان PVC  می باشد  . به کابل هایی که عایق آنها از جنس پلی وینیل کلراید می باشد اصطلاحا” پروتودور گفته می شود .

مزایا و محاسن بسیار زیاد کابل های پروتودور باعث گردیده است که بهره گیری از این محصولات به صورت روز افزونی افزایش یابد . برخی از محاسن این نوع از کابل ها عبارتست از :

  • کابل کشی با شعاع خمش کم
  • وزن نسبتا” پایین
  • عدم وجود مواد مذاب روغنی در ساختمان کابل که استفاده از آن را در مواقع وجود تغییر ارتفاع ممکن می سازد .
  • در هنگام استفاده از کابل هایی با ولتاژ 6/0 تا 1 کیلوولت در داخل ساختمان نیازی به استفاده از قیف کابل نمی باشد همچنین در مورد کابل های پروتودور ذکر این نکته ضروری است که این نوع کابل ها خود خاموش شونده بوده و در هنگام حریق و آتش سوزی باعث هدایت آتش نمی گردند و در برابر انواع مواد شیمیایی تخریب کننده عایق کابل دارای مقاومت خوبی بوده و از ثبات و پایداری خوبی نیز برخوردارند و در برابر عوامل مختلف جوی به خوبی از خود مقاومت نشان می دهند . همچنین بر روی این کابل ها کپک نیز دیده نمی شود .

ساختار کابل

این نوع از کابل ها برای مناطق گرمسیری با گرمای بالا نیز پایداری خوبی از خود نشان داده و به همین جهت امروزه بنا بر دلایل گفته شده و مزایای مناسب آن و با توجه به قیمت مناسب این محصولات نسبت به سایر کابل ها استفاده از آن در همه جا فراگیر شده است .از کابل های پروتودور یا   NYY در کارخانجات و حتی مصارف خانگی و شبکه های برق بطور فراوان استفاده می گردد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *