ساختمان عمومی و پیوند فلزات مورد استفاده در سیم و کابل

 

از نظر تولیدی ، فلزات مهمترین دسته مواد هستند . اکثر مواد شکل دادنی فلزی هستند . در ساختمان بسیاری از محصولات از جمله سیم و کابل ،  ماشین آلات و… ، فلز به کار میرود .

بیش از 50 عنصر شناخته شده در طبقه فلزات هستند و در حدود 40 فلز اهمیت تجاری دارند .

فلزات برخی خواص مشخص و مختص به خود دارند . این مشخصات در مقایسه با غیر فلزات شامل :

  • استحکام
  • قابلیت زیاد گرما و برق
  • جلا
  • قابلیت تغییر شکل زیاد بدون شکست
  • جرم ویژه نسبتا ً زیاد

هستند . ولی برخی فلزات دارای خواصی غیر از این مشخصات کلی هستند ، مثلا ً جیوه استحکام ندارد .

ساختمان بلورین بیشتر به فلزات و سنگهای معدنی مربوط میشود . در این ساختمان اتمها به صورت شبکه های منظم هندسی به نام شبکه های فضایی قرار می گیرند . در هر مورد تعداد مشخصی اتم جهت تشکیل یک سلول واحد ساختمانی لازم است . در ساختمان بی شکل مانند شیشه طرز قرار گرفتن اتمها به نظم و ترتیب ساختمان بلورین نیست .

هنگامی که فلزات در اثر سرد شدن جامد میشوند بلافاصله به صورت متبلور در می آیند یعنی اتمها در موقعیت های منظم شبکه های بلورین قرار می گیرند . بیشتر فلزات فقط به یک صورت متبلور میشوند ولی تعداد کمی از فلزات در حالت جامد دو نوع شبکه بلورین دارند که به این فلزات چند گونه می گویند . جالب ترین نمونه چند گونگی در فلزات آهن است که به همین دلیل از مهمترین فلزات است .

پیوند فلزی

با این که فلز را نمی توان به سادگی و دقت تعریف کرد ولی پیوند فلزی نتیجه این حقیقت است که چنانچه اتمی دارای تعداد کمی الکترون ظرفیت باشد میتوان به سادگی آن الکترونها را از اتم جدا کرده و بقیه الکترونها توسط نیروی زیادی که از هسته بر آنها وارد میشود ، نگه داشته میشوند . نتیجه ساختمانی از یونهای مثبت و الکترونهای آزاد است .

 

 

ساختمان عمومی و پیوند فلزات مورد استفاده در سیم و کابل
ساختمان عمومی و پیوند فلزات مورد استفاده در سیم و کابل

 

 

الکترونهای ظرفیت آزادانه در میان این یونها در حرکتند و گاهی آنها را  گاز الکترونی یا ابر الکترونی می نامند .

چون الکترونهای ظرفیت فلزات در مقایسه با الکترونهای ظرفیت غیرفلزات از هسته های خود دور هستند در معرض نیروی جاذبه هسته های مجاور بوده و این امر ممکن است دلیل حرکت زیاد الکترونها در لا به لای یونها باشد . قابلیت هدایت زیاد گرما و برق و جذب نور به علت همین حرکت زیاد الکترونها است .

پیوند فلزی بین اتمهای مشابه برقرار میشود ولی پیوند یونی بین اتمهای متفاوت است و ممکن است به بیش از یک صورت پیوند یابند .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *