خطرات ناشی از اتصال به زمین نامناسب تجهیزات

سیستم الکتریکی که به طور صحیح به زمین متصل نشده باشد خطرناک است . اکثر تخطی های رایج از معیارهای اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای ، اتصال نامناسب به زمین تجهیزات و مدارها می باشد .

اجزای سیستم های برقی که با آنها تماس داریم ( صفحه کلیدها ، وسایل سیستم های روشنایی سقف ، لوله های سیم پوش و … ) باید به زمین وصل شده و ولتاژ صفر داشته باشند .

خطرات ناشی از اتصال به زمین نامناسب تجهیزات

اگر سیستم به طرز صحیحی به زمین وصل نشده باشد ، بخش هایی از آن ممکن است برق دار شود . بخش های فلزی موتورها ، تجهیزات یا وسایل الکترونیکی که مدارهای آنها به صورت صحیحی به زمین وصل نشده باشند ممکن است برق دار شده باشند . هنگامی که مدار به طور صحیح به زمین وصل نشده باشد خطرناک است زیرا ولتاژ نشتی به صورت ایمن حذف نمی شود . اگر هیچ مسیر ایمنی برای به زمین وصل کردن جریان های نشتی وجود نداشته باشد ، بخش های فلزی بدون عایق در دستگاه های آسیب دیده می توانند برق دار شوند .

اگرفردی با وسیله ی برقی معیوب تماس پیدا کرد که به زمین وصل نشده است ( یا به صورت صحیح وصل نشده باشد ) دچار شوک الکتریکی خواهد گردید . بر این اساس عدم اتصال مناسب سیستم های الکتریکی به زمین یک خطر محسوب می گردد .

 سیستم های الکتریکی اغلب با لوله های فلزی آب که مسیر پیوسته ای با زمین ایجاد می کنند به زمین متصل می گردند . اگز ار لوله کشی به عنوان مسیری برای رساندن جریان نشتی به زمین استفاده شده است تمام لوله ها باید از مواد رسانا ( نوعی فلز ) ساخته شده باشند .

بسیاری از برق گرفتگی ها و آتش سوزی ها ( طی بازسازی یا تعمیر ) به خاطر جایگزین شدن لوله های پلاستیکی ( که رسانای برق نیستند ) به جای لوله های فلزی رخ می دهد . در این موارد مسیر اتصال به زمین ب مواد نارسانا قطع می گردد .

نشت یاب جریان خطا GFCI وسیله ای است که هرگونه اختلاف جریان بین دو سیم مدار را تشخیص می دهد . این اختلاف در جریان ممکن است زمانی که دستگاه های برقی به صورت صحیح کار نمی کنند و منجر به نشت جریان می شوند اتفاق بیفتد .

اگر نشت جریان ( خرابی اتصال به زمین ) توسط مدار حفاظت شده ای تشخیص داده شود  این دستگاه جریان برق را در مدار قطع و فرد را در برابر شوک های خطرناک محافظت می نماید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *