شدت صدمات شوک الکتریکی

شدت صدمات شوک الکتریکی به میزان جریان برق و مدت زمان عبور جریان از بدن بستگی دارد . برای مثال ، عبور 1/0 آمپر برق از بدن تنها برای مدت 2 ثانیه برای از بین بردن فرد کافی است . میزان جریانی که فرد می تواند آن را تحمل کند و قادر باشد ماهیچه های بازو را کنترل کند کمتر از 10 میلی آمپر است . جریانی بیش از 10 میلی آمپر می تواند عضلات را فلج یا خشک نماید .

هنگامیکه خشک شدن ماهیچه ها اتفاق افتد ، شخص قادر نخواهد بود ابزار ، سیم یا سایر اشیاء را ها سازد . در واقع ، جسم برقدار حتی ممکن است محکم تر نگه داشته شود ، در نتیجه تماس بیشتری با جریان شوک دهنده رخ دهد . به همین دلیل  ابزار دستی که می توانند شوک الکتریکی ایجاد کنند می توانند بسیار خطرناک باشند .

اگر نتوان ابزار را رها نمود جریان برق برای مدت طولانی تری در بدن ادامه پیدا خواهد کرد و می تواند باعث فلج شدن سیستم تنفسی شود ( ماهیچه هایی که تنفس را کنترل می کنند نمی توانند حرکت کنند ) . تنفس افراد زمانیکه با ولتاژ کمتر از 49 ولت شوک دیده اند ، متوقف می شود . معمولا” جریانی حدود 30 میلی آمپر باعث فلج سیستم تنفسی می گردد .

جریان های بیش از 75 میلی آمپر باعث فیبریلاسیون بطنی می شوند ( بی اثر شدن بسیار سریع ضربان قلب ) . این شرایط در چند دقیقه منجر به مرگ می شود مگر اینکه با وسیله محصوصی ( که دفیبریلاتور نامیده می شود ) به نجات قربانی شتافت . فلج شدن قلب در جریان 4 آمپر رخ می دهد و بدین معناست که قلب اصلا” نمی تواند عمل پمپاژ را انجام دهد . بافت ها در جریان های بیش از 5 آمپر دچار سوختگی می شوند .

افرادی با بافت ماهیچه ای کم ، بیشتر تحت تاثیر جریان های کمتر قرار می گیرند . حتی ولتاژهای پایین می توانند بی نهایت خطرناک باشند ، زیرا درجه ی آسیب تنها به میزان جریان بستگی دارد ، بلکه به مدت تماس بدن نیز بستگی دارد .

شدت صدمات شوک الکتریکی

گاهی اوقات ولتاژهای بالاتر صدمات بیشتری را باعث می شوند . ولتاژهای زیادتر می توانند با عث انقباض های ماهیچه ای شدید شوند . ممکن است فرد تعادل خود را از دست داده و به درون ماشینی بیافتد که وی را له نماید . این حادثه می تواند سبب آسیب شدید یا حتی مرگ گردد . ضمنا” ولتاژهای زیاد می توانند باعث سوختگی های شدید شوند .

در ولتاژ 600 ولت ، جریانی که از بدن می گذرد ممکن است بیش از 4 میلی آمپر بوده و به اندام های داخلی نظیر قلب آسیب وارد شود . همچنین ولتاژهای بالا می توانند باعث شوختگی و رگ های خونی ممکن است بسته شوند . در ناحیه ی تماس ، اعصاب ممکن است آسیب ببینند .

انقباض ماهیچه ها ممکن است باعث شکستگی استخوانی و سقوط افراد گردد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *